choroby kosmetyki uroda Zdrowie

Pokrzywę zastosujesz dla zdrowia i urody, ale jej właściwości zniszczysz przez złe przechowywanie

właściwości lecznicze pokrzywy
Dodane przez Janusz Nawrocki

Uzdrawiająca moc roślin znana jest w medycynie naturalnej od wieków. Zioła lecznicze są obecnie składnikiem wielu suplementów, preparatów witaminowych, kosmetyków czy tabletek na odchudzanie. Pomagają oczyszczać organizm z toksyn, niektóre są pomocne przy leczeniu cukrzycy a inne mają działanie przeciwzapalne. Wachlarz zastosowań jest bardzo szeroki. Można je kupić każdym sklepie zielarskim, zwykle w postaci suszu. Dobrym pomysłem jest także uprawa ich we własnym ogrodzie i doniczkach lun samodzielne zbieranie w ich naturalnym środowisku. Na przestrzeni wieków zielarze zazwyczaj samodzielnie zbierali zioła.

Poniżej przedstawiamy krótki poradnik w jaki sposób suszyć zioła oraz zastosowanie lecznicze Pokrzywy zwyczajnej.

Świeże zioła rzadko będą ci potrzebne, zazwyczaj używa się suszonych. Możesz suszyć zioła, które zebrałeś, samodzielnie, musisz jednak robić to poprawnie, aby zachować wszystkie ich właściwości. Niektóre z nich, na przykład chmiel, wymagają bardzo konkretnego sposobu suszenia, jednak większość ziół może być zbierana i suszona w prosty sposób, który pozwala na zachowanie ich leczniczych właściwości. Jeśli zebrałeś korzenie, dokładnie je umyj i potnij na małe kawałeczki przed suszeniem. Liście i kwiaty mogą być pozostawione w całości lub pocięte na mniejsze części.

W jakim miejscu suszyć zioła?

Po zebraniu ziół ułóż je w cieniu na suchym prześcieradle albo starej, czystej kotarze. Cieplejsze dni są najlepsze, ponieważ dają pewność usunięcia całej wilgoci. Nigdy nie umieszczaj ziół w pełnym słońcu, ponieważ światło niszczy je i osłabia. Ciepłe, ocienione miejsce jest najlepsze. Umieść prześcieradło lub kotarę nad ziemią, aby zapewnić przepływ powietrza. Ja zazwyczaj przywiązuję cztery rogi materiału do czterech krzeseł, co pozwala mi na uzyskanie od 60 do 90 centymetrów przestrzeni pod roślinami. Suszenie może zająć od jednego do trzech dni, ale zazwyczaj nie dłużej. Zioła muszą schnąć dość szybko, aby uniknąć powstawania pleśni.

Jak je przechowywać?

Przechowuj je w zamkniętych, szklanych pojemnikach, chyba że mieszkasz w bardzo wilgotnym klimacie. W takich warunkach szkło szybko się nagrzewa, a czasem zawilgaca, co sprzyja powstawaniu pleśni. Jeśli mieszkasz w takim miejscu, przechowuj zioła w papierowych torbach. Trzymaj je w chłodnym, ciemnym miejscu, aby były zdolne do użycia przez całe miesiące, a nawet dłużej.

Pokrzywa zwyczajna – przy jakich dolegliwościach będzie pomocna?

Dostarcza mnóstwo składników odżywczych i białka. Pokrzywa jest bogata w białko i po brzegi wypakowana składnikami odżywczymi, ma pozytywny wpływ na wszystkie funkcje organizmu. Pomaga procesować proteiny w organizmie i usuwa ich toksyczne resztki. Zdaje się, że pobiera z nich wszystko, co może się przydać, i zamienia to w prawdziwe odżywcze złoto.

Pokrzywę możesz stosować dla zdrowia i urody. Posłużyć Ci mogą w tym odpowiednie suplementy.

Tonizuje ciało

Pokrzywa jest idealnym przykładem odżywczego i tonizującego zioła, które pomaga niemal w każdej sytuacji. Jej stosowanie jest bezpieczne w każdym wieku, nie wykazuje niemal żadnych efektów ubocznych (z wyjątkiem bąbli, jeśli zbierasz liście bez rękawiczek). Jest niesamowitym środkiem odżywczym i budulcem krwi. Dla pacjentów z anemią (nawet dzieci) oraz tych, u których zgodnie z prawidłami medycyny chińskiej zdiagnozowano niedobór krwi, pokrzywa jest idealnym rozwiązaniem. Kobiety cierpiące na skąpe miesiączki lub ich nieobecność także skorzystają na przyjmowaniu pokrzywy, która zwiększa ilość środków odżywczych w organizmie. Wykazano, że poprawia funkcjonowanie takich organów jak: tarczyca, nerki, nerwy, mięśnie i przewód pokarmowy. Zazwyczaj dołączam pokrzywę do moich formuł dla karmiących matek, aby dostarczyć im wszystkich środków odżywczych, jakich potrzebują.

Zwalcza objawy alergii

Jej właściwości przeciwzapalne działają również na alergie. Kiedy wdychasz różne cząsteczki, organizm reaguje na białka, które są alergenami. Pokrzywa hamuje tę reakcję i łagodzi wynikające z niej objawy, takie jak obrzęk śluzówki czy swędzenie. Większość zielarzy zaleca nalewkę z liofilizowanej lub świeżej pokrzywy, ale napar też jest skuteczny.

Łagodzi ból wynikający z zapaleń

Badania wykazują, że pokrzywa uśmierza ból, szczególnie jeśli jest związany ze stanem zapalnym, na przykład zapaleniem stawów. W niektórych testach doustnie podawano herbatkę, kapsułki lub tynkturę z pokrzywy, w innych stosowano tradycyjną, zewnętrzną aplikację liści. Co ciekawe, większość pacjentów, którzy przetrwali zewnętrzną aplikację, raportowała zaledwie minimalny dyskomfort w trakcie aplikacji oraz znaczącą poprawę po zabiegu. Aplikacja powoduje delikatne podrażnienie, co stymuluje dany obszar, zwiększając przepływ krwi w celu zmniejszenia stanu zapalnego.

Wspomaga i leczy nerwy oraz otaczające tkanki

Chociaż przeprowadzono na ten temat niewiele badań, wygląda na to, że pokrzywa ma pozytywny wpływ na nerwy. Udokumentowano, że łagodzi ostre nerwobóle, takie jak na przykład rwa kulszowa. Może to być wynik biodostępności składników roślinnych, które wspomagają nerwy i otaczające je tkanki.

Stymuluje i wspomaga tarczycę, nerki, prostatę i skórę głowy

Nasiona pokrzywy wykazują działanie pobudzające tarczycę w subklinicznej niedoczynności tego organu. Korzeń pokrzywy pomaga również na dysfunkcję nerek, przerost gruczołu krokowego oraz kiedy przyczyną schorzeń jest nadmierna wilgoć. Korzenie i nasiona mogą również pomóc w stymulowaniu wzrostu włosów.

Autor: JJ Pursell

Więcej uzdrawiających roślin oraz ich terapeutycznych zastosowań znajdziesz w książce JJ Pursell „Lecznicze rośliny dziko rosnące”.

Zapisz się na newsletter!
Otrzymasz darmowy artykuł "Co mówi o nas zdjęcie na profilu Facebooka".
Zapisz mnie
close-link