Astropsychologia Ezoteryka jasnowidzenie magia Tarot wróżenie

Podstawy Tarota dla początkujących – jak wyznaczać kartę dnia

Dodane przez Redakcja

Tarot dla początkujących to niezwykła podróż, która może wzbogacić twoje codzienne życie o chwilę refleksji i inspiracji. Losowanie karty dnia to prosty nawyk, który pomaga wprowadzić Tarota do codziennej rutyny, otwierając drzwi do głębszego zrozumienia siebie i otaczającego świata. To praktyka, która uczy dostrzegania metafor i daje szansę spojrzenia na rzeczywistość przez pryzmat nowych możliwości. Poznaj, dlaczego warto zacząć dzień z Tarotem i odkryć w nim niewyczerpane źródło nadziei oraz inspiracji.

Istnieje niezliczona ilość powodów, dla których warto losować kartę dnia. Oto kilka z nich:

1. Poznanie kart w praktyce

– Jeśli będziesz losować przez cały rok, jest niemal pewne, że odsłonisz każdą kartę z talii. Przestaniesz się martwić podczas odsłaniania karty, że czegoś nie rozumiesz – żadna karta nie będzie ci już obca. Jasne, niektóre staną się bliskimi przyjaciółmi, inne ledwie znajomymi, a niektóre będą jak krewni, których nie znosisz. Możliwe, że zakochasz się w jednej czy dwóch z nich! Chodzi o to, że każda przedstawia jakiś aspekt rzeczywistości, fragment tego, kim jesteś. I nie ma takiej części ciebie, której nie warto znać.

2. Dotrzymywanie obietnic

– Dobrze jest dotrzymywać obietnic danych samemu sobie. Jak ujął to Aidan Wachter, jeden z czołowych praktyków magii: „Mogę raz zdecydować, aby coś postanowić”. Innymi słowy, istnieje pewnego rodzaju wolność polegająca na tym, że nie musimy się zadręczać niektórymi rzeczami w życiu. Nie traktujesz codziennego mycia zębów jak udręki. Prawdopodobnie nie przeżywasz przytłaczających emocji, gdy codziennie decydujesz, że już pora na śniadanie. Tak samo może być z Tarotem. Czy naprawdę możesz to robić każdego dnia? Oczywiście, że możesz! A jeśli jednego dnia o tym zapomnisz? Po prostu zacznij od nowa. Tarot nigdy nie ma ci za złe tego, że jesteś człowiekiem. Rzecz w tym, że jeśli będziesz konsekwentny w codziennej praktyce, dasz znać wszechświatowi, że złożyłeś sobie obietnicę, a to jest najważniejsze. Podstawą każdej magicznej praktyki jest dotrzymywanie obietnic danych sobie.

3. Zaproszenie do akceptacji losu

– Za każdym razem, gdy tasujesz talię kart, zapraszasz do stołu Szansę, Przeznaczenie lub Szczęście. Wyciągając kartę z pomieszanej talii, sygnalizujesz, że akceptujesz to, co przynosi ci los. A interpretując tę kartę, dajesz znać, że zamierzasz przejąć kontrolę nad znaczeniem własnego przeznaczenia. Tarot to mikrokosmos życia. Życie jest pełne niepewności i nigdy nie wiesz dokładnie, co ci przyniesie. Ale możesz stawić mu czoła i przejąć kontrolę nad znaczeniem tego, co ci się przytrafia. Czytanie Tarota dotyczy właśnie takiego podejścia i myślę, że przekonasz się, jakie to wzbogacające. Co więcej: czytanie Tarota to akt prawdziwej odwagi.

4. Odkrywanie znaczeń

– Karta dnia oznacza odkrywanie znaczeń, a nie ich zapamiętywanie. Oczywiście możesz teraz systematycznie przeglądać książeczkę z omówieniem kart dołączoną do zakupionej przez ciebie talii i spróbować zapamiętać każde z często pojawiających się słów takich jak: „ciekawość”, „walka”, „roztargnienie”, „obfitość”. Ale te słowa i ich znaczenia są wymyślone przez kogoś, kto nie jest tobą – są abstrakcyjne. Nie mają żadnego związku z twoim osobistym życiem. Czy nie wolałbyś czuć w kościach, że kiedy wylosowałeś dziś rano Trójkę Pucharów, to dlatego, że byłeś umówiony na lunch z dwójką przyjaciół? Czy nie wolałbyś wiedzieć, że tego dnia, kiedy zgubiłeś klucze, Tarot ostrzegł cię, ukazując ci Piątkę Denarów? To właśnie oznacza Tarot. To poznanie – poprzez samo przeżyte doświadczenie – kształtu i osobowości każdej karty oraz zasięgu jej działania. Jeśli będziesz konsekwentny w tej praktyce i będziesz uważnie śledzić karty, Tarot sam odsłoni ich znaczenie. I nigdy, przenigdy go nie zapomnisz.

