Dieta Terapie

Czy powinieneś wyeliminować ze swojej diety produkty zakwaszające?

diety alkalizujące
Dodane przez Redakcja

Ponieważ spożywanie podczas każdego posiłku przeważającej ilości pokarmów alkalizujących może znacząco wspomóc utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej, nie próbuj drastycznie redukować ilości spożywanych pokarmów zakwaszających lub całkowicie ich eliminować ze swojej diety. To spory błąd. 

Białko niezbędne dla organizmu

Pamiętaj, że choć niektóre pokarmy wysokobiałkowe (takie jak mięso, mleko, ryby) są zakwaszające, to twój organizm potrzebuje tych białek, by naprawiać i odbudowywać swoje tkanki. Kontroluj ilości spożywanych protein – rekomendowane dzienne spożycie białek wynosi ok. 50-63 gramy i jest to dla organizmu odpowiednia ilość. Z drugiej strony, jeśli spożywasz nadmierne ilości białek i zjadasz je bez dodatku produktów alkalizujących, to fundujesz swojemu ciału odkładanie się nadmiaru kwasów.

Co ciekawe, jeśli wyeliminujesz ze swojej diety produkty wysokobiałkowe, pozbawisz organizm wielu istotnych składników odżywczych. Okazuje się, że organizm potrzebuje każdego dnia określonej ilości białka, by móc utrzymać zlokalizowane w komórkach i tkankach zasoby alkalicznych minerałów. Białka krwi na swój własny sposób buforują kwasy, a brak odpowiednich protein blokuje proces neutralizacji kwasów i wiąże się z potencjalną utratą minerałów.

W określonych sytuacjach krótkotrwała dieta złożona jedynie z produktów alkalizujących może mieć rację bytu – dotyczy to przypadków ostrej kwasicy, której towarzyszą poważne symptomy bólowe. Ale nawet w takich sytuacjach surowa dieta alkalizująca nie powinna być stosowana dłużej niż kilka dni, chyba że lekarz zaleci inaczej. W przeciwnym razie pozbawisz swoje ciało potrzebnych mu białek, a także witamin, minerałów i niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Naucz się dobierać odpowiednie produkty do diety, korzystając z porad zawartych w książce Żywność funkcjonalna. Najzdrowsze produkty z natury.

Przewodnik-odkwaszania-organizmu

dr Susan E. Brown Larry Trivieri Jr
Przewodnik odkwaszania organizmu

Prawidłowe odżywianie jest jedną z kluczowych kwestii dobrej kondycji naszego umysłu i ciała, a spożywanie produktów, które zaburzają równowagę kwasowo-zasadową może stanowić przyczynę wielu chorób, takich jak osteoporoza, niedoczynność tarczycy.

Kilka środków ostrożności

W przypadku większości ludzi dieta alkalