O roli kwasów tłuszczowych omega-3 dla naszego organizmu powstało wiele badań. Okazuje się, że są one potrzebne każdej komórce. Stanowią ważny budulec błon komórkowych, tkanki mózgowej i biorą też udział w syntetyzowaniu neuroprzekaźników i hormonów.
Są wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, których ostatnie wiązanie podwójne w łańcuchu węglowym znajduje się przy trzecim od końca atomie węgla i dlatego nazywane zostały omega-3.
Należą do nich: kwas α-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA), kwas dokozaheksaenowy (DHA). Z uwagi na ich wielkie znaczenia dla naszego zdrowia nazwane zostały niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowych (NNKT). Oprócz kwasów tłuszczowych omega-3 występują kwasy tłuszczowe omega-6 – zarówno jedne, jak i drugie są ważnym składnikiem błon komórkowych. Ich obecność w odpowiedniej proporcji jest niezbędna do odbudowy uszkodzonych błon komórkowych, co ma bardzo istotne znaczenie w leczeniu chorób nowotworowych.
Właściwości kwasów tłuszczowych omega-3
- poprawiają krążenie mózgowe i usprawniają prace neuroprzekaźników
- mają właściwości przeciwnowotworowe (zwłaszcza w przypadku raka piersi, okrężnicy i prostaty)
- spowalniają starzenie się komórek
- obniżają poziom trójglicerydów
- zmniejszają ryzyko wtórnych i pierwotnych zawałów serca
- zabezpieczają przed powstawaniem złogów miażdżycowych
- regulują pracę serca
- są pomocne przy małopłytkowości
- stabilizują ciśnienie krwi
- stabilizują poziom cholesterolu i trójglicerydów
- są pomocne w reumatoidalnym zapaleniu stawów
- pomagają przy młodzieńczym idiopatycznym zapaleniu stawów
- mają także korzystny wpływ na funkcję poznawczą
- leczą depresję
- pomagają złagodzić agresywne zachowania u dzieci.
Nasz organizm ma zdolności do syntetyzowania prawie wszystkich kwasów tłuszczowych, oprócz dwóch: kwasu linolenowego (LA) należącego do grupy omega-6 i alfa-linolenowego (ALA) należącego do grupy omega-3. Nazwano je niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) i powinny być dostarczane w pożywieniu. Są one niezbędnymi czynnikami funkcjonowania i rozwoju organizmu i formą wyjściową do wytwarzania innych kwasów tłuszczowych. Z uwagi na bardzo ograniczoną przemianę tych kwasów do kwasów EPA i DHA należących do grupy kwasów omega-3 należy je podawać w pożywieniu. Naturalnym źródłem tych kwasów są ryby morskie, takie jak łososie, makrele, śledzie i sardynki, oraz owoce morza.
Proporcje kwasów tłuszczowych
Ważna jest odpowiednia proporcja kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w diecie. Kwasy omega-6 (a zwłaszcza kwas arachidonowy) ułatwiają produkcję prostaglandyn, czyli hormonów prozapalnych. Z kolei kwasy omega-3 działają hamująco na stan zapalny, gdyż w organizmie konkurują z kwasami omega-6, zmniejszając ich stężenie w tkankach oraz ograniczając ich reakcje z enzymami. Idealna proporcja to 1:1, ale dopuszczalna jest 3:1, czyli na trzy części omega-6 przypada jedna część omega-3.
Więcej informacji dotyczących wpływu diety na leczenie oraz profilaktykę antynowotworową znajdziesz w książce „Czego nie powie Ci lekarz o chorobach nowotworowych” autorstwa Bożeny Przyjemskiej.