joga mudry Terapie

Mudry – zdrowie, witalność i spokojny umysł w twoich rękach

Mudry – zdrowie, witalność i spokojny umysł w twoich rękach
Dodane przez Redakcja

Mudry, starożytne gesty dłoni pochodzące z tradycji hinduskiej i buddyjskiej, zyskują coraz większą popularność w krajach zachodnich jako narzędzie do poprawy zdrowia i samopoczucia. Są one znane głównie w świecie medycyny holistycznej, a także tradycyjnych duchowych praktykach na Dalekim Wschodzie. Co ciekawe, mudry mogą pomóc na dolegliwości żołądkowe, takie jak ból żołądka, wrzody oraz ogólny dyskomfort brzucha.

Czym są mudry i jak one działają?

Mudry to specyficzne pozycje dłoni i palców, które wywodzą się z starożytnych praktyk medytacyjnych i jogi. Słowo „mudra” w sanskrycie oznacza „pieczęć” lub „znak”. Ta praktyka jest stosowana od tysięcy lat w różnych tradycjach religijnych i duchowych, w tym w hinduizmie i buddyzmie, aby wpływać na przepływ energii w ciele i umyśle. Mudry działają na zasadzie przekierowywania przepływu energii (prany) w ciele.

W ajurwedzie panuje przekonanie, że ciało ludzkie jest przepełnione energią życiową, która przepływa przez kanały energetyczne zwane nadis. Mudry pomagają w kierowaniu tej energii, tworząc specyficzne układy, które mogą wpływać na zdrowie fizyczne i emocjonalne.

Mudry są często używane w połączeniu z pranajamą (ćwiczeniami oddechowymi) i medytacją, aby pogłębić stan skupienia i zwiększyć korzyści zdrowotne. Każda mudra ma swoje unikalne działanie i jest przeznaczona do stymulacji określonych części ciała i umysłu.

Praktykujący mudry wierzą, że każda pozycja dłoni tworzy rodzaj „zamka” lub „pieczęci”, która zatrzymuje energię w określonych miejscach ciała. Może to prowadzić do równoważenia energii, poprawy funkcjonowania narządów wewnętrznych, redukcji stresu i ogólnej poprawy samopoczucia. Mogą być również używane w celach terapeutycznych, w tym do łagodzenia bólu i wspomagania leczenia różnych dolegliwości.

Kilka słów o mudrach na ból żołądka, brzucha i wrzody

Jedną z najbardziej znanych mudr na dolegliwości żołądkowe jest mudra na ból żołądka, zwana także Apan Mudra. Wykonuje się ją poprzez połączenie końców palca środkowego, serdecznego i kciuka, podczas gdy pozostałe palce są wyprostowane. Apan Mudra pomaga w usprawnieniu trawienia, zmniejsza uczucie ciężkości i przynosi ulgę w bólu żołądka. Regularne wykonywanie tej mudry może wspierać zdrowie układu trawiennego.


Na zdjęciu widzimy typowe ułożenie Apan Mudry na dolegliwości żołądkowe i inne odczuwalne bóle (fot. pixabay)

Wrzody żołądka to poważna dolegliwość, która wymaga leczenia medycznego. Jednak jako wsparcie w terapii można stosować mudry. Mudra na wrzody żołądka, znana jako Shankh Mudra, może pomóc w złagodzeniu objawów. Aby ją wykonać, należy otoczyć kciuk lewej ręki palcami prawej ręki, tworząc kształt muszli, a następnie dotknąć koniuszkiem prawego kciuka wyprostowanego palca środkowego lewej ręki. Shankh Mudra wspomaga układ trawienny i może przynieść ulgę w stanach zapalnych żołądka.

Ból brzucha może mieć różne przyczyny, od niestrawności po skurcze jelit. Mudra na ból brzucha, nazywana również Surya Mudra, może przynieść ulgę w takich dolegliwościach. Aby ją wykonać, zginamy palec serdeczny do podstawy kciuka, przyciskając go kciukiem, podczas gdy pozostałe palce są wyprostowane. Surya Mudra pomaga w poprawie trawienia i redukcji bólu brzucha, działając korzystnie na układ trawienny.

Jak pracować z mudrami na co dzień?

Mudry są łatwe do wykonania i mogą być praktykowane w dowolnym miejscu. Najlepiej jest je wykonywać w spokojnym otoczeniu, w wygodnej pozycji siedzącej. Regularne praktykowanie mudr, przez kilka minut dziennie, może przynieść znaczące korzyści zdrowotne. Ważne jest również, aby podejść do tego z cierpliwością i regularnością, ponieważ efekty mogą być widoczne dopiero po pewnym czasie.

Jeśli pragniesz poszerzyć swoją wiedzę o mudrach oraz chciałbyś wykorzystać je w praktyczny sposób, sięgnij po książkę Mudry, czyli zdrowie w Twoich rękach autorstwa Kim da Silva.

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.