Astropsychologia Tarot wróżenie

Współczesna rola Tarocisty – nie tylko przepowiadanie przyszłości

Jaka jest współczesna rola tarocisty?
Dodane przez Redakcja

Współczesna rola osoby odczytującej rozkład kart Tarota jest wieloraka. Osoba ta jednocześnie prognozuje (a nie przepowiada wyrocznie) interpretuje, analizuje, słucha, rozmawia, doradza, podsuwa rozwiązania. Osoba czytająca z kart Tarota przyjmuje tradycyjnie rolę kogoś, kto ,,widzi” przyszłość, kto dokonuje przewidywań i wydaje sądy. Ale czy to jest właściwa rola? Jednak dzisiaj powinien być to ktoś więcej niż tylko przepowiadacz przyszłości.

Rola tarocisty jest złożona

Czytanie Tarota jest czymś o wiele bardziej skomplikowanym, niż wynikałoby to z naszej wiedzy. Obecnie przepowiednie stanowią stosunkowo niewielką część odczytu i pełnią rolę raczej wniosków niż podstawy całej dywinacji. Zapewne zaskakującym będzie fakt, że niektóre odczyty nie zawierają żadnych odniesień do przyszłości. Osoba czytająca Tarota przedstawia intuicyjnie jego symboliczny język, przesłanie oraz objaśnia i określa aktualną sytuację i rozwój sytuacji w przyszłości, na podstawie znaczenia konkretnych kart, które wystąpiły w rozkładzie.

Współczesny tarocista to osoba wykorzystująca karty tarota w celu diagnostycznym, analitycznym (poszukiwanie związków przyczynowo-skutkowych, i źródeł problemów), samodoskonalenia i rozwoju osobistego. Celem spotkania z tarocistą jest analiza zależności, jakie występują w naszym życiu – poznanie możliwości, alternatyw, szukanie drogi wyjścia z kryzysowych sytuacji.

„Oswój” własną talię kart Tarota, dzięki wskazówkom z publikacji Bezpieczny Tarot Marii Bigoszewskiej.

Jasnowidz i terapeuta

Dzisiejszy tarocista w trakcie odczytu z kart Tarota musi w razie potrzeby być również terapeutą. Z doświadczenia wiem, iż zawsze znajdą się klienci, którzy mówią, że są ,,po prostu ciekawi” i to może być prawdą lub nie, ale w dziewięciu przypadkach na dziesięć człowiek, który przychodzi po poradę, na Tarota właśnie zmaga się z problemem wywołującym często zdenerwowanie, stres, niepewność, zagubienie, ból, dolegliwości organizmu często psychosomatyczne. Czasami też jest tak, że osoba myśli o sobie, że nie ma problemu i nie widzi swojego problemu  (jest jego nieświadoma), a często okazuje się, że on istnieje. Czasami człowiek nie jest świadomy swoich problemów, cech charakteru i rzeczy, które komplikują jego życie. Często nie chce tych rzeczy zauważyć a nawet i rozwiązać ich. Oznacza to, że niemal zawsze, tarocista ma do czynienia z delikatną materią ludzkiego życia, co pociąga za sobą konieczność posiadania przynajmniej podstawowych umiejętności pomagania, doradzania i psychoterapii oraz wiedzy psychologiczno – pedagogicznej.

We współczesnej konsultacji przypuszczalnie najważniejszą umiejętnością tarocisty jest zdolność słuchania. Niekiedy umysł tarocisty natychmiast chwyta interpretację, czasem nawet w pełni dokładną, lecz nie ma nic ważniejszego od pozwolenia klientowi na swobodną wypowiedź. Jeśli tarocista potrafi wysłuchać klienta, może być niemal pewny, że symbolika kart Tarota (astrologii czy numerologii ) stanie się bardziej oczywista i głębiej ją zrozumie. Tarocista powinien umieć słuchać klienta. Na ogół już samo słuchanie stwarza między tarocistą a klientem tę niezbędną łączność mentalną, dzięki której można ,,pójść dalej”. Co więcej. Profesjonalny tarocista powinien dać klientowi szansę powiedzenia tego, o co tak naprawdę mu chodzi. W tym właśnie kryją się terapeutyczne dobrodziejstwa stawiania kart Tarota i choć nieczęsto się to zdarza, w pewnych przypadkach tarocista powinien odkładać karty, oddając pierwszeństwo ,, uzdrawiającej rozmowie”.

Tarocista niczym psycholog

Tarocista nie tylko powinien umieć interpretować znaczenia kart. Relacja tarocista – klient wymaga również by, tarocista umiał przeistoczyć się w terapeutę umiejącego zadawać odpowiednie terapeutyczne pytania, pozwalające rozwiązać problem klienta. Przyjmując rolę terapeuty, tarocista musi raczej współbrzmieć, niż reagować, gdyż praca ta nie polega na formułowaniu sądów i wyroczni, lecz na interpretacji kart, rozkładu w kontekście opowieści klienta. Z kolei rozmowa z klientem daje często efekt terapeutyczny i powoduje, że zaczyna on wiele rzeczy przemyśliwać. Często w sposób naturalny pojawiają się koncepcje i strategie radzenia sobie z danym problemem, nawet jeśli nie znajdzie się absolutne rozwiązanie. Niekiedy samo uświadomienie sobie, że mamy wybór, działa jak katalizator wyzwalający zmianę. Należy pamiętać, że seans prowadzony na dojrzałym tarotowym poziomie rzadko ogranicza się do monologu. Odpowiedzialny i ambitny tarocista stawia sobie za cel, aby pytający zrozumiał swoją sytuacje, a nie tylko przyjął do wiadomości, dlaczego takie, a nie inne postępowanie w jego sytuacji będzie właściwe. Wszystko to powoduje, że seans z tarotem czasami potrzebuje zdecydowanie więcej czasu niżeli jednorazowy seans. Podsumowując. Większość interpretacji Tarota polega na szukaniu przewodnictwa i sensu. Prognozować z kart Tarota, oznacza trzymać zwierciadło odbijające ludzkie sprawy. Należy pamiętać, iż osoby czytające, interpretujące Tarota nie mają czarodziejskiej różdżki i cudownych lekarstw na wszystkie problemy. Rolą tarocisty nie jest bowiem wyciąganie królików z kapelusza. Również nie jest jego rolą przepowiadać całe życie klienta.

Jeśli tarocista od czasu do czasu ma pełnić trudną, aczkolwiek skuteczną funkcję terapeuty, warto, by zainteresował się i zainwestował we własną terapię siebie, lub w jakiś kurs poradnictwa, szkolenie, warsztat psychoterapeutyczny, samorozwoju, itp. Jeśli ma on nauczyć się doradzać, nie ma nic lepszego, jak sam choć na chwilę zasiądzie na gorącym krześle.

I na koniec, klienci należą przeważnie do jednej z dwóch kategorii. Tych, którym ktoś kiedyś stawiał już karty Tarota i wiedzą, czego oczekiwać, oraz tych, którym nigdy nie stawiano kart i nie mają pojęcia czego mogą się spodziewać. W obu przypadkach zawsze należy objaśnić swój sposób pracy i wyjaśnić zasady. I zawsze w mojej praktyce objaśniam klientowi podstawy swojego podejścia, mojej pracy, aby rozproszyć obawy, lęki i niewłaściwe wyobrażenia.

Naucz się odpowiednio interpretować karty, korzystając z Leksykonu symboli Tarota.

 

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.