Głównymi jego producentami są Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana i Indonezja. Historia sięga czasów Majów i Azteków. Do Europy zaś przywiózł je Krzysztof Kolumb. Mowa oczywiście o kakao, które kojarzy nam się przede wszystkim z mlecznym napojem pitym w dzieciństwie. By jednak on powstał, do jego produkcji używa się ziaren kakaowca – surowca do otrzymywania masła kakaowego i proszku kakaowego. Ponadto kakao korzystnie działa na nasze samopoczucie, zawiera przeciwutleniacze, posiadające właściwości antyrakowe, chroni nas przed wirusami oraz chorobami skóry. Nie bez powodu przepis na kakao Azteckiego króla Montezumy, zdobył wielkie uznanie na dworze hiszpańskim i tak na przestrzeni dziejów trafił do innych krajów Europy.
Bogactwo składników odżywczych
Ziarna kakaowca są bogate w polifenole, będące mikroelementami o właściwościach przeciwutleniających. Flawanole kakaowe są częścią podklasy polifenoli, zwanej flawonoidami i zostały dokładnie zbadane pod kątem wielu korzyści zdrowotnych. Należy jednak pamiętać, że chociaż wiele przeprowadzonych dotychczas na ludziach badań klinicznych brało pod uwagę jedynie pojedyncze, wyizolowane składniki kakao, większość korzyści pochodzi z jedzenia całych ziaren.
Serduszko puka w rytmie ka-ka-o
Czy słyszałeś historię o tym, w jaki sposób zaobserwowaliśmy niesamowite korzyści niesione przez kakao? Pod koniec lat dziewięćdziesiątych naukowcy zastanawiali się, dlaczego jedna z wysp u wybrzeży Panamy charakteryzuje się tak niskim zachorowaniem na dolegliwości sercowe, podczas gdy w samej Panamie statystyki zachorowań były bardzo wysokie. Udali się więc na wyspę i odkryli, że tubylcy z ludu Kuna, którzy tam mieszkali, piją dziennie przynajmniej kilka filiżanek napoju przygotowanego z rośliny kakaowca. Przywieźli próbki do domu, aby je zbadać i odkryli, że kakao jest wyjątkowo bogate we flawonoidy i przeciwutleniacze, które chronią przed chorobami serca.
Gdy cierpisz na nadciśnienie…
Od tamtej pory przeprowadzono niezliczone badania naukowe nad kakao, a wyniki okazały się niesamowite! W swojej książce Healing Spices Bharat Aggarwal wyjaśnia: „Każde kolejne badanie wykazuje, że flawanole z kakao mogą unieszkodliwiać komórki uszkadzające wolne rodniki, chronić błonę komórkową, chronić DNA, uniemożliwiać powstawanie zatorów w tętnicach, poprawiać przepływ krwi do serca, obniżać ciśnienie i zapobiegać zakrzepom krwi, powodującym zawał serca lub udar”. Badania wykazały, że ciemna czekolada może zmniejszyć wysokie ciśnienie krwi, zwiększyć HDL (lipoproteinę ochronną), a nawet zwiększyć wrażliwość na insulinę, tym samym zmniejszając ryzyko cukrzycy. Chociaż wiele badań in vitro wykazało zdolność kakaowca do redukowania stanów zapalnych związanych z chorobami serca i innymi przewlekłymi problemami zdrowotnymi, to naukowcy muszą jeszcze opracować dobrze przygotowane badania kliniczne z udziałem ludzi, aby potwierdzić te efekty. (Kakao dla zdrowia? To badanie, w którym sama chciałabym wziąć udział!)
Chcesz poprawić nastrój? Sięgnij po czekoladę
Jeśli jesteś miłośnikiem czekolady, prawdopodobnie jesteś już świadomy zdolności kakaowca do poprawy nastroju. Naukowcy badali ten nieuchwytny efekt przez dziesięciolecia, otrzymując bardzo różne wnioski. Literatura twierdzi generalnie, że najlepsze efekty na poprawę nastroju wywołuje jedzenie całej czekolady, a nie jej poszczególnych składników, jak teobromina, kofeina, węglowodany lub flawonoidy. Niestety, większość z dotychczas prób klinicznych przeprowadzonych na ludziach bada pojedyncze składniki zamiast całych ziaren kakaowca.
Przełącz mózg na szybsze obroty
Kakao nie tylko pomaga poprawiać nastrój, ale również funkcje poznawcze (połączone zdolności czujności, pamięci i uwagi). W jednym z badań z udziałem pacjentów w podeszłym wieku stwierdzono, że kakao poprawiło ich funkcje poznawcze i obniżyło ciśnienie krwi. Naukowcy przypuszczają, że przyczyniło się to do wzrostu wrażliwości na insulinę, co niespodziewanie uczyniło kakao sojusznikiem w walce przeciwko insulinooporności i cukrzycy. Inne badanie przyjrzało się działaniu flawanoli obecnych w ziarnach kakaowca u młodych ludzi i wykazało poprawę funkcji poznawczych, a także poprawę wzroku. Naukowcy twierdzą, że może to być spowodowane zwiększonym przepływem krwi do mózgu.
Koniec z ciągłym zmęczeniem
Wykazano, że kakao pomaga osobom z zespołem chronicznego zmęczenia. W badaniu klinicznym z podwójnie ślepą próbą naukowcy poprosili 10 osób z zespołem chronicznego zmęczenia o ocenę stopnia nasilenia objawów. Przez osiem tygodni połowa grupy otrzymała wysoką w polifenole czekoladę, a druga połowa dostawała czekoladę o niskiej zawartości polifenoli. Po ośmiu tygodniach u osób spożywającą czekoladę bogatą w polifenole stwierdzono znaczną poprawę ich samopoczucia, a także zaobserwowano złagodzenie stanów niepokoju.
Autor: Rosalee de la Forêt
Więcej na temat wykorzystania popularnych ziół i przetworzenia ich na dania i medykamenty można znaleźć w książce Rosalee de la Forêt Alchemia ziół i przypraw. Uzdrawiaj tym, co masz w kuchni.