energia chi Terapie

Dlaczego odpoczynek staje się męczący? Sprawdź, jak rozbudzić w sobie energię

Jak odzyskać energię
Dodane przez Janusz Nawrocki

Bardzo często moi pacjenci uskarżają się na ciągłe zmęczenie, apatię, brak koncentracji i bezsenność. Zauważyłem, że problemy te nasilają się w okresie jesienno-zimowym. Zmęczenia takie najczęściej bywają skutkiem nieprawidłowego odpoczynku. Ostatnie lata obfitują w tak zwane długie weekendy, które zamiast ułatwić odpoczynek, często działają destrukcyjnie na organizm człowieka.

Ważne, jak spędzasz czas wolny

Wszystko oczywiście zależy od nas samych, jak zorganizujemy sobie ten wolny czas. Większość uskarżających się wszystkie wolne dni spędza w domu przed telewizorem. Zasiadają w wygodnym fotelu lub układają swoje zmęczone ciało na tapczanie i jedynym ich wysiłkiem jest przełączanie kanałów i zmiana programów w telewizorze. Gdy program zaczyna być nudny, „ucinają sobie drzemkę”. Z uwagi na różnicę temperatur nie otwierają nawet okna, aby nie wychłodzić mieszkania.

O wyjściu na świeże powietrze nie ma mowy. Dobrze, że człowiek czasami zmuszony jest załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, bo to zmusza go do krótkiego spacerku, w czasie którego nie można liczyć na większe dawki tlenu. To co wypełnia mieszkanie trudno nazwać powietrzem bo tylko część jego składników jest bogatsza. Brak tlenu w powietrzu powoduje niedotlenienie organizmu a tym samym mózgu, co z kolei powoduje apatię, brak koncentracji i niechęć do wszystkiego. Pojawiające się bóle kręgosłupa, spowodowane brakiem ruchu, zwiększają niechęć do wyjścia na spacer i korzystanie z darmowego eliksiru zdrowia, jakim jest tlen zawarty w świeżym powietrzu. Tak właśnie zamyka się „błędne koło”. Człowiekowi potrzebne do życia są cztery podstawowe składniki: minerały, witaminy, woda i tlen. Za trzy pierwsze z pewnością musimy płacić. Ten czwarty jest za darmo, jednak z niego i tak niezbyt chętnie korzystamy.

Jest wielu pacjentów, którzy skorzystali z mojej porady i w bardziej racjonalny sposób potrafią wykorzystać wolne dni. Krótki spacerek w miejsca oddalone od dymiących kominów zabudowań, od ziejących spalinami samochodów, przekonał ich natychmiastową poprawą samopoczucia. W mieszkaniu częste wietrzenie mimo mrozu na zewnątrz wzbogaca w tlen to, czym oddychamy. Tych, którzy z moich porad skorzystali, nie trzeba już przekonywać i mam nadzieję, że ten krótki artykuł przekona jeszcze innych, którzy dołączą do grona zadowolonych. Wystarczy tylko raz spróbować, przełamać niechęć a dalsze przekonywanie stanie się zbędne.

Przeczytaj o tym, jak negatywnie brak tlenu wpływa na nasz organizm w publikacji Głód tlenowy – przyczyna wielu chorób.

Co kradnie Twoją energię?

Brak energii w organizmie powoduje wiele czynników. Wśród najbardziej prawdopodobnych dla Ciebie są:

 • nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, który prowadzi do nerwic i blokad w ciele
 • nieodpowiednie pożywienie
 • brak aktywności fizycznej
 • tryb życia niezgodny z zegarem biologicznym (najbardziej Ci szkodzi, gdy późno kładziesz się spać)
 • wykonywanie pracy niedającej satysfakcji
 • częste i długie przebywanie w supermarketach
 • zbyt długi kontakt z polem elektromagnetycznym, czyli telewizorem i komputerem
 • brak celu w życiu i brak zainteresowań, hobby
 • poczucie bycia ofiarą
 • kontrolowanie siebie i innych
 • brak wiary w siebie, niska samoocena.

Jak odzyskać energię?

