Jak można zmienić te związki z cukrem, który do niedawna uznawany był za nieszkodliwą używkę? Grupa badawcza z Barten Hoebelem na czele przeprowadziła w tym celu badanie.
Skutki spadku poziomu cukru we krwi
Przez kilka tygodni karmiła roztworem cukrowym szczury, których cukrowa przemiana materii podobna jest do ludzkiej. Następnie roztwór ten został nagle odstawiony, a części szczurów zaaplikowano lek, który blokował miejsca przyłączania się opiatów w komórkach nerwowych mózgu. Wynik był zadziwiający: zwierzęta, które otrzymywały substancję blokującą opiaty, miały wyraźnie mniejszą ochotę na cukier niż wcześniej. U drugiej grupy widoczne były objawy odstawienia, takie jak szczękanie zębami, strach i zmęczenie. Pokazało to, że spożycie skoncentrowanego cukru spowodowało podwyższenie poziomu cukru we krwi oraz silny znaczny wzrost poziomu insuliny w krótkim czasie. W tym stanie zwierzęta czuły się dobrze, były żwawe i sprawne. Poziom cukru spadł jednak w końcu poniżej wartości wyjściowej, tak jak zwykle dzieje się to po posiłku zawierającym cukier. Zawartość dopaminy była równie niska, a wynikające z tego konsekwencje dla ogólnego samopoczucia stały się widoczne. Krótko mówiąc: skoncentrowany cukier wywoływał u zwierząt uczucie głodu, zaburzał zrównoważony system substancji semiochemicznych w mózgu i wywoływał „objawy odstawienia”. Najważniejsze kryterium nałogu narkotykowego zostaje więc spełnione. Również w tym przypadku krótkotrwałe uczucie haju zostaje zastąpione depresją.
Zastąp cukier. Cztery słodkie kroki do zdrowia
Podobnie jak nikotyna i alkohol, cukier jest niebezpieczny i prowadzi do uzależnienia. Powoduje nie tylko nadwagę, próchnicę i cukrzycę, ale również takie choroby jak ADHD, Alzheimer i rak. Z tej książki dowiesz się, jak odzyskać kontrolę nad swoim sposobem odżywiania. Nie będziesz musiał z niczego rezygnować dzięki stosowaniu zdrowych cukrów, które zaopatrują organizm w niezbędną do życia energię, a przy tym nie mają negatywnego wpływu na przemianę materii.
Cukier sprawia, że wydzielają się opioidy
Gdy naukowcy ponownie zapewnili zwierzętom biorącym udział w eksperymencie dostęp do roztworu cukru, w ciągu godziny zjadły one 30% wcześniejszej dziennej porcji cukru. Coś się wyraźnie stało w mózgu przez szczególne działanie cukru. Ale dlaczego? Według naukowców przyczyna leży w tym, że po spożyciu potraw bogatych w cukry i tłuszcze organizm wydziela opioidy. Substancje te mają właściwości podobne do właściwości morfiny, działają pobudzająco i/lub uspokajająco, rozluźniająco, odurzająco, uśmierzają ból – i z pewnością na dłuższą metę zmieniają mózg. W odniesieniu do człowieka oznacza to, że wpadając w dołek po wcześniejszym zjedzeniu przekąski, która wywoływała szczęście, na nowo sięgamy po cukier, musimy po niego sięgać.
Metody na wydostanie się na dobre z cukrowego dołka można znaleźć w książce „Zastąp cukier”.
Autor: dr K. Mosetter, T. Probost, dr W. A. Simon, A. Cavelius