Na myśl o jesiennej aurze już czujesz się przytłoczony? W głowie kłębią się nieprzyjemne uczucia i myśli? Chciałbyś spokojniej radzić sobie z niepewnością? Działać z większą pewnością siebie i realizować zamierzone cele? A może po prostu pragniesz lepszej jakości życia i lekkości w swojej codzienności? Możesz to mieć! Przekonaj się, jakie cuda działa psychologia pozytywna!
Jesienna aura nie sprzyja optymizmowi? Skąd ten pomysł?!
Lato powoli dobiega końca, wkrótce jesienna aura rozgości się na dobre. Wielu z nas już na samą myśl o chłodzie, mgle i siąpiącym bezustannie deszczu dostaje gęsiej skórki. Jak zachować pogodę ducha, mimo niesprzyjających okoliczności? Czy bycie optymistą w dzisiejszych czasach jest w ogóle możliwe? Jak zrozumieć negatywne wydarzenia i przekuć je w coś pozytywnego? Skorzystaj z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą psychologia pozytywna.
Jak się cieszyć, kiedy masz podły nastrój?
Zrozumiałe, że nie możesz się czymś naprawdę cieszyć, gdy coś cię trapi. A przecież jedno nie musi mieć nic wspólnego z drugim. Gdzie jest napisane, że pozytywne doświadczenie musi być zdewaluowane przez negatywne? Oznacza to, że jeśli aktualnie masz gorszy nastrój, to masz jednocześnie dwa problemy. Z jednej strony aktualnie nie radzisz sobie najlepiej, a z drugiej strony następuje proces filtrowania również twojego spojrzenia na przeszłość. Jak pokazują badania, w pierwszej kolejności przypominają nam się te doświadczenia, które przeżyliśmy, gdy byliśmy w złym nastroju. Pozytywne wspomnienia schodzą na dalszy plan, ponieważ nie pasują do naszego obecnego samopoczucia. Jak do nich wrócić? Wypróbuj jedną z technik psychologii pozytywnej.
Pozytywny autoportret – sprawdzona technika doceniania tego, co dobre
Jedną z naukowo udowodnionych metod zakotwiczenia pozytywnych uczuć, która może uchronić cię przed zniekształconą samooceną w trudnych chwilach, jest stworzenie pozytywnego autoportretu. W tym celu sporządź listę wszystkich swoich pozytywnych cech, umiejętności i mocnych stron. Niech poniższe pytania będą dla ciebie inspiracją:
• W czym jesteś dobry?
• W czym jesteś lepszy od innych?
• Co dzisiaj robisz lepiej niż kiedyś?
• Z czego jesteś dumny?
• Jakie wartości są dla ciebie ważne?
• Jak myślisz, co inni ludzie w tobie cenią lub lubią (jeśli masz na
tyle odwagi, możesz przeprowadzić ankietę wśród znajomych)?
• Za co dostajesz pochwały?
• Kiedy zauważasz, że inni ludzie okazują ci sympatię?
Psychologia pozytywna sposobem na udane życie
Przechowuj swój autoportret w bezpiecznym miejscu, zapisz sobie kopię w telefonie lub przyklej tę listę na drzwiach sypialni. Regularnie zaglądaj do tych swoich zapisków, a nawet naucz się ich na pamięć. Potraktuj to ćwiczenie jako pracę w toku, którą możesz stale uzupełniać. Podczas wykonywania tego ćwiczenia szybko może pojawić się zniechęcenie. Wiele osób jest zdania, że „wychwalanie samego siebie jest słabe”. Ale wtedy właśnie to ćwiczenie może się okazać bardzo interesujące. Spróbuj.
Jeśli zaintrygowała cię technika z pozytywnym autoportretem, na pewno spodobają ci się inne metody, które proponuje doświadczony psychoterapeuta Sacha Bachim w swoim poradniku „Psychologia pozytywna”.