choroby minerały Terapie

Jod – niezbędny pierwiastek do życia i prawidłowego funkcjonowania

Dodane przez Redakcja

Jod jest pierwiastkiem, który pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Odpowiedzialny jest za produkcję hormonów tarczycy, od których odpowiedniego stężenia zależy praca mózgu , funkcjonowanie układu nerwowego, przysadki mózgowej, mięśni, serca i nerek. Regulują też procesy wzrostu, są niezbędne do utrzymania prawidłowej temperatury ciała czy wytwarzania energii. Jednak zarówno jego nadmiar, jak i niedobór jest szkodliwy dla naszego zdrowia, a szczególnie groźny jest dla nas ten ostatni. Dlatego, dla zachowania zdrowia całego organizmu, tak ważna jest terapia tym pierwiastkiem.

Jod – prastare lekarstwo

Już od dawna, zanim dokonano odkrycia jodu w 1811 roku, stosowano ekstrakt z owczej tarczycy czy alg morskich jako lekarstwo na rożne schorzenia. Pierwsze mówiące o tym przekazy pochodzą ze starożytności. Ze skryptów Rogera z Salerno możemy wyczytać, że gąbki morskie wykorzystywano regularnie w średniowieczu do leczenia woli. Również lecznicze źródła bogate w jod, jak znane źródło Kwiryniusza w Bad Wiessee, służyły przez stulecia do zwalczania różnorakich chorób, mimo że ludzie nie wiedzieli, że to jod ma działanie prozdrowotne. Po odkryciu jodu na początku XIX wieku doszło do prawdziwego medycznego boomu wokół nowego pierwiastka. Preparaty jodowe na bazie alkoholu lub wody, przede wszystkim zaś płyn Lugola, stanowiły arcyważne substancje, których nie mogło zabraknąć w żadnym gabinecie lekarskim.

Jod – nowo odkryte zastosowanie w terapiach chorób cywilizacyjnych

Lista schorzeń leczonych w XIX wieku za pomocą jodu
pod postacią wodnej lub alkoholowej tynktury była długa:

• choroby piersi
• kiła (syfilis)
• grypa
• choroby skory
• miażdżyca
• gruźlica
• wole
• zapalenie żył
• zapalenie naczyń
limfatycznych
• zapalenie stawów
• nowotwory

Nowa i stara terapeutyka jodem

Jodek potasu w tabletkach (bez recepty)

Jodek potasu stosuje się w pierwszej kolejności, by zapobiegać i leczyć niedoczynność tarczycy lub jej powiększenie (wole, zapalenia). Z reguły przepisuje się 100 lub 200 miligramowe tabletki. Jodek jest formą jodu najbardziej potrzebną tarczycy. Metoda ta ze względu na niewielką ilość jodu w jednej tabletce nie nadaje się jednak do wyrównania dużego niedoboru.

Preparaty algowe (kelp, bez recepty)

Preparaty z wodorostów są oferowane w postaci tabletek, kapsułek, proszku, płatków czy herbatek. Zasadniczo są dobrym źródłem jodu, gdyż zawierają organiczny jod elementarny, jodki i jodany. Najczęściej używane są wodorosty kelp oraz morszczyn. Przed zakupem należy wziąć pod uwagę fakt, że są to produkty pochodzące z natury, które w pewnych przypadkach mogą być wystawione na działanie niepożądanych substancji, jak np. toksyczne metale. Niemieckie suplementy diety są z reguły badane ze względów bezpieczeństwa pod kątem trujących pierwiastków. Odradzamy natomiast nieprzebadane
produkty z zagranicy.

Płyn Lugola (do zastosowania wewnętrznego na receptę,
do zastosowania zewnętrznego bez recepty)

Płyn Lugola wziął swój początek od francuskiego lekarza Jeana Guillaume Lugola (1786–1851). Lugol zaobserwował w 1829 roku, że jod molekularny zawarty w roztworze jodku potasu można zmieszać lub też rozcieńczyć wodą i w takiej stabilnej postaci przechowywać. Można go też podawać w tej formie jako lek. Płyn Lugola od wieków stanowi podstawę jodoterapii. Można go kupić w rożnych stężeniach (1-procentowym, 2-procentowym i 5-procentowym) także w niemieckich aptekach i to za niewielkie pieniądze. Posiada brązowo-różową barwę, typowy intensywny „zapach jodu” i „jodowy smak”. To najstarszy specyfik jodowy, który jest w użyciu po dziś dzień. Jego wyjątkowość polega na tym, że łączy w sobie obie formy jodu, których potrzebuje nasz organizm: jodek i jod elementarny. Roztwór posiada wysoką dawkę jodu molekularnego i jodku.

Substancja                    2%                          5%
Jod                                 2 g                           5 g
Jodek potasu                4 g                         10 g
Woda oczyszczona    94 g                         85 g

Dla lepszego zrozumienia posłużmy się przykładem. Jedna kropla pięcioprocentowego roztworu zawiera około 2,5 miligrama jodu molekularnego i 3,75 miligrama jodku. Razem daje to nam 6,25 miligrama jodu. Odpowiada to 50-krotności dziennej dawki normalnie zalecanej przez Niemieckie Towarzystwo Żywienia. Płyn Lugola nie zawiera alkoholu, stąd też może być zażywany także przez dzieci i osoby wrażliwe na alkohol. Nadaje się zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Na zewnątrz używa się go często jako środek dezynfekujący, np. przy opatrywaniu ran. Wielu terapeutów stosuje go wewnętrznie do celów terapii wysokimi dawkami jodu.

Tabletki z jodem (jod elementarny)

Niektóre narządy ludzkiego ciała, przede wszystkim gruczoły piersiowe, wymagają zwiększonej dawki jodu molekularnego. Dlatego też stworzono monopreparat, który zawiera w jednej kapsułce 5 miligramów jodu elementarnego, sprawdzonego przede wszystkim w terapii chorób piersi.

Jod jako sól mineralna Schüsslera

Jodek potasu – sol mineralna Schüsslera nr 15 – o potencji D6 dostarcza w jednym gramie około 0,75 mikrograma jodu. Środek ten, jak widać, nie nadaje się do wyrównania niedoboru jodu, jednakże ma stałe miejsce w homeopatii i jest stosowany do regulacji zaburzeń tarczycy, a także w przypadku wysokiego ciśnienia i kataru siennego.

Autor: Kyra Kaufmann, Sascha Kaufmann

Więcej na temat zastosowania jodu podczas terapii chorób można przeczytać w książce Jod – nowo odkryte zastosowanie w terapiach chorób cywilizacyjnych Kyry i Saschy Kaufmann.

 a
Czy wiesz, co mówi o Tobie zdjęcie profilowe na Facebooku?
Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy artykuł. 
Chcę artykuł!
close-link
Zapisz się na newsletter!
Otrzymasz darmowy artykuł "Co mówi o nas zdjęcie na profilu Facebooka".
Zapisz mnie
close-link