Rozwój osobisty

Błędy jako źródło sukcesów – działaj, by się rozwijać

błędy źródłem sukcesów?
Dodane przez Redakcja

Dzisiaj często z każdej strony można doświadczyć tego, jak kultura wpaja nam to, co nazywa się lękiem przed porażką. To tworzy nawyk wycofywania się, nieangażowania, tchórzostwa życiowego. Jak twierdzi słusznie nauczyciel motywacyjny Brian Tracy, błąd jest warunkiem sukcesu. Każdy sukces opiera się na błędach, czyli na konfrontacji ze słabościami i ich skutkami w życiu.

Musisz działać, by się rozwijać

Jeśli obawiasz się działać i przejawiać swoje słabości – co jest związane z działaniem – to uniemożliwiasz sobie przekształcenie ich w zalety.

Podobnie dziecko, które uczy się chodzić – początkowo przewraca się, czyli popełnia błędy w postawie, ale siedzenie z boku i zastanawianie się nikogo nie nauczyło poruszać się na własnych nogach.

Wielu rzeczy o sobie nie wiemy i możemy siebie sprawdzić tylko w praktyce. To nie musi być od razu skakanie na głęboką wodę, ale doświadczenia są konieczne.

Traktujmy je jako źródła rozwoju, jako możliwości uświadomienia sobie swoich słabości i zastąpienia ich mocami.

Oczywiście możesz czekać całe życie i ciągle nie czuć się gotowym do działania, aż nie wyeliminujesz wszystkich swoich wad, na jakie może wskazać ci rozum. Nie wystarczy ci jednak czasu i stale będziesz czuł się niedysponowany.

Twoja frustracja urośnie nawet, bo przyglądając się swoim brakom zaczniesz postrzegać ich coraz więcej.

Spróbuj pracować ze swoimi emocjami, by osiągnąć więcej. Skorzystaj z porad zapisanych w publikacji Zdrowa dusza. Nowe metody autoterapii.

Praktyka czyni mistrza

W działaniu uczysz się pozostawać świadomy i konfrontować się z tym, co nosisz w osobowości, charakterze jako nawyki, wady itd. I tylko praktyka może cię czegoś nauczyć. A praktyka wiąże się z popełnianiem błędów.

To jak jazda samochodem – bez względu na to, ile książek pochłoniesz na jej temat, tylko godziny jazdy z instruktorem dadzą ci odpowiednie zdolności. Tylko wyjazd na drogę i skonfrontowanie się z rzeczywistością szosy uczynią cię kompetentnym kierowcą. A podczas próbnych jazd popełnisz mnóstwo błędów, zanim nauczysz się względnie normalnie jeździć.

Naczytanie się zwiększy ilość myślenia, które nie wyeliminuje pomyłek na drodze, a „wybuchy nadmiaru teorii” mogą jeszcze opóźnić twoje reakcje na to, co się dzieje, na nadjeżdżające samochody czy pieszych.

Gdy tylko czekasz i czytasz, i rozmyślasz, i zastanawiasz się tworzysz również nawyk, ale bierności, ociągania się, mechaniczności, czyli braku spontaniczności. Stajesz się schematyczny. A tylko kreatywni ludzie osiągają sukcesy. Kreatywność wymaga jednak działania, i to działania swobodnego. Wymaga próbowania, testowania, sprawdzania w praktyce różnych pomysłów, idei, przeczuć, metod itd.

Błędy to normalna rzecz

Dlatego lęk przed porażką należy do największych wrogów kreatywności, ponieważ przymusza cię do pozostawania biernym.

Życia nie odtworzysz w warunkach laboratoryjnych, by mieć pewność, że unikniesz wszelkich porażek. Nieustanne badania nie uczynią cię bezbłędnym. Staniesz się sztywny, a według nauk kahunów, czyli Huny elastyczność jest jedną z siedmiu zasad każdego sukcesu.

Nigdy nie przewidzisz wszystkich sytuacji, zwłaszcza w biznesie. Pozostaje ci albo polegać na niepewnym rozumie, albo jak to radzi Harv T. Ecker, nauczyciel biznesu „przygotować się, strzelać i celować”. Kolejność jest inna, niż podpowiada rozum, który najpierw „chciałby” wycelować a potem strzelić. Zasada ta jednak odnosi się do stosowania intuicji i kreatywności, a nie skostniałych reguł myślenia, które i tak nigdy nie wyczerpie wszystkich aspektów sytuacji, by zapobiec błędom (a nawet, biorąc pod uwagę dynamikę życia, np. rynku, że wygrywają liderzy mający twórcze pomysły i elastyczne podejście oraz umiejętność szybkiego reagowania i podejmowania decyzji, samo w sobie może spowodować ich całe mnóstwo).

Działaj i rozwijaj się, dzięki metodom opisanym w książce Kurs realizacji marzeń.

Autor: Paweł Karwat

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.