ajurweda Medycyna naturalna Zdrowie

Ajurweda – naturalna recepta na zdrowie i piękno

ajurweda
Dodane przez Janusz Nawrocki

Człowiek jest częścią Wszechświata i w momencie narodzin jego energia znajduje się w harmonijnej, pierwotnej równowadze. Rodzimy się nadzy i przestraszeni, ale dostajemy od natury wiele cennych wskazówek. Od nas zależy, czy będziemy z tego dobrodziejstwa korzystać czy też zagubimy po drodze nasz wewnętrzny instynkt. Wszystko w przyrodzie, również człowiek, ewoluuje i zmienia się, ale czy staje się przez to doskonalsze?
Wraz z rozwojem świata tracimy  wgląd w samego siebie, niszcząc naszą wewnętrzną równowagę złym pożywieniem, stresem i pośpiechem. Stajemy się coraz słabsi i mniej odporni na choroby, gubimy „kod dostępu” do własnego organizmu. Jak możemy go odnaleźć?

„Kto ma zdrowie, ten ma nadzieję,
kto ma nadzieję, ten ma wszystko”
– przysłowie indyjskie

Człowiek jako mikrokosmos

Mądrość i nauka Ajurwedy trwa nieprzerwanie od pięciu tysięcy lat i nazywana jest matką medycyny. Właśnie z jej źródeł czerpał swą wiedzę najsłynniejszy lekarz starożytny – Hipokrates.
Pojęcie Ajurweda wywodzi się z sanskrytu – języka starożytnych Indii. „Ajus” to życie, a  „Weda” to wiedza, oznacza zatem „naukę o życiu”.
Wiedza ta przedstawia ludzkie ciało i jego doświadczenia zmysłowe jako mikrokosmos ściśle powiązany z całą energią Kosmosu. Podstawowe elementy każdego organizmu to: eter, powietrze, ogień, woda i ziemia.
Według Ajurwedy każdy organizm stworzony jest z cząsteczek energii, które występują w trzech postaciach /tridoszach/:

Vata  /powietrze/
Pitta /ogień i woda/
Kapha /ziemia i woda/
Vata-dosza kojarzy się z ruchem. Odpowiada za oddychanie, mruganie powiek, ruchy mięśni i tkanek, bicie serca. Rządzi również takimi uczuciami jak nerwowość, lęk, niepokój, ból, drżenie i skurcze. Siedzibą Vaty  jest jelito grube, jama brzuszna, kości, skóra, uszy i uda.
Pitta-dosza przejawia się jako metabolizm. Rządzi trawieniem, wchłanianiem, przyswajaniem, odżywianiem, temperaturą ciała, kolorytem skóry, inteligencją i orientacją seksualną. Z pittą kojarzą się takie uczucia jak gniew, nienawiść, zazdrość. Siedzibą tej doszy jest jelito cienkie, żołądek, gruczoły potowe, krew, tkanka tłuszczowa, oczy i skóra.
Kapha-dosza odpowiada za system immunologiczny organizmu, podtrzymuje naturalną odporność ciała i jego biologiczną siłę. Dostarcza wilgotności skórze, energii sercu i płucom, podtrzymuje zdolność zapamiętywania. Kapha umiejscawia się w klatce piersiowej, w głowie /zatoki, nos, usta/, w żołądku, w stawach i płynnych wydzielinach ciała.
Kapha powiązana jest z uczuciem przywiązania i żądzy, ale wyraża się także w pragnieniu spokoju, przebaczania i miłości.
Równowaga między tridosza to podstawa zdrowego życia.

Wszyscy rodzimy się z określonym  indywidualnym ładunkiem energetycznym, który wpływa na nasze ciało i jego budowę fizyczną, na umysł i inteligencję oraz na temperament i emocje. Sposobem na zdrowie oraz zachowanie dobrego samopoczucia jest utrzymanie owej energii w równowadze. Wszechświat to zgodne współdziałanie wszystkich elementów i sił w nich drzemiących. One tworzą przytłaczający chaos albo harmonijną pieśń, w której jest pokój, radość i szczęście.

Możesz nauczyć się pracować z energią dzięki wskazówkom Kyle’a Grey’a zawartym w książce Praca z energią. 111 ćwiczeń wzmacniających Twoje wibracje.

Ajurweda drogą do samoleczenia

Ajurweda, joga i tantra to trzy starożytne praktyki stosowane w Indiach. W duchowej ewolucji człowieka ajurweda jest fundamentem, joga ciałem, a tantra głową. Aby należycie stosować jogę i tantrę, należy najpierw zrozumieć ajurwedę. Żadna z tych praktyk nie istnieje w pełni, jeśli oderwie się ją od dwóch pozostałych.Zdrowie ciała, umysłu i ducha zależy od stosowania tych trzech praktyk w codziennym życiu.

