Rozwój duchowy Rozwój osobisty świadomość

Zapamiętywanie snów – pierwsze kroki w świadomy sen

zapamiętywanie snów
Dodane przez Redakcja

Od czego zacząć? W trakcie nauki świadomego snu można przeżyć go w sposób spontaniczny – nawet tej nocy. Dzieje się tak dlatego, że im bardziej chcemy doświadczyć świadomego snu, tym większe są szanse na jego uzyskanie w krótkim czasie. Może też zdarzyć się tak, że zbyt mocno będziemy chcieli doznać świadomego snu i wtedy efekt może być odwrotny.

Ważne zapamiętywanie snów

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę ze świadomymi snami, musisz pamiętać swoje sny. Ta umiejętność jest potrzebna, bo jeżeli ich nie pamiętasz to świadomy sen nie może mieć miejsca. Jest całkowicie możliwe przeżycie snu świadomie i niepamiętanie tego po przebudzeniu się.
Kiedy można powiedzieć, że pamiętasz swoje sny? Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy pamiętasz około jeden sen z każdej nocy. Masz ich więcej, ale niech Twoim minimum będzie ten jeden sen na jedną noc.
Jeżeli chcesz nauczyć się zapamiętywać swoje sny to najlepszym rozwiązaniem jest… długie spanie, gdyż sen wydłuża się wprost proporcjonalnie do tego jak długo śpisz. Ostatnie fazy REM mogą trwać nawet 45 minut a pierwsze tylko 10 minut. Większe szanse, na zapamiętanie swojego snu, będziesz miał wtedy, gdy Twoje marzenia senne będą trwały 45 minut. Im dłużej trwa zwykły sen, tym łatwiej o świadomy sen! Zawsze powinieneś kłaść się z nastawieniem, że będziesz pamiętać swoje sny.

Największe prawdopodobieństwo zapamiętania swojego snu masz wtedy, gdy podczas jego trwania obudzisz się. Jeżeli natomiast ockniesz się już po zakończonym śnie, szanse na zapamiętanie snu dość mocno spadają. Jednak nie przejmuj się. Pamięć snów możesz wyćwiczyć do takiego stopnia, że będziesz pamiętał kilka snów każdej nocy – niezależnie od tego, kiedy się przebudzisz. A co więcej, będziesz pamiętać je nawet długo po obudzeniu się. Sny najlepiej zapamiętuje się zaraz po przebudzeniu się, gdyż później dość szybko znikają z pamięci i trudno je sobie przypomnieć.

Zadbaj o spokojny sen dzięki łapaczowi snów.

Ważne wskazówki

Wygodną metodą na zapamiętywanie snów dla nowicjuszy jest położenie się spać wcześniej, aby można było się obudzić kilka, kilkanaście minut przed nastawionym budzikiem. Wtedy możliwość pamiętania snu jest wyjątkowo wysoka. Warto skorzystać z tej metody na samym początku. Ponieważ nie wymaga ona żadnej specjalistycznej wiedzy i jest dostępna dla wszystkich.

Po przebudzeniu się (rano lub w środku nocy) nie otwieraj oczu i najlepiej nie ruszaj się w ogóle. Wtedy szczególnie łatwo będziesz mógł przypomnieć sobie swój sen. Jeżeli otworzysz oczy, zaczniesz się ruszać lub wstaniesz, możesz po prostu zapomnieć to, co Ci się właśnie przyśniło. Po przebudzeniu się leż z zamkniętymi oczami i myśl o tym, co ci się śniło. Przypominaj sobie historię, zdarzenie za zdarzeniem jak film. Jak już stwierdzisz, że więcej nie pamiętasz, to otwórz oczy, wstań i zanotuj sen w swoim dzienniku snów.

Twój umysł przed snem uspokoi  metoda Mind Calm. Sprawdź, jak jej zastosowanie opisuje Sandy C. Newbigging w swojej książce Relaksacyjna metoda Mind Calm Współczesna technika medytacyjna wyciszająca umysł i ciało.

 

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.