Astropsychologia runy Tarot wróżenie

Runy a Tarot – jaka jest ich symbolika i wykorzystanie?

runy a tarot
Dodane przez Redakcja

Zarówno runy, jak i Tarot wykorzystywane są do wróżenia i poznania przyszłości. Jaka jest ich symbolika i co możemy z nich wyczytać?

Runy

„Runy to znaki wg legendy darowane ludziom przez boga Odyna. Jest on bogiem run i magii runicznej, opiekunem mistrzów wprowadzających do życia stare tradycje i mity.
Runy nie są owocem intelektualnych dociekań, nie są zdobyte ani własnym wysiłkiem ani podstępem. Pojawiają się wtedy, gdy Odyn stwarza dla nich odpowiednie miejsce w sobie, w przestrzeni i w czasie” (cyt. S. K. Wdowiak, Mądrość kart runicznych).
Najstarszy z alfabetów runicznych futhork starszy, zwany też ogólnogermańskim był w użyciu do VII w. Składał się z 24 znaków runicznych, które są obrazami symbolicznymi.
„Myślenie obrazem” jest narzędziem poznania, dopuszczającym człowieka w te regiony rzeczywistości, które nie są dostępne dla myślenia abstrakcyjnego, pojęciowego ani też dla doświadczenia zmysłowego (cyt. L. E. Stefański).

Na długo przed wynalezieniem pisma symbole rysowano (wypalano) na kawałkach drewna lub na małych kamieniach. Służyły do uzdrawiania, odwracania przeciwności losu i przewidywania przyszłości oraz poszukiwania wewnętrznej prawdy.
Runy były formą starożytnego pisma. Alfabety runiczne pochodzą generalnie od starożytnych ludów Skandynawii i były blisko związane z ich kulturą. Dokładnie nikt nie wie jak długo istnieją runy. Jak twierdzą badacze, najstarsze zapisy datują się na III i IV wiek n.e.

Runiane litery używane były nie tylko do zapisywania, ale także do przepowiadania przyszłości. Obecnie runy są systemem wróżenia podobnym do Tarota. Różnica polegała na tym, że w oryginale runy do tej pory były zestawem kamieni lub drewienek z wyrytymi znakami, a nie kartami. Jakkolwiek obecnie stosuje się znaki runiane pięknie namalowane na kartach, to pierwowzór run był na kamykach lub drewnie.
Niemniej współczesne karty runiczne bardziej przemawiają do wyobraźni, a zatem i podświadomości. Duże tu znaczenie mają dobrze dobrane kolory (przykład talia kart Thomasa Vömela – Power of the Runes).

Mantyczne znaczenie run ma dwa aspekty – pozytywny i negatywny (pozycja odwrócona).
Wyobraźnia nasza może służyć do medytacji, ochrony osobistej lub dawać wskazówki dotyczące postawionego pytania, analogicznie jak w Tarocie.
Znaczenia run w ezoteryce nie da się przecenić. Badania wykazały, że stosowano ją:
– w przepowiadaniu przyszłości,
– do ochrony,
– do leczenia,
– do różnego rodzaju pozytywnych i negatywnych zaklęć,
– do operacji magicznych, np. sporządzania amuletów i talizmanów.

Trzeba przy tym pamiętać, że granica pomiędzy skuteczną magią a zabobonem jest bardzo cienka, „Trzeba więc zachować psychiczną równowagę, i «dobry humor»”, jak radzi autor L. E. Stefański.
Do pracy z runami i kartami Tarota niezbędna jest odpowiednia atmosfera, odprężenie, pozwolenie, aby symbole zaczęły działać. Resztę zostawiamy wiedzy i intuicji. Pamiętajmy też o przestrzeganiu praw ezoteryki. Główne prawo jak w medycynie mówi: „nie szkodzić”.

Rozpocznij pracę z runami, korzystając z niezwykłych kart, zaprojektowanych przez artystę młodego pokolenia. Poznaj  Runy – magia i moc.

Tarot

Karty Tarota zadziwiają swoją złożoną symboliką. Od wieków służą jako pomoc w docieraniu do głębokich pokładów naszej psychiki. Dzięki temu jesteśmy w stanie przewidzieć zarysy przyszłych zdarzeń i znajdować odpowiedzi na gnębiące nas problemy.
Tarot odkrywa również źródła niepowodzeń i uczy jak wykorzystywać dane nam przez naturę możliwości tkwiące w nas, aby lepiej żyć.
Trzeba jednak pamiętać (jak i przy innych technikach antycznych), że powinny one służyć pomocą, a nie stawać się bezkrytyczną wyrocznią czy uzależniać. Ważne jest po prostu zachować zdrowy rozsądek.

