Większość ludzi kupuje kadzidła ze względu na ich przyjemną woń. Jednak oprócz przyjemnego aromatu mają one jeszcze inne zalety. Być może nie wiesz np., że wspomagają leczenie wielu chorób, w tym przeziębienia oraz, że mogą działać moczopędnie, chroniąc drogi moczowe. A jakie właściwości posiadają zapachy różany, lawendowy i eukaliptusowy? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie kadziło wybrać, by mieć w domu piękny zapach i przy okazji pozbyć się konkretnych dolegliwości.
Odprężenie, działanie antyseptyczne i…
Różne zapachy kadzidełek odmiennie wpływają na nasz organizm. Oddziałują zarówno na psychikę jak i na schorzenia naszego ciała. Dzięki naturalnym aromatom możemy np. poczuć odprężenie po męczącym dniu, wspomóc leczenie nerwicy i stanów apatii. Odpowiednie aromaty mogą też pozytywnie wpłynąć na choroby skóry (przez ich działanie antyseptyczne), alergie a nawet leczyć uzależnienie. Kadzidełka mogą więc poprawić Twoje zdrowie i urodę, gdyż działają:
- antydepresyjnie (w stanach przygnębienia)
- dezynfekująco (antyseptycznie)
- wykrztuśnie (na przeziębienie)
- łagodząco (uśmierzająco ból)
- moczopędnie (np. gdy cierpisz na kamienie nerkowe oraz innych chorobach nerek i układu moczowego)
- odmładzająco (np. w połączeniu z odejmującym lat masażem twarzy)
- odtruwająco (detoks i oczyszczanie organizmu)
- orzeźwiająco (zamiast picia kolejnego kubka kawy)
- pobudzająco (przy braku energii w organizmie)
- podniecająco (np. podczas wykonywania zdrowotnego masażu erotycznego)
- rozgrzewająco (na przeziębienie)
- uspokajająco (przy medytacji, wprowadzaniu w stan relaksu)
- wspomagająco przy leczeniu wielu chorób.
Więcej o stosowaniu aromaterapii i sposobach wykorzystania 66 aromatów do poprawy zdrowia i samopoczucia dowiesz się z książki Aromaterapia praktyczna.
Kadzidełka dla znaków zodiaku
Naturalne zapachy do aromaterapii możesz dobrać do swojego znaku zodiaku. W tym celu skorzystaj z poniższej grafiki i sprawdź, jakie kadzidło będzie dla Ciebie odpowiednie (informacja pochodzi z książki Sekrety Szeptuch Vadima Tschenze).
Zastosowanie kadzidełek na choroby i dolegliwości
Lista chorób z odpowiadającymi jej zapachami, które działają wspomagająco, jako dodatkowa kuracja.
Afrodyzjaki – cynamonowy, fiołkowy, jaśminowy, mandarynkowy, neroli, piżmowy, pomarańczowy, różany, sandałowy, waniliowy, ylangowy, żeńszeniowy.
Alergia – hurtutowy, drzewo herbaciane, lawendowy.
Astma – drzewo herbaciane, eukaliptusowy, hurtutowy, żeńszeniowy.
Bakteryjne stany zapalne skóry – drzewo herbaciane, poziomkowy.
Bezsenność – jabłoniowy, lawendowy, liliowy, neroli, lipowy, pomarańczowy, różany, szafranowy, szałwiowy.
Ból gardła – drzewo herbaciane, eukaliptusowy, goździkowy, lipowy, sandałowy.
Ból głowy – cytrynowy, drzewo herbaciane, eukaliptusowy, jałowcowy, lawendowy, neroli, różany, jabłoniowy, mandarynkowy, pomarańczowy.
Brodawki – drzewo herbaciane.
Celullitis – jałowcowy.
Drogi oddechowe – drzewo herbaciane, eukaliptusowy, kadzidłowiec, kajeputowy, kamforowy, lipowy, majerankowy, mirra, niaouli, oregano, poziomkowy, sosnowy.
Gniew – eukaliptusowy, frankincensowy, lawendowy, neroli, sandałowy, ylangowy.
Kaszel – benzoesowy, cedrowy, drzewo herbaciane, eukaliptusowy, opium, poziomkowy, tymiankowy.
Katar – cedrowy, drzewo herbaciane, eukaliptusowy, majerankowy.
Wypryski skórne – aloesowy, cyprysowy, cytrynowy, drzewo herbaciane, lawendowy, mirra, rumiankowy.
Żylaki – cyprysowy, lawendowy, krwawnik pospolity, rozmarynowy.
Najczęściej wybierane zapachy
Najbardziej popularne kadzidełka to:
- amber
- cytryna
- paczula
- pomarańcza
- piżmo
- wanilia
- róża
- ylang ylang
- sandał
- mirra.
Amber – zmielony bursztyn. Działa dodatnio na drogi oddechowe i układ odpornościowy, wzmacnia psychicznie, stanowi ochronę dla domowników (oczyszcza pomieszczenia ze złych duchów).
Mirra – drzewo mirrowe. Występuje w Afryce i na Półwyspie Arabskim. Do produkcji kadzidełka używa się żywicy drzewa. Kadzidełko o zapachu mirry zaleca się stosować w infekcjach dróg oddechowych. Oddziałuje dodatnio na schorzenia skóry, m.in. grzybicy.
Paczula – ziele paczuli. Rośnie w Indonezji. Do produkcji kadzidła wykorzystuje się liście. Zapach kadzidełka paczuli działa relaksująco na organizm. Pobudza wszystkie zmysły. Stosowanie go zaleca się przy problemach skórnych, jak skóra pękająca, nadmiernie sucha.
Piżmo – wydzielina zapachowa otrzymywana z gruczołów piżmowca. Występuje w Środkowej i Wschodniej Azji. Stosowanie tego zapachu zaleca się przy oziębłości płciowej, przy zesztywnieniach. Działa ogólnie pobudzająco, zaliczany jest do afrodyzjaków.
Wanilia – pnącze nadrzewne. Występuje w Brazylii, Meksyku, Peru i na Madagaskarze. Do produkcji zapachów kadzideł używa się wysuszonych owoców wanilii. Zapach kadzidełka waniliowego działa pobudzająco na organizm. Uważany jest za afrodyzjak.
Jaki zapach wybrać do aromaterapii?
Węch to jeden z naszych 5 zmysłów. Każdy z nas odczuwa aromaty z różnym natężeniem i inaczej reaguje na poszczególne zapachy. Korzystając z dobroczynnego wpływu aromaterapii, możesz używać zarówno kadzidełek jak i olejków eterycznych. Zanim kupisz wybrany produkt, sprawdź, jaki rozsiewa zapach. Jeżeli będzie on dla Ciebie zbyt intensywny nawet przez opakowanie, zrezygnuj z niego. W przeciwnym razie po kilku godzinach jego stosowania będzie boleć Cię głowa i nie osiągniesz upragnionego efektu terapii zapachami. Zdecyduj się wtedy na aromat o zbliżonym działaniu lub zastosuj inną metodę, czerpiąc z bogactwa medycyny naturalnej.
Zobacz, jakie zapachy możesz wybrać dla siebie do stosowania w aromaterapii.
Źródło: Wiesław Koluch