Olejki eteryczne są jak bogactwo naturalne, ale w porównaniu do innych są mniej znane i równie niezbyt często wykorzystywane. Chociaż koncentratów esencji różnych kwiatów, owoców, ziół i roślin używa się na całym świecie od wieków, to współcześnie są one zapomniane. Wolimy przeróżne produkty perfumeryjne, a co za tym idzie chemiczne, które jedynie imitują naturalne zapachy, niż naturalne olejki eteryczne.
Olejki eteryczne – zastosowanie
Olejki eteryczne to nie tylko przyjemna woń i urocze zapachy, to także silne właściwości lecznicze, jednak w przeciwieństwie do środków chemicznych, nie odkładają się w organizmie i nie pozostają po nich żadne toksyny. O wiele lepiej sprawdzają się jako odświeżacze powietrza, ponieważ oczyszczają powietrze, zmieniając strukturę molekuł tworzących zapachy, a nie tylko maskują nieprzyjemną woń. Dzięki tym i wielu innym właściwościom olejki eteryczne będą alternatywą dla toksycznych produktów, które zazwyczaj stosujemy w domach, są wygodniejsze, praktyczniejsze, a przede wszystkim przyjemniejszym rozwiązaniem.
Weźmy na przykład, znaną i bardzo popularną, miętę pieprzową. Olejek z tej rośliny stosowany jest jako środek przeciwzapalny, stosowany przy leczeniu reumatyzmu i artretyzmu, a także likwidujący dolegliwości układu trawiennego. Mięty pieprzowej używają cukiernicy, ale mniej znanym faktem jest, że stosuje się ją jako składnik płynów po goleniu. Jednak to nie koniec, może być ona stosowana do wielu innych celów, począwszy od leczenia bólu głowy, a kończąc na likwidowaniu mrowisk i odstraszaniu myszy. 🙂
Beata Matuszewska
Aromaterapia praktyczna
Czym jest aromaterapia? To połączenie medycyny naturalnej i zielarstwa, które w efekcie jest sposobem na wszelkie dolegliwości fizyczne i te, wpływające na Twoje samopoczucie. Olejki eteryczne, powstałe z naturalnych składników, które są bardzo łatwo dostępne, pomogą Ci uporać się z dolegliwościami łagodniej i przyjemniej niż medycyna.
Pozytywny wpływ na zdrowie
Stosując naturalne olejki eteryczne można wyleczyć się z grypy lub przygotować pyszne i niezwykłe danie, gdy zapraszasz na obiad przyjaciół. Dzięki olejkom bez problemów oczyścić psią sierść z pcheł i pozbyć się mszyc z roślin w ogrodzie. Olejki są niezastąpione w pracy i zabawie oraz poprawiają samopoczucie. Można ich używać do wszystkich celów, do których są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym czy kosmetycznym.
Żeby zacząć stosować olejki eteryczne wystarczy zestaw tylko 10 rodzajów. Jest to między innymi olejek z lawendy, drzewa herbacianego, mięty pieprzowej, rumianku rzymskiego, eukaliptusa, geranium, rozmarynu lekarskiego, cytryny, tymianku i goździkowca korzennego. Ten zestaw wystarczy, aby przygotować kompresy, inhalacje czy okłady na przeróżne dolegliwości: ból brzucha, otarcia, podbite oko, krwawienia, katar, oparzenia, spierzchnięte wargi, zapalenie spojówek, gorączka i wiele wiele innych.
Oczywiście im więcej olejków w domowej apteczce, tym bardziej różnorodne sposoby ich zastosowania. Z wielu olejków można utworzyć inne zestawy, np.: podróżny, dla amatorów sportu, tańca lub siłowni, na piękne ciało i włosy, dla niemowląt, pielęgnacja domu, gotowanie, dla zwierząt domowych czy ogrodu.
Praktyczne i klarowne omówienie każdego możliwego zastosowania olejków eterycznych oraz ponad 600 przepisów na wyjątkowe mieszanki można znaleźć w książce „Aromaterapia praktyczna ” autorstwa Beaty Matuszewskiej.