ćwiczenia oddechowe czakry joga Medycyna naturalna medytacja Terapie

Sekrety aury i jej wpływ na nasze samopoczucie

aura
Dodane przez Redakcja

Czy kiedykolwiek spotkałeś kogoś o wyjątkowej aurze? Osobę, która wchodząc do pokoju, wypełniała go swoją obecnością, przyciągając uwagę wszystkich wokół? Takie jednostki, chociaż niekoniecznie wykazują typowe cechy dominującego „samca alfa”, emanują pewnością siebie i spokojem, przyciągając nas swoją charyzmą w sposób trudny do wytłumaczenia. Jednak aura może działać zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, inspirując lub wyczerpując energię innych.

Tutaj zgłębimy tajemnice budowy aury i jej wpływu na nasze codzienne życie. Aura składa się z pięciu warstw, nazywanych „pancha kosha”, które reprezentują różne poziomy świadomości i istnienia. Rozważając od grubych, materialnych aspektów aż po subtelne i transcendentalne, poznasz zaskakującą strukturę i dynamikę tego niezwykłego pola energetycznego.

Czy jesteś ciekaw, jak działa aura i jak możesz korzystać z jej energii w codziennym życiu? Przygotuj się na fascynującą podróż w głąb subtelnych aspektów ludzkiego bytu, odkrywając tajemnice aury i jej roli w naszym życiu. Gotowy/a na nowe spojrzenie na siebie i świat? Poznaj praktyczne sposoby wykorzystania energii aury w swoim życiu.

Jak jest zbudowana aura?

Współczesna nauka i medycyna konwencjonalna były w stanie dowiedzieć się wiele o naszym fizycznym lub materialnym ciele, a także jego anatomii poprzez studia i badania. Jeśli chodzi o zrozumienie innych aspektów ludzkiej egzystencji, wiedza (ogólna) jest jak dotąd dość ograniczona i niedojrzała. Jednakże, aby zrozumieć świat subtelnej energii i nauki o czakrach we wszystkich ich aspektach, konieczne jest, abyśmy zagłębili się nieco bardziej w tę kwestię i przyjrzeli się bliżej strukturze oraz anatomii subtelnego ciała energetycznego. Tak jak ciało materialne składa się ze szkieletu, z narządów i układu nerwowego, tak aura składa się z różnych warstw energii, tak zwanych „pancha kosha”. W literaturze istnieją różne poglądy wraz z interpretacjami struktury i natury ludzkiej aury oraz tych warstw energii. Podczas gdy w niektórych miejscach wspomina się o siedmiu subtelnych otulinach, w innych miejscach mówi się tylko o trzech. My powiemy o teorii pięciu warstw, które razem tworzą ludzką aurę lub subtelne ciało energetyczne.

Pancha kosha – powłoki energetyczne ciała
Sanskrycki termin „pancha kosha” można przetłumaczyć jako pięć powłok (sanskryt pancha = pięć; kosha = powłoki). W indyjskiej filozofii duchowej symbolizują one różne poziomy świadomości lub istnienia, z których się składamy.

Różne powłoki – zwane również ciałami lub warstwami – oznaczają różne aspekty naszej egzystencji i wahają się od grubych, przez subtelne, po niesubstancjalne lub transcendentalne. W związku z tym poszczególne warstwy są również powiązane z różnymi aspektami zdrowia psychicznego, fizycznego, emocjonalnego i duchowego. Jak mówi filozofia jogiczna, jeśli uda ci się doprowadzić wszystkie pięć warstw do równowagi, poczujesz szczęście, harmonię i zadowolenie. Począwszy od naszego centrum, różne ciała energetyczne rozszerzają się coraz bardziej wokół naszej śmiertelnej powłoki. Nie są one jednak wyraźnie od siebie oddzielone, ale raczej przepływają przez siebie nawzajem. Wyobraźmy je sobie jak płomień świecy, który rozprzestrzenia się wokół knota i promieniuje swoją rozgrzewającą i oświetlającą energią we wszystkich kierunkach. Jak już wspomnieliśmy, każda powłoka wskazuje na inny poziom naszej egzystencji, a także ją zasila. Pochodzące z sanskrytu słowo „maya”, które pojawia się wielokrotnie w poniższych terminach, oznacza „z” lub „składający się z”. Pierwsza warstwa aury „annamaya kosha” to zatem powłoka (kosha), która składa się z (maya) pożywienia (anna) i jest z niego uformowana.

Pod różnokolorową aurą osoby kryją się niezwykłe siły i bogactwo osobowości, które emanują wokół niej (fot. pixabay).

Annamaya kosha – powłoka pożywienia
(Sanskryt: anna = pożywienie; maya = z; kosha = powłoka).

Pierwsza warstwa aury reprezentuje ciało fizyczne składające się z naszego szkieletu, mięśni, narządów i tkanki fizycznej. Jest to gruba materialna powłoka, tak zwane twoje fizyczne ja, która jest odżywiana i zależna od pożywienia. W związku z tym przypisuje się jej element ziemi (privti). Warstwa ta stanowi zatem podstawę życia i wszystkich kolejnych kosha. Podstawowym warunkiem pojawienia się i utrzymania życia jest to, że materia zostaje przeniknięta ciałem odżywczym. Annamaya kosha stanowi zatem różnicę między życiem a śmiercią. Poważne choroby oraz stres fizyczny manifestują się tutaj najwyraźniej i są łatwe do rozpoznania. Intuicyjnie wzmacniasz ciało odżywcze poprzez zdrową dietę, wystarczającą ilość snu, jak również praktykowanie różnych stylów jogi.

Pranamaya kosha – powłoka energetyczna
(Sanskryt: prana = energia; maya = z; kosha = powłoka).

Druga warstwa aury reprezentuje ciało witalne lub energetyczne, odpowiedzialne za witalizację lub rewitalizację powłoki fizycznej. Jak sama nazwa wskazuje, warstwa ta składa się z kosmicznej energii życiowej prany. Zasadniczo istnieje pięć różnych rodzajów energii życiowej:

• Prāna: energia wdechu;
• Udāna: energia wydechu i mowy;
• Samāna: energia aktywności żołądka i jelit;
• Vyāna: energia świadomych i nieświadomych ruchów ciała;
• Apāna: energia oddawania moczu, wydalania, wytrysku, narodzin.

Gdy dana osoba umiera, jej energia życiowa jest uwalniana i wraca do wszechświata. Dzieje się tak, ponieważ energia witalna zapewnia ciału subtelnemu niezbędny pęd („gati”) do dalszej podróży w zaświaty.

Powłokę energetyczną najlepiej porównać do ludzkiego układu krążenia pompującego krew z serca do ciała, aby dostarczyć mu tlen i składniki odżywcze. Analogicznie – powłoka energetyczna składa się z czakr i nadi, a tym samym zapewnia energetyczną cyrkulację prany w celu zaopatrzenia ciała i umysłu w energię życiową. W pranayama kosha uruchamiane i kontrolowane są zarówno procesy biologiczne, jak i energetyczne. I rzeczywiście, system zapewnia, że płynne aspekty ciała fizycznego – czyli krew, limfa i płyn mózgowo-rdzeniowy – są utrzymywane w ruchu, aby mogły ożywić ciało. Dlatego też mówi się, że pranamaya kosha symbolizuje również żywioł wody (apas). Jest to pomost między powłoką fizyczną (annamaya kosha) a ciałem duchowym (manomaya kosha).

Spośród pięciu różnych rodzajów prany nasz oddech jest najbardziej fizyczną ekspresją energii kosmicznej. Nasza świadomość oddechu i różne ćwiczenia oddechowe mają zatem szczególny związek z ciałem witalnym i mogą bardzo konkretnie wzmocnić pranamaya kosha poprzez zwiększenie przepływu energii w ciele oraz skierowanie jej we właściwe miejsca.

Manomaya kosha – powłoka mentalna
(Sanskryt: mano = umysł, myśli, uczucia; maya = z; kosha = powłoka).

Trzecia warstwa aury prowadzi nas w głąb ludzkiej psychiki i reprezentuje ciało mentalne. Dlatego też manomaya kosha nazywana jest również powłoką emocjonalno-duchową lub psychologiczną. Obejmuje ona nasze emocje i uczucia, wspomnienia i sny, a także myśli i doznania. To tutaj powstają pragnienia i potrzeby, niechęć i preferencje, a także lęki i wątpliwości. Ponadto kształtują się tu nasze przekonania, wzorce zachowań i zasadniczo wszystko, co składa się na naszą osobowość, a także wpływa na nasz rozwój duchowy i osobisty. Kontynuując poprzednie analogie, jest to w pewnym sensie centrum kontroli naszego ciała fizycznego i centralnego układu nerwowego. Jest odpowiedzialne oraz aktywne, gdy myślimy racjonalnie, rozważamy za i przeciw decyzji, planujemy coś lub kierujemy się naszymi przeczuciami i afektami. Nierzadko cierpienie psychiczne i umysłowe ma swoje źródło właśnie tutaj. Ponieważ zawirowania emocjonalne, przewlekły stres lub tłumienie naszych uczuć i potrzeb może prowadzić do zachwiania równowagi naszego ciała psychicznego. Może to następnie mieć wpływ na powłoki pożywienia i energetyczną, a objawiać się w postaci blokad energetycznych lub chorób fizycznych. Takie dolegliwości psychosomatyczne mogą wpływać na prawie wszystkie narządy, po czym powodować różne objawy. Najskuteczniejszym sposobem na wzmocnienie manomaya kosha jest uważność. Afirmacje oraz autoafirmacje mogą pomóc pozytywnie wpłynąć na nawyki myślowe, a także zachowanie, aby lepiej radzić sobie z wyzwaniami życiowymi. Manomaya kosha jest przypisana do żywiołu ognia (tejas).

Vijnanamaya kosha – powłoka wiedzy
(Sanskryt: vijnana = wiedza, intuicja, mądrość; maya = z; kosha = powłoka).

Czwarty poziom aury odzwierciedla naszą intuicję i wiedzę. Nazywany jest on również intelektem lub powłoką mądrości. Nazwa ta może być nieco myląca i bywa czasem utożsamiana z manomaya kosha, ponieważ również mówi o myślach lub wiedzy. Vijnanamaya kosha nie skupia się jednak na czystej wiedzy faktograficznej, ale raczej na wiedzy stosowanej. Chodzi o myśli, które są oparte na naszej intuicji, jasności umysłu oraz głębokiej realizacji. Są chwile, kiedy podejmujesz decyzje intuicyjnie, bez możliwości ich racjonalnego wyjaśnienia. Ponieważ masz przeczucie, że coś jest dobre albo złe, prawdziwe albo nieprawdziwe. Ten wewnętrzny głos, który objawia się w postaci spontanicznych impulsów i przeczuć, powstaje w twojej powłoce wiedzy. Vijnanamaya kosha wykracza zatem poza racjonalny umysł i ostatecznie odróżnia ludzi od zwierząt. Medytacja, jak również autorefleksja wzmacniają vijnanamaya kosha, wspomagają wewnętrzny wzrost, a także wspierają rozwój duchowy. Ponadto powłoka wiedzy jest związana z żywiołem powietrza (vayu), ponieważ można ją poczuć, ale nie można jej zobaczyć, ani dotknąć.

Anandamaya kosha – powłoka szczęścia
(Sanskryt: ananda = szczęście, błogość; maya = z; kosha = powłoka).

Piąty poziom aury reprezentuje duchową i przyczynową warstwę naszego ciała. To tutaj zakotwiczona jest prawdziwa esencja naszej ziemskiej egzystencji. Wolność od bólu, smutku i zmartwień to stan czystego szczęścia, prawdziwej błogości i wewnętrznej harmonii, innymi słowy: „ananda”. Opisuje on połączenie z tym, co nadprzyrodzone, którego doświadczył każdy z nas. Może to być głęboki moment samopoznania, chwila wewnętrznego spokoju lub ekstatyczne uczucie radości, które naprawdę nas wypełnia. Jako wyraz boskiej iskry tkwiącej w każdej żywej istocie, jest to ostatni etap duchowego oświecenia. Można go osiągnąć poprzez medytację i głęboki relaks, budząc moc śpiącego węża Kundalini.

Kosha na co dzień

Wszystkie pięć warstw aury jest ze sobą połączonych i nieustannie na siebie oddziałuje. Prawdopodobnie znasz uczucie przełączania się między różnymi warstwami w ciągu dnia. Kiedy masz do czynienia z wyzwaniami emocjonalnymi lub jesteś pod wpływem stresu, znajduje to również odzwierciedlenie w twoim ciele fizycznym. Czujesz się spięty, zmęczony i wyczerpany. Możesz być przeczulony na punkcie pewnych rzeczy, które w innych okolicznościach nie wzbudziłyby w tobie takich emocji; coraz trudniej jest też zachować zimną krew lub podjąć racjonalną decyzję. W ten sam sposób dbanie o swoje ciało fizyczne ma pozytywny wpływ na wszystkie warstwy aury. Zdrowa dieta i praktyka jogi wspierają poczucie harmonii oraz zadowolenia; zapewniają również dobre samopoczucie w ciele. Ponieważ – jak wiadomo – w zdrowym ciele zawsze mieszka zdrowy duch.

Więcej na temat aury dowiesz się z książki „Aktywuj energię 7 czakr w 7 tygodni. Wzmocnienie siły życiowej przy wykorzystaniu jogi, medytacji, olejków eterycznych i kamieni leczniczych” autorstwa Sandry Temmen.

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.