Ze wszystkich opisanych metod do przepowiadania przyszłości Tarot jest obciążony największym ładunkiem emocjonalnym. Dla niektórych jest wymysłem szatana, dla innych stanowi metodę wróżenia, która z dużą dokładnością określa wydarzenia i uczucia. Jeszcze inni uważają, że największą jego zaletą jest odczytywanie ukrytych w wydarzeniach czynników psychologicznych. Odkrywanie motywów postępowania oraz samych siebie.
Tarot jest też stosowany w medytacji i magii. Dokładne pochodzenie Tarota nie jest jednoznaczne i jest wiele teorii na ten temat.

Jedni doszukują się jego korzeni w Egipcie, inni w Chinach, inni we Włoszech. Pewne jest, że Tarot pojawił się we Włoszech na początku XV wieku i od tego czasu zyskuje coraz większą popularność. Tarotem posługują się tak psychologowie jak i okultyści.
Odwoływanie się do symbolicznej mądrości kart, zarówno Run jak i Tarota jest skuteczne. Trzeba tylko w spokoju wysłuchać całego przekazu. Nie tylko tego, co chcemy usłyszeć, ale i tego, co w pierwszej chwili odrzucamy.

Tarot jest obecnie najczęstszym sposobem przewidywania przyszłości i to z kilku powodów. Chociaż ma korzenie gdzieś w starożytności, jest ponadczasowy, może pomóc w zdobyciu wiedzy o życiu człowieka i osiągnięciu rozwoju duchowego. Jest przewodnikiem, który daje poczucie bezpieczeństwa w chwilach zwrotnych. Dla wielu jest przyjacielem i sposobem na życie. Ma ogromne możliwości interpretacji zdarzeń, obaw, odczuć.
Klasyczna talia kart Tarota składa się z 78 kart, w tym 22 karty Wielkich Arkanów i 56 Arkanów Małych. Wielkie Arkana, nazywane również Atutami Tarota obrazują wędrówkę człowieka przez życie i ukazują wszystkie możliwości i pułapki, jakie człowiek napotyka na swej drodze. Skrywają w sobie tajemnicę powstania życia, dobra i zła oraz sensu naszego istnienia.
Symbolika Wielkich Arkanów przedstawiona w większości talii wywodzi się z religijnej i świeckiej kultury średniowiecznej oraz renesansowej Europy. Jest to jedna z wielu teorii próbujących wytłumaczyć powiązania naszej psychiki z odległą przeszłością i przyszłością. Niektórzy znawcy twierdzą, że filozofia i założenia okultystyczne również odegrały wielką rolę w kształtowaniu się obrazu Tarota.

Wielkie Arkana opierają się na twierdzeniu, że każdy człowiek to mikrokosmos, żyjący w makrokosmosie. Małe Arkana odsłaniają i opisują to, co się wokół człowieka dzieje i jaki to będzie miało wpływ na przyszłość. Żadne wydarzenie nie dzieje się w próżni, a wszystko jest wynikiem wcześniejszego działania. Tarot łączy to, co jest magiczne z tym co przyziemne i przypomina, że chociaż dążymy do lepszego świata, to żyjemy „tu i teraz” na ziemi.
Warto poznać różne systemy i podejście do Tarota oraz kart runicznych, bo chociaż różnią się od siebie, to każdy ma coś do zaoferowania.
Każdy człowiek jest inny i dlatego inaczej reaguje na Tarota, inaczej na Runy. Nie istnieje „kompletny i jedyny” przewodnik po Tarocie oraz kartach runicznych.

Skorzystaj  z wyjątkowych kart tarota – poznaj talię Złoty tarot.

Runy a tarot

Runy w odróżnieniu od kart Tarota, to system nie tyle mantyczny, ale i magiczny. Nie tylko można wróżyć przy pomocy obu rodzajów kart, prowadzić można z nimi również bardziej duchową praktykę, czyli medytację. Przewidywać przyszłość z Run jest dużo trudniej aniżeli z Tarota, ponieważ zamiast rysunków symbolicznych, wywołujących bogate skojarzenia, mamy tu tylko czyste symbole, których sens jest głęboko ukryty na poziomie mitologicznej, bardzo starej świadomości. Runy za to lepiej nadają się do wszelakiego użytku magicznego – możemy pisać nimi zaklęcia i rozmaite sentencje i używać ich jako amuletów bądź talizmanów. Największą moc mają te z nich, które wykonamy własnoręcznie.

Runy – to tajemnica, Tarot – to królewska droga, możemy zatem przyjąć, że wspólnym mianownikiem obu tych systemów mantycznych jest podążanie ku tajemnicy królewską drogą.
Sposoby poruszania się na tej drodze są ciekawie opisane w książce Runy i Tarot (autor S. K. Wdowiak).
Pozwala ona na poznanie sztuki odczytywania znaków runicznych oraz znaczenia kart tarota w odróżnieniu od Wielkich Arkanów. Daje również możliwość swobodnego interpretowania znaków i kart.
Runy i Tarot przetrwały przez tysiąclecia i były skuteczne i prawdziwe. Więc także dziś mogą być nam potrzebne.

Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami Stefana Karola Wdowiaka.

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.