5. Zrozumienie interpretacji

– Jeśli nauczysz się interpretować kartę dnia, będziesz mógł zinterpretować dowolną kartę w dowolnym rozkładzie. Zrozumienie tego, w jaki sposób życie odbija się w kartach, jest sednem całego przedsięwzięcia. Jeśli będziesz biegle posługiwać się Tarotem, zobaczysz, jak odzwierciedla rzeczywistość i nigdy nie będziesz miał trudności z wyciąganiem wniosków z kart odczytywanych dla siebie lub innych.

Karty Tarot dla początkujących

Losowanie i zrozumienie karty dnia to solidna podstawa Tarota dla początkujących (Fot. Depositphotos)

Kiedy powinieneś losować kartę dnia?

Ranek jest najlepszą porą. Dlaczego? Ponieważ daje twojej karcie najwięcej czasu na zamanifestowanie się. Daje ci też wróżbiarską korzyść wejrzenia w przyszłość. Jeśli w ciągu dnia oblejesz się kawą, wpadniesz przypadkiem na znajomego podczas joggingu lub usłyszysz piosenkę, której nie będziesz mógł wyrzucić z głowy przez cały dzień, twoja karta może pozwolić ci zrozumieć znaczenie tego zdarzenia. Dotrzyma ci towarzystwa, gdy będziesz sam, doradzi, gdy zwątpisz, pocieszy, gdy będziesz przygnębiony. A kiedy o niej nie myślisz, po prostu będzie gdzieś w tle, subtelnie wzbogacając twój dzień. Oczywiście są chwile, kiedy tak się po prostu nie dzieje – budzik nie zadzwonił, samochód nie daje się uruchomić, twój pies miał wypadek. W porządku, tak bywa. Nie myśl wtedy: No cóż, nie ma sensu dziś losować karty. Zrób to w przerwie na lunch, w poczekalni u dentysty lub w autobusie. Jeśli nie chcesz nosić przy sobie talii, możesz użyć aplikacji Tarota w swoim telefonie.

Istnieje też możliwość losowania karty na koniec dnia. Niektórych przytłacza moc przewidywania Tarota i czują się bardziej komfortowo, kiedy losują kartę, gdy dzień dobiega końca, i interpretują ją jako komentarz do tego, co się wydarzyło. Jest to dobre rozwiązanie i jeśli nie czujesz się na siłach, aby losować kartę rano, rób to wieczorem. Jednak zanim podejmiesz taką decyzję, przynajmniej spróbuj robić to rano. Wystarczy, że włączysz to w codzienną rutynę tak jak mycie zębów czy golenie. Gdy losujemy kartę na początku dnia, stajemy się otwarci na chaos. Stajemy się otwarci na wszystko, co może się wydarzyć, na przypadkowość tego pięknego świata. Znajdujemy sposób, aby wydobyć znaczenie z tego, co się nam przytrafia, bez względu na to, co nam przynosi Los i nie boimy się stawiać mu czoła. Tarot dla początkujących to praktyka, która z czasem staje się codzienną częścią życia, pomagającą lepiej rozumieć siebie i otaczający świat.

Jak wybrać kartę i ile kart należy dobrać?

Wiele osób losuje więcej niż jedną kartę, ponieważ w ten sposób karty mogą prowadzić ze sobą rodzaj dialogu. Możesz przypisać im pewne role, które mogłyby reprezentować (na przykład układ „coś, czego warto poszukać” i „coś, czego warto spróbować”). Losowanie dwóch kart zwiększa też twoją ekspozycję na całą talię: w ciągu sześciu miesięcy prawdopodobnie poznasz wszystkie siedemdziesiąt osiem kart. Ale jedna karta dziennie również da ci dużo do myślenia. To tylko kwestia preferencji.

Czy można losować więcej kart? Jasne. Ale najważniejszą częścią praktyki Tarot dla początkujących jest obserwacja i refleksja nad rozdaniem. Po przetasowaniu możesz przełożyć połowę talii albo nie. Możesz patrzeć na rewersy kart podczas wybierania jednej lub nie. Możesz przy tym trzymać kryształ, zapalić świeczkę bądź coś sobie nucić – albo i nie. Tarot tak naprawdę nie dba o to, czy byłeś skoncentrowany, kiedy dobierałeś kartę. Tarot nie dba o to, czy miałeś wątpliwości. Nie dba też o to, czy rozproszył cię ptak akurat przelatujący za oknem. Tarot nie dba o to, czy byłeś w złym humorze lub czy upuściłeś kartę na podłogę i musiałeś ją ponownie włożyć do talii. Tarot nie dba nawet o to, czy używasz pełnego zestawu kart. Najważniejszą informacją jest to, abyś po prostu nie myślał o tym za dużo. Śmiało wyciągnij kartę i nie przejmuj się zbytnio tym, czy robisz to we właściwy sposób.

Podczas losowania karty spróbuj użyć całego ciała, a nie tylko rąk. Niektórzy ludzie są bardzo wrażliwi na dotyk, dlatego mogą doświadczyć pewnych fizycznych wrażeń podczas trzymania talii. Możesz odczuwać coś, co przypomina przepływ prądu lub mrowienie. Nie martw się, jeśli tego nie doświadczysz, natomiast jeśli ci się to przytrafi, skoncentruj się na tym wrażeniu podczas dobierania karty.

Refleksja nad kartą dnia

Ustaliłeś już, jak i kiedy zamierzasz tasować talię i losować kartę. Przygotowałeś się mentalnie i jesteś gotów ujrzeć każdą z nich. Zastanówmy się teraz, jak nawiązać dialog z wybraną kartą. Wylosowanie jej to dopiero początek.

Po wyciągnięciu karty dnia dobrym pomysłem jest zrobienie jej zdjęcia telefonem, aby mieć ją przy sobie przez cały dzień. A tym, co naprawdę nadaje sens codziennemu losowaniu karty, jest to, co robisz z nią później, w czasie codziennych obowiązków. Aktywnie poszukując sposobu, w jaki karta manifestuje się w ciągu dnia – jej objawień – integrujesz ją ze swoim życiem, a nie tylko z momentami wielkich emocji, które wydarzają się w szczególnych okolicznościach. Każdego dnia Tarot dla początkujących zaprasza nas do znalezienia dodatkowego znaczenia w tym, co nas otacza. My, ludzie, jesteśmy bardzo chwiejni. W ciągu zwykłego dnia przechodzimy przez całą gamę nastrojów i przyjmujemy różne punkty widzenia. Czasami jesteśmy pełni nadziei, czasami jesteśmy zrezygnowani, czasami ciekawi, obrażeni lub roztargnieni.

Chwile codziennego życia, które mogą stać się punktami zwrotnymi do głębszej refleksji

  • Wątpliwości maga stać się impulsem do przemyśleń,
  • Kiedy czujesz się zdenerwowany, warto zastanowić się nad źródłem tych emocji,
  • Przestój pomiędzy zadaniami to doskonały moment na chwilę odpoczynku i reset,
  • Zdezorientowanie może być sygnałem, że czas spojrzeć na sytuację z innej perspektywy,
  • Ekscytujące wydarzenia, to chwile, które pobudzają do działania i nowych możliwości,
  • Zmiany, które przechodzisz, mogą prowadzić do rozwoju i lepszego zrozumienia siebie.

W chwilach takich jak te, gdy dryfujesz przez morze codziennych wyzwań, dobrze jest zapytać swoją kartę o jej punkt widzenia, by zasięgnąć czegoś w rodzaju drugiej opinii.

W idealnym świecie Tarot działa jak nasz najlepszy przyjaciel, a może lepsza wersja nas samych – wersja szczęśliwa, bezpieczna i zdolna.

Twoja prawdziwa jaźń składa się z wielu osobowości, a przynajmniej jedna z nich ma zawsze coś istotnego i wspierającego do zaoferowania. Najlepsza wersja ciebie zawsze może liczyć na wsparcie, towarzystwo i rozmowę. Innymi słowy, Tarot przypomina, że nigdy nie musisz czuć się samotny.

Opr. Adam Rogulski na podstawie książki T. Susan Chang „Tarot – praktyczne ćwiczenia dla początkujących” wydanej przez Wydawnictwo Studio Astropsychologii


Sprawdź: Czy karta Wisielca na pewno oznacza złą wróżbę?

Sprawdź: Czy wróżenie z kart jest grzechem?

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.