Oto jak możesz odmłodzić ciało i ducha oraz zafundować sobie potężny zastrzyk mocy:

 1. Uśmiechaj się do siebie. Rano, po wstaniu z łóżka, podejdź do lustra, uśmiechnij się do siebie szeroko i powiedz: „Witam Cię…(tu wymień swoje imię). Dziś będziesz miał/a cudowny dzień, wszystko pójdzie jak z płatka”. Właściwie możesz mówić co chcesz, ale muszą to być stwierdzenia pozytywne – i musisz poczuć, że siebie lubisz.
 2. Strząśnij gniew. A pozbędziesz się przykrych myśli, zmartwień i niepokoju. Stań w rozkroku i potrząsaj całym ciałem. Przypomnij sobie, jak robi to mokry pies. Podczas ćwiczenia mów do siebie na głos, że właśnie pozbywasz się wszystkich negatywnych emocji.
 3. Podyryguj sobie. Wyobraź sobie, że jesteś dyrygentem i stoisz przed orkiestrą, która gra Twój ulubiony utwór. W czasie występu „zmieniaj nagrania” na bardziej i mniej skoczne, szybkie, radosne, porywcze oraz gwałtowne – i odpowiednio do muzyki dyryguj: delikatnie, potężnie, dynamicznie, z wdziękiem, albo agresywnie i wściekle!
 4. Jesteś super! Jeśli nie kochasz siebie dostatecznie mocno, możesz mieć zahamowania przy wykonywaniu tego ćwiczenia. Warto jednak ten opór przełamać. Z czasem Twoje poczucie własnej wartości wzrośnie i poprawisz sobie humor. Stań prosto, lekko ugnij kolana, a potem dotknij dłońmi podłogi. Jeśli nie możesz jej sięgnąć, nic nie szkodzi, staraj się skłonić jak najniżej, ale bez forsowania. Podnoś się powoli do pozycji wyprostowanej, klepiąc się przy tym po udach i piersiach. Następnie unieś ręce nad głową i krzycz: jestem super, jestem wspaniała/y, jestem świetna/y! To ważne, by nie tylko się poruszać, lecz koniecznie mówić o sobie w samych superlatywach.
 5. Skocz ku niebu! Podczas skakania koniecznie utrzymuj regularny oddech (oddychaj tylko przez nos). Stań z rękami uniesionymi nad głową. Dłonie mają złączone palce, a wzrok jest skierowany przed siebie. Oddychaj swobodnie. Następnie przygotuj się do skoku. Robiąc wdech, ugnij nogi w kolanach. Wyrzuć ręce do tyłu, pamiętając o tym, aby wnętrze dłoni było skierowane do góry. Kolana powinny się znajdować nad stopami. (fot. 4) Podczas wydechu skocz najwyżej, jak potrafisz, wyrzucając ręce ponad głowę. Stopy muszą być złączone. Ćwiczenie powtórz 6–12 razy.
 6. Zamknij obwód. Złącz dłonie nieco powyżej splotu słonecznego. Umieść lewą rękę na prawej. Ta forma to rodzaj węzła, symbolicznie wzmacniającego ideę zamknięcia energii. Wizualizuj, że cała Twoja energia zbiera się w okolicy splotu słonecznego. Nie wyobrażaj sobie energii jako statycznej kuli, lecz jako obracającą się kulę pełną życia.

W odzyskaniu energii pomoże Ci także picie zielonych koktajli. Ponad 150 przepisów na pyszne energetyczne bomby znajdziesz w książce Zielone koktajle. Smoothie dla zdrowia.

Co jeszcze doda Ci sił?

Możesz dokonać kilku zmian w swoim życiu i myśleniu, dzięki którym odzyskasz radość życia. Oto rzeczy, o które powinieneś zadbać:

 • twórczy stosunek do życia
 • dbałość o higienę ciała i prawidłowe odżywianie
 • głęboki oddech, dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu
 • ruch fizyczny na świeżym powietrzu, kontakt z przyrodą połączony z wyciszeniem psychicznym
 • otwartość na zmiany
 • umiejętność i chęć wybaczenia sobie i innym
 • pozytywny stosunek do siebie i innych
 • praca dająca satysfakcję
 • branie odpowiedzialności za swoje życie
 • dawanie bez poczucia straty i branie bez poczucia winy.

Źródło: czasopismo „Gwiazdy mówią”

 

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.