Ajurweda zajmuje się ośmioma podstawowymi gałęziami medycyny: położnictwem, pediatrią, ginekologią, okulistyką, geriatrią, otolaryngologią, interną i chirurgią. W przeciwieństwie do medycyny Zachodu, która ustanawia normę wspólną dla wszystkich, ajurweda traktuje każdy organizm jako jedyny w swoim rodzaju. Uważa, że każdy człowiek jest niepowtarzalną mieszanką energii, umiejscowionej w różnych proporcjach i przejawia inny sposób funkcjonowania. Podstawową zasadą ajurwedy jest pobudzenie zdolności każdego z nas do samoleczenia, a lekarz jest rodzajem duchowego przewodnika.
Codzienne samodzielne obserwacje pulsu, twarzy, oczu, języka, paznokci i warg dostarczają wiele cennych wskazówek. Te naturalne oznaki, które wysyła nasze ciało, pomagają zrozumieć, które narządy  funkcjonują nieprawidłowo i jakie środki zapobiegawcze należy podjąć.
Każde leczenie ajurwedyjskie rozpoczyna się od usunięcia z ustroju toksyn lub ich zneutralizowania. Toksyny tworzą się także z powodu wielu tłumionych, negatywnych uczuć, a więc przysłowiowe catharsis musi się odbywać na poziomie fizycznym i psychicznym. W innym przypadku nie uda nam się przywrócić organizmowi naturalnej, energetycznej równowagi.
Medycyna ajurwedyjska proponuje pięć podstawowych procesów oczyszczających: wymioty, naturalne środki przeczyszczające, lewatywę, zabiegi lecznicze w obrębie nosa oraz oczyszczanie krwi. Dalsze leczenie związane jest ze stosowaniem zasad ajurwedy we wszelkich przejawach codziennego życia, a jest to nauka bardzo praktyczna i ogólnie dostępna.
W każdej kuchni znajdują się przyprawy takie jak pieprz turecki, kardamon, cynamon, kolendra, siemię lniane czy goździk turecki. Wszystkie one w swej naturalności posiadają niezwykłą wartość leczniczą, jeżeli tylko nauczymy się używać je we właściwy sposób.
„Prana” – podstawowa siła życia płynie z uniwersalnej energii, tak więc metale, kamienie zwykłe i szlachetne są źródłem bogatych zapasów pozytywnej energii oraz mają zdolność pobierania od nas energii negatywnej.. Energię leczniczą kamieni można wydobyć nosząc je jako ozdoby, a oczyszcza się je mocząc przez dwa dni w słonej wodzie.
Gdy zostają przyłożone do skóry, wywierają elektromagnetyczny wpływ na komórki i głębsze warstwy tkanek, chronią przed promieniowaniem i wspomagają pracę narządów wewnętrznych. Metale również posiadają olbrzymią energię leczniczą.
Metale ciężkie, takie jak rtęć, ołów złoto, srebro miedź i żelazo z powodzeniem mogą być używane do leczenia. Jednak często zawierają zanieczyszczenia, dlatego nauki ajurwedyjskie zalecają specjalne metody ich oczyszczania polegające na zanurzaniu rozgrzanego metalu w olejach, krowim moczu lub w zakwasie chlebowym.

Ajurweda wykorzystuje również uzdrawiające właściwości siedmiu kolorów, które wchodzą w skład tęczy. Działanie wibracji tych kolorów może wspomagać ustalanie równowagi kaphy, pitty i vaty. Bliskość z naturą jest wiodącym założeniem wszelkich praktyk ajurwedyjskich.

Sposób na bezsenność

Według ajurwedy, sprawą najważniejszą i podstawową jest przestrzeganie zdrowej diety i odpowiedni tryb życia, w którym nie zabraknie zdrowego snu, ćwiczeń oddechowych i praktykowania jogi. Im bardziej uregulowane jest życie, tym większa szansa na dobre zdrowie i długowieczność.

Poranna dyscyplina zaczyna się poprzedniego dnia, jeszcze przed zaśnięciem. Właściwy sen przynosi wiele korzyści – pomaga utrzymać równowagę energii w ciele, daje pełny odpoczynek całemu ciału i umysłowi. Tak jak jedzenie pomaga dostarczyć niezbędne składniki, minerały i substancje utracone przez fizyczny wysiłek, tak sen pomaga odnowić równowagę umysłu, daje mu świeżość i inspirację do dalszego działania. Głęboki sen jest naturalną formą medytacji. Nieregularne nawyki spania mogą powodować także takie problemy jak: zapalenie zatok, bóle głowy, utratę apetytu, a nawet gorączkę.

Zgodnie z Vagbhatą – autorytetem w dziedzinie Ajurwedy, ci, którzy cierpią na bezsenność, powinni spróbować następujących środków:
1. Zachować stałe godziny wstawania i udawania się na spoczynek
2. Masować tył głowy, szyi i spodnią stronę stóp olejkiem sezamowym latem, a
musztardowym w zimie
3. Smarować całe ciało olejem, a następnie brać ciepłą kąpiel
4. Pić filiżankę ciepłego mleka z ½ łyżeczki ghee /topionego masła/
5. Wkropić do uszu jedną lub dwie krople oleju
6. Pozostawać w modlitwie i medytacji
Wstawanie przed wschodem słońca niesie ze sobą wiele korzyści. Ciało może się wtedy lepiej dostosować do słonecznego rytmu. Pod koniec nocy dominuje energia vata i jej cecha ciemności wchodzi w kontakt z pierwszym blaskiem słońca.
Ponieważ vata jest także powiązana z eliminowaniem, najlepiej jest wydalić wszelkie nieczystości z ciała jeszcze przed świtem. Pomocne może się okazać wypicie szklanki ciepłej wody. Ajurweda przywiązuje wielką wagę do regularnego wypróżniania się i nakazuje nie powstrzymywać się od innych naturalnych impulsów ciała, takich jak oddawanie moczu, kichania, kaszlu, ziewania, czkawki i gazów.

Równowagę może przywrócić Ci odkwaszanie. W jaki sposób, dowiesz się z książki Odkwaszanie. Szybki i skuteczny sposób na zdrowie.

Jedzenie i picie

W palenisku ogień będzie się palił dłużej, jeśli wcześniej usuniemy stamtąd popiół. Podobnie strawimy swój pokarm lepiej, jeśli wyeliminujemy z ciała produkty przemiany materii przed jedzeniem. Następnie należy natrzeć ciało olejem i wziąć ciepłą kąpiel, a potem oddać się ćwiczeniom i medytacji.
Gdy ciało zostało już wyczyszczone i organizm jest gotów do trawienia, można przyjąć pokarm, żeby dostarczyć energii do wykonywania codziennych obowiązków.
Dietę należy dobierać w zależności od uzupełniania bądź niwelowania poszczególnych dosz w ciele. Należy brać pod uwagę smak pokarmów, ich konsystencję, świeżość i sezonowość występowania owoców i warzyw. Główna zasada to „Nie jedz, dopóki nie poczujesz się głodny i nie pij, dopóki nie jesteś spragniony” oraz „Nie jedz, gdy jesteś spragniony i nie pij, jeżeli jesteś głodny”.

Pokarm należy spożywać powoli i w skupieniu, a każdy kęs przeżuwać wielokrotnie. Raz w tygodniu należy stosować post i w zależności od doszy, która dominuje, przyjmować  soki z określonych owoców wymieszane z wodą z dodatkiem ziół. Ta prosta rutyna pomoże przeciwdziałać chorobom i utrzymać nasz poziom energetyczny wysoko, tak żebyśmy mogli żyć pełnią życia, wolni od umysłowych i cielesnych niepokojów. Aby uzyskać maksimum korzyści z tych codziennych praktyk, trzeba być cały czas świadomym przepływu energii wewnątrz ciała.

Masaż ajurwedyjski

Smaruj się tylko tym, co da się zjeść.

Ciało posiada różne kanały nazywane „śrotas”. Kiedy są one czyste i odblokowane, mogą sprawnie dostarczać pożywienie do każdej komórki i pozbywać się toksyn. Ćwiczenia i masaż pomagają otworzyć i oczyścić te kanały. Masaże wykonywane naturalnymi olejami podwyższają stopień przyswajania „prany”- życiowej siły dla ciała i umysłu. Ważnym organem wydalniczym jest skóra. Inne organy, takie jak nerki i jelita, są mniej obciążone i mogą łatwiej usuwać odpady, jeśli skóra wydala prawidłowo. Regularne kąpiele, mycie i masowanie ciała bardzo wspomagają ten proces. Niezwykłe efekty oddziaływania masażu ajurwedyjskiego zapewnia specyficzne podejście do człowieka, regulujące odczucia na wszystkich trzech poziomach: ciała, umysłu i ducha. Masaż  wykonywany jest przez dwie osoby tak, aby został zachowany równomierny nacisk na obie strony ciała . Masujący zwraca się z intencyjną modlitwą o ściągnięcie do wnętrza ciała energii zdrowia i miłości. Rozpoczyna  od masowania głowy olejem, ze szczególnym uwzględnieniem okolic uszu, szyi, karku i ramion. Następnie masowane są przód i tył tułowia oraz nogi i stopy aż po opuszki palców. Całość dopełnia masaż twarzy. Zabieg trwa ok.1,5 godziny.

Masowanie ciepłymi olejami ajurwedyjskimi:

  • przywraca równowagę energetyczną w naszym ciele
  • przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu
  • relaksuje, eliminuje stresy i negatywne emocje
  • pozwala zachować piękno, przywraca jędrność ciała
  • zwiększa sprawność umysłową i wydolność fizyczną
  • reguluje działanie wszystkich narządów wewnętrznych
  • aktywizuje system odpornościowy
  • pomaga w wielu stanach chorobowych.

Jeżeli chcesz nauczyć się masażu od podstaw, sięgnij po publikację Łucji Legun Masaż – Uzdrawiający dotyk. Techniki na młodość, witalność i zdrowie.

Olej sezamowy i inne oleje życia

Według ajurwedy masaż olejem sezamowym poprawia kondycję fizyczną organizmu, krążenie krwi i metabolizm. Doskonale oczyszcza nasz organizm z nagromadzonych toksyn. Skóra zostaje nawilżona i zmiękczona. Regularne masaże olejem sezamowym pomagają w zachowaniu dobrego zdrowia i długowieczności. Olej ten nadaje się do codziennego użytku.

MASSAGOIL – zrobiony na bazie oleju migdałowego i sezamowego oraz ziół ajurwedyjskich, które działają przeciwzmarszczkowo, nadają wysuszonej skórze blask i sprężystość  oraz wzmacniają mięśnie.
Zioła withania somnifera i cantella asiatica powodują dodatkowe działanie relaksujące.
MUSTARD SEEDS OIL – Olej z nasion gorczycy. Masaż tym olejem poprawia krążenie krwi ma właściwości rozgrzewające dlatego polecany jest szczególnie w okresie zimowym.
Regularne masaże tym olejem zapobiegają przedwczesnemu starzeniu skóry oraz jej wysuszeniu. W ajurwedzie używany jest aby równoważyć doshe Kapha i Vata.
Zewnętrznie stosuje się w dolegliwościach dziąseł: jedna łyżeczkę od herbaty mieszamy ze szczyptą soli masujemy dziąsła.

NEEM – olej ten posiada właściwości antybakteryjne i oczyszczające, doskonały na problemy skórne.

Olej do włosów

Masaż tym olejem odżywia mieszki włosowe, poprawia krążenie krwi skóry głowy, zapobiega wypadaniu włosów. Regularne stosowanie powoduje, że włosy stają się zdrowe i lśniące. Produkowany tylko z naturalnych ziół:
Owoc amla odżywia  mieszki włosowe, nadaje delikatny kolor siwym włosom, zapobiega wypadaniu włosów.

Bhringraj-swarasa (eclipta alba) poprawia krążenie krwi oraz posiada właściwości odżywcze, wspomaga wzrost włosów i relaksuje mięśnie i nerwy głowy. Bazą tego oleju jest olej sezamowy, który ma właściwości detoksykujące.

Owoc haritaki (terminalia chebula) przywraca kolor siwym włosom,

Korzeń manjitha (ruibia cordifolia)  zmiękcza włosy, odżywia skórę głowy.

Korzeń Yashtimadhu (glycyrrhiza glabra)  ochładza głowę, nadaje olejowi słodki zapach.
Smarujemy głowę olejem na dwie godziny przed myciem albo na noc. Olej delikatnie wmasowujemy w skórę głowy. Jeśli nie przeszkadzają nam tłuste włosy możemy zastosować go także po umyciu.

Olej kokosowy

W ajurwedzie równoważy kapha i pitta dosha. Doskonały do masażu głowy, wspomaga wzrost włosów, zapobiega przedwczesnemu siwieniu. Znakomicie sprawdza się w przypadku problemów skórnych. Jedną łyżeczkę od herbaty oleju kokosowego należy wymieszać z 1/4 grama sproszkowanej kamfory, smarować swędzące i zaczerwienione miejsca. W południowych Indiach olej kokosowy używany jest do gotowania.

Ajurweda  to wiedza, która z rozsypanych puzzli naszego życia pomoże nam ułoży doskonałe zdrowie i nieprzemijające piękno.

 

Bibliografia:
Dr Vasant Lad “Ajurveda-nauka o samoleczeniu Przewodnik praktyczny”
Deepak Chopra „Prawa obfitości i bogactwa”

 

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.