Dieta

Cukrowy haj dzięki opioidom. Jak cukier wpływa na mózg?

cukier
Dodane przez Redakcja

Jak można zmienić te związki z cukrem, który do niedawna uznawany był za nieszkodliwą używkę? Grupa badawcza z Barten Hoebelem na czele przeprowadziła w tym celu badanie.

Skutki spadku poziomu cukru we krwi

Przez kilka tygodni karmiła roztworem cukrowym szczury, których cukrowa przemiana materii podobna jest do ludzkiej. Następnie roztwór ten został nagle odstawiony, a części szczurów zaaplikowano lek, który blokował miejsca przyłączania się opiatów w komórkach nerwowych mózgu. Wynik był zadziwiający: zwierzęta, które otrzymywały substancję blokującą opiaty, miały wyraźnie mniejszą ochotę na cukier niż wcześniej. U drugiej grupy widoczne były objawy odstawienia, takie jak szczękanie zębami, strach i zmęczenie. Pokazało to, że spożycie skoncentrowanego cukru spowodowało podwyższenie poziomu cukru we krwi oraz silny znaczny wzrost poziomu insuliny w krótkim czasie. W tym stanie zwierzęta czuły się dobrze, były żwawe i sprawne. Poziom cukru spadł jednak w końcu poniżej wartości wyjściowej, tak jak zwykle dzieje się to po posiłku zawierającym cukier. Zawartość dopaminy była równie niska, a wynikające z tego konsekwencje dla ogólnego samopoczucia stały się widoczne. Krótko mówiąc: skoncentrowany cukier wywoływał u zwierząt uczucie głodu, zaburzał zrównoważony system substancji semiochemicznych w mózgu i wywoływał „objawy odstawienia”. Najważniejsze kryterium nałogu narkotykowego zostaje więc spełnione. Również w tym przypadku krótkotrwałe uczucie haju zostaje zastąpione depresją.

Anna Cavelius dr n. med. Kurt Mosetter Thorsten Probost dr Wolfgang A. Simon
Zastąp cukier. Cztery słodkie kroki do zdrowia

Podobnie jak nikotyna i alkohol, cukier jest niebezpieczny i prowadzi do uzależnienia. Powoduje nie tylko nadwagę, próchnicę i cukrzycę, ale również takie choroby jak ADHD, Alzheimer i rak. Z tej książki dowiesz się, jak odzyskać kontrolę nad swoim sposobem odżywiania. Nie będziesz musiał z niczego rezygnować dzięki stosowaniu zdrowych cukrów, które zaopatrują organizm w niezbędną do życia energię, a przy tym nie mają negatywnego wpływu na przemianę materii.

Cukier sprawia, że wydzielają się opioidy

Gdy naukowcy ponownie zapewnili zwierzętom biorącym udział w eksperymencie dostęp do roztworu cukru, w ciągu godziny zjadły one 30% wcześniejszej dziennej porcji cukru. Coś się wyraźnie stało w mózgu przez szczególne działanie cukru. Ale dlaczego? Według naukowców przyczyna leży w tym, że po spożyciu potraw bogatych w cukry i tłuszcze organizm wydziela opioidy. Substancje te mają właściwości podobne do właściwości morfiny, działają pobudzająco i/lub uspokajająco, rozluźniająco, odurzająco, uśmierzają ból – i z pewnością na dłuższą metę zmieniają mózg. W odniesieniu do człowieka oznacza to, że wpadając w dołek po wcześniejszym zjedzeniu przekąski, która wywoływała szczęście, na nowo sięgamy po cukier, musimy po niego sięgać.

Metody na wydostanie się na dobre z cukrowego dołka można znaleźć w książce „Zastąp cukier”.

Autor: dr K. Mosetter, T. Probost, dr W. A. Simon, A. Cavelius

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.