ćwiczenia oddechowe medytacja Terapie

Uważność jako klucz do wewnętrznego spokoju

Trening uważności
Dodane przez Redakcja

Uważność to największy dar, jaki możemy sobie podarować. Jest to praktyka, która może całkowicie zmienić nasze życie, uwalniając nas od strachu i cierpienia, które ten strach wywołuje. Strach jest naturalnym elementem ludzkiego życia, ale uważność pozwala nam radzić sobie z nim lepiej, z biegiem czasu minimalizując jego wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Dzięki uważności możemy skutecznie wyjść ze stanów ostrego lęku, a nawet ataków paniki.

Czym jest uważność?

Uważność to nie jest tajemny przepis pełen egzotycznych składników. To naturalny sposób bycia w świecie, który niestety zaniedbaliśmy w naszej kulturze. Gdy zaniedbujemy uważność i tłumimy nasz wewnętrzny świat, dochodzimy do stanu, w którym nasze społeczeństwo cierpi na depresję, zaburzenia lękowe, nerwice i dolegliwości psychosomatyczne. Uważność to odpowiedź na te problemy. To nie tylko sposób radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, ale także klucz do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.

Rewolucja w twoim życiu

Uważność to nie chwilowy trend, to rewolucja. W zachodniej kulturze dotarła do nas głównie poprzez buddyzm, ale jej nauki znajdują się w różnych tradycjach duchowych na całym świecie. Zadając sobie pytania o to, jak uwolnić się od cierpienia i prowadzić satysfakcjonujące życie, odkrywamy, że kluczem jest uważność.

Bycie obecnym w tu i teraz

Uważność oznacza bycie obecnym tu i teraz. To umiejętność skupienia się na chwili obecnej, bez uciekania myślami w przeszłość czy przyszłość. Kiedy jesteśmy uważni, naprawdę doświadczamy tego, co dzieje się wokół nas. Zaczynamy dostrzegać, jak często jesteśmy nieobecni w codziennych czynnościach, takich jak jedzenie śniadania czy branie prysznica.

Uważność w codziennym życiu

Żyjemy na autopilocie, reagując automatycznie na bodźce z otoczenia. Uważność pozwala nam zatrzymać się i świadomie przeżywać każdą chwilę. Na przykład, gdy nasz przełożony niespodziewanie zagląda do naszego biura, zamiast natychmiastowej reakcji, możemy zauważyć nasze uczucia i myśli, nie dając się im ponieść.

Praktyka uważności

Rozpoczęcie praktyki uważności jest proste. Wystarczy kilka minut dziennie, aby skupić się na oddechu i być świadomym swojego ciała oraz otoczenia. Regularna praktyka prowadzi do lepszego zarządzania stresem, większej koncentracji i ogólnego poprawienia jakości życia.

Korzyści z uważności

Badania naukowe potwierdzają liczne korzyści płynące z uważności i medytacji:

 • Wzmocnienie układu odpornościowego
 • Regulacja układu sercowo-naczyniowego
 • Redukcja odczuwania bólu
 • Lepsza jakość snu
 • Spowolnienie procesów starzenia
 • Redukcja stresu i lęku
 • Ulga w depresji
 • Zwiększona kreatywność i samokontrola

Jak zastosować uważność na co dzień:
Przykłady i techniki

 1. Uważne oddychanie

Jak to zrobić: Znajdź ciche miejsce, usiądź wygodnie i zamknij oczy. Skoncentruj się na swoim oddechu. Zauważaj wdech i wydech, nie zmieniając go, tylko obserwując. Jeżeli pojawią się myśli, delikatnie wróć uwagę do oddechu. Możesz to robić przez kilka minut rano lub wieczorem.

Zastosowanie: Uważne oddychanie można stosować w momentach stresu, przed ważnym spotkaniem, czy też przed snem, aby się zrelaksować.

 1. Uważne jedzenie

Jak to zrobić: Podczas posiłku skup się na każdym kęsie. Zauważaj teksturę, smak i zapach jedzenia. Jedz powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs, bez pośpiechu i rozpraszaczy, takich jak telewizja czy smartfon.

Zastosowanie: Praktykowanie uważnego jedzenia pomaga lepiej trawić jedzenie, cieszyć się posiłkami i kontrolować ilość spożywanych kalorii.

 1. Uważne mycie naczyń

Jak to zrobić: Kiedy myjesz naczynia, skup się na czynności. Zauważaj temperaturę wody, dotyk naczyń, dźwięk płynącej wody. Zamiast myśleć o innych sprawach, bądź obecny w tym, co robisz.

Zastosowanie: Można to stosować jako chwilę relaksu i wyciszenia po posiłku, zmniejszając codzienny stres.

 1. Uważna jazda samochodem

Jak to zrobić: Podczas jazdy samochodem skup się na drodze, dźwiękach silnika, uczuciu kierownicy w rękach. Zrezygnuj z rozpraszaczy, takich jak radio czy telefon. Zwracaj uwagę na każdy zakręt, hamowanie i przyspieszenie.

Zastosowanie: Uważna jazda poprawia bezpieczeństwo na drodze, zmniejsza stres i zwiększa przyjemność z jazdy.

 1. Uważne spacerowanie

Jak to zrobić: Wybierz się na spacer, skupiając się na każdym kroku. Zauważaj, jak twoje stopy dotykają ziemi, jakie dźwięki słyszysz wokół, jakie zapachy czujesz. Bądź obecny w tej chwili, czerpiąc pełnię z otaczającej cię natury.

Zastosowanie: Codzienne spacery mogą stać się okazją do medytacji, poprawiając twoje samopoczucie i kontakt z naturą.

 1. Uważne rozmowy

Jak to zrobić: Kiedy rozmawiasz z kimś, skup się całkowicie na tej osobie. Słuchaj aktywnie, zauważając nie tylko słowa, ale także ton głosu i mowę ciała. Nie planuj swojej odpowiedzi w trakcie słuchania, po prostu bądź obecny w rozmowie.

Zastosowanie: Uważne słuchanie poprawia relacje interpersonalne, pozwala lepiej zrozumieć innych i sprawia, że rozmówcy czują się naprawdę słuchani i doceniani.

 1. Uważna praca

Jak to zrobić: Skup się na jednej czynności naraz. Zrezygnuj z wielozadaniowości. Zauważaj, jak twoje ciało i umysł angażują się w wykonywaną pracę. Rób regularne przerwy, podczas których skupiasz się na oddechu lub krótkim spacerze.

Zastosowanie: Uważna praca zwiększa produktywność, zmniejsza stres i poprawia jakość wykonywanych zadań.

Uważność to prosty, ale potężny sposób na poprawę jakości życia. Można ją praktykować w codziennych czynnościach. Klucz tkwi w byciu obecnym tu i teraz, zauważaniu szczegółów i czerpaniu pełni z każdej chwili. Dzięki regularnym praktykom uważności, możemy zredukować stres, zwiększyć koncentrację i poprawić nasze relacje z innymi oraz z samym sobą.

Jak przemienić strach w siłę, dzięki medytacji i treningowi uważności dla spokojnego umysłu, znajdziesz w książce Petera Beera Trening uważności do pokonania lęku, ataków paniki i przewlekłego stresu. Medytacje i ćwiczenia oddechowe, dzięki którym odzyskasz wewnętrzny spokój i przekształcisz codzienne lęki w źródło pewności siebie.

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.