Afirmacja to słowo pochodzące z łaciny – affirmare i oznacza potwierdzać, zapewniać. Afirmacja jest to powtarzanie i zapisywanie pozytywnych twierdzeń na temat własnej osoby, które wpływają na poziom samoakceptacji oraz identyfikowanie się z jej treścią, co w rezultacie stwarza przekonanie, według którego funkcjonujemy.
Jak działają afirmacje?
Powtarzanie lub pisanie pozytywnych afirmacji jest to narzędzie, które przyczyni się do zmiany przekonań, jakie nosisz w sobie, i które pomoże zmienić twoje wyobrażenie na swój temat oraz otaczającej cię rzeczywistości. Świadome powtarzanie w myślach, mówienie na głos, a nawet śpiewanie pozytywnych słów i zdań wywołuje pożądane obrazy w umyśle, które wywołują w twoim wnętrzu odpowiednie emocje, które z kolei wpływają na jakość, twojego życia. Najskuteczniejsze są afirmacje pisane, ponieważ podczas ich pisania skupiasz większą uwagę na tym, co piszesz, a jednocześnie utrwalasz to w swojej podświadomości. Pisanie afirmacji na papierze wywołuje mocniejszy i głębszy efekt, można go porównać do wyrytego w drewnie lub namalowanego obrazu, który jest trwały i zawsze możesz na niego spojrzeć, a przecież głównym celem i zadaniem afirmacji jest zapisanie trwałości obrazu i utrwalenie go w twojej podświadomości w kierunku lepszego życia. Wszystkie afirmacje tworzymy w czasie teraźniejszym, są bowiem one wyrazem pragnienia stworzonego ŚWIADOMIE dla podświadomości, która uznaje tylko czas teraźniejszy. Celem afirmacji jest to, abyś wzbudził w sobie pozytywne uczucia, które zastąpią te negatywne, które nosisz w sobie. Afirmacja powinna być krótka, pozytywna, zrozumiała i odważna, np. jeżeli afirmujesz, że:
Małgorzata Wójcik
Jesteś tym, czym są Twoje myśli. Jak świadomie wymyślić sobie lepszą przyszłość
Absolwentka Studium Psychologii Psychotronicznej udowadnia, że Twoje życie może stać się cudem, jeśli weźmiesz je w swoje ręce lub koszmarem, jeżeli pozwolisz aby to warunki zewnętrzne kierowały Tobą. Czas byś zrozumiał charakter energetyczny myśli i to, jak wpływają one na świat fizyczny. Każdy rozdział jest poświęcony jednej sferze życia: zdrowiu, miłości, pracy, finansom czy przekonaniom.
„Ja (twoje imię) będę szczęśliwy”,
to w ten sposób tworzysz negatywną afirmację, która wywołuje uczucie niecierpliwości – będę – i przenosi ją w przyszłość, która teraz nie istnieje, twoje myśli skupione na będę są nieobecne teraz i ten spokój i szczęście zostaje oddalone od ciebie w czasie nieokreślonym. Prawidłowa afirmacja to:
„Ja (twoje imię) jestem spokojny”,
„Ja (twoje imię) jestem szczęśliwy”.
Więcej ciekawych informacji o potędze ludzkiego umysłu zdradza Małgorzata Wójcik w książce „Jesteś tym, czym są Twoje myśli”.