astrologia Astropsychologia horoskop

Co przyniesie 2024 rok – profesjonalna analiza astrologiczna

Astro kalendarz 2024
Dodane przez Redakcja

W chaldejskim porządku świata rokiem 2024 rządzić będzie Słońce. Pamiętajmy jednak, że rok astrologiczny zaczyna się w momencie wiosennego przesilenia, które w roku 2024 będzie mieć miejsce 20 marca. Przez pierwsze trzy miesiące roku władać światem będzie jeszcze wojowniczy Mars. Władanie Słońca potrwa zatem do wiosennego przesilenia w roku 2025.

W astrologii tradycyjnej Słońce ma ambiwalentny charakter, ale większość astrologów przychylało się do tego, by zaliczyć je do planet dobroczynnych (beneficznych). O ile można było uważać Słońce za planetę dobroczynną, to jego promienie uważano za złoczynne (maleficzne), stąd pojęcie spalenia planety, jeśli jest zbyt blisko Słońca, czyli w ścisłej koniunkcji.

Rokiem 2024 rządzić będzie liczba osiem, która w numerologii jest liczbą tzw. wielkiego przypływu, a jej symbol kojarzy się z nieskończonością. To liczba wielkiej mocy, transformacji, bogactwa, potęgi, ale też ekstremalności, radykalnych procesów i zdarzeń.   

W roku 2024 czekają nas dwa ważne ingresy planetarne. 26 maja Jowisz wkracza w Bliźnięta, które są dla tej planety znakiem wygnania. Intrygujący taniec na granicy Koziorożca i Wodnika czynić będzie Pluton, który w roku 2023 wkroczył w znak Wodnika, ale wrócił w czerwcu 2023 roku do Koziorożca. 21 stycznia 2024 roku znów wejdzie w Wodnika i ponownie wróci w Koziorożca 2 września 2024 roku. 19 listopada 2024 roku pozostanie w Wodniku już na dobre, bo aż do 2043 roku.

Jak działają aspekty planetarne i tranzyty?

Planety wchodzą między sobą w aspekty, co tworzy aurę dnia, nadając jakość i charakter wydarzeniom, niosąc konsekwencje dla naszych decyzji i wyborów. Planując różne przedsięwzięcia, warto uwzględnić aktualne aspekty planet, dostosowując – w miarę możliwości – nasze działania.

Na aurę i energię dnia zasadniczy wpływ mają aspekty planet, ich tzw. godności oraz takie wydarzenia, jak zaćmienia (Słońca i Księżyca), pusty bieg Księżyca i jego fazy (przede wszystkim nów i pełnia). Istotne dla energii dnia oraz naszych przedsięwzięć i decyzji są również ingresy (wejścia) planet w znaki zodiaku. Z perspektywy rocznej ważne są przede wszystkim ingresy planet szybkich (indywidualnych), czyli Słońca, Księżyca, Merkurego, Wenus i Marsa, które stosunkowo często zmieniają pozycję w znakach.

Korzystną aurę dnia tworzą harmonijne aspekty planet (sekstyle i trygony, czasem również koniunkcje). Pomyślną energię dnia może zapowiadać nów Księżyca, dając nam szansę, okazję i dobrą sposobność na przeprowadzenie ważnych przedsięwzięć. Szczęśliwą energię dnia przynoszą również ingresy planet w znaki swojej godności (władztwo i wyniesienie). Trzeba jednak nadmienić, że „harmonijna” aura dnia nie musi zawsze i w każdych okolicznościach przynosić nam sukcesów. Jest to wyłącznie zachęta do podejmowania w takich dniach ważnych, strategicznych decyzji, dzięki którym możemy zrobić istotny krok naprzód.

Znajomość układów planet i aspektów astrologicznych może pomóc w dokonywaniu trudnych wyborów i ochronić nas przed nietrafionymi decyzjami (fot. depositphotos)

Co tworzy niekorzystną aurę?

Niekorzystną aurę dnia tworzą nieharmonijne aspekty planet (kwadratury i opozycje, czasem również koniunkcje). Silne napięcie zwykle towarzyszy pełni Księżyca, choć pełnia sama w sobie nie jest negatywnym wydarzeniem astrologicznym. Tradycyjnie w astrologii elekcyjnej oraz przy podejmowaniu ważnych, strategicznych działań, przedsięwzięć i decyzji, wystrzegać się należało tzw. pustego (próżnego) biegu Księżyca.

Pusty bieg Księżyca zaczyna się wtedy, gdy Księżyc, wędrując przez zodiak, opuszczając dany znak, nie utworzy już żadnego tzw. ptolemejskiego (głównego) aspektu do innych planet. Pusty bieg trwa zatem od ostatniego aspektu aż do ingresu w kolejny znak. Pusty bieg Księżyca może trwać zaledwie kilka minut, ale czasem i ponad dobę. Według tradycji astrologicznej nie należało wtedy podejmować ważnych decyzji, strategicznych przedsięwzięć i istotnych życiowych wyborów.

Nieharmonijną energię dnia zapowiadają również ingresy planet w znaki swojego upadku lub wygnania. W tradycji astrologii przyjęło się również traktować jako niepomyślną retrogradację planety, czyli jej pozorny ruch wsteczny na tle gwiazd, przy czym interesujące są przede wszystkim retrogradacje planet indywidualnych (Merkurego, Wenus i Marsa). Słońce i Księżyc nie ulegają retrogradacji. Planety społeczne (Jowisz i Saturn) oraz pokoleniowe (Uran, Neptun i Pluton) częściej wchodzą w ruch wsteczny na zasadzie – im planeta ma dłuższy (wolniejszy) czas obrotu, tym dłużej trwają jej retrogradacje.

Kiedy czekają nas zaćmienia Słońca i Księżyca

Tradycyjnie najbardziej niekorzystnym momentem roku są dni z zaćmieniami świateł (Słońca i Księżyca). W roku 2024 będą mieć miejsce cztery zaćmienia – dwa zaćmienia Księżyca i dwa Słońca. Częściowe zaćmienie Księżyca będzie mieć miejsce 25 marca w znaku Wagi oraz 18 września w znaku Ryb. Całkowite zaćmienie Słońca będzie mieć miejsce 8 kwietnia w znaku Barana, natomiast częściowe – 2 października w znaku Wagi.

W praktyce zauważymy, że stosunkowo często mogą się w jednym dniu pojawiać zarówno harmonijne, jak i napięciowe układy (aspekty, ingresy), co sprawia, że powinniśmy uwzględniać całość wpływów planetarnych. Współczesna astrologia każe z dystansem traktować tradycyjnie źle odbierane wpływy zaćmień, pustego biegu Księżyca oraz jego faz. Nie unikajmy więc aktywności i działania w trudnych astrologicznie momentach, ale zachowujmy powściągliwość, ograniczmy oczekiwania, nie podejmujmy ryzykownych i niebezpiecznych działań. Zajmijmy się wtedy czymś spokojnym, niezbyt absorbującym i intensywnym.

Profesjonalny horoskop na cały 2024 rok można znaleźć w „AstroCalendarium 2024” autorstwa Piotra Gibaszewskiego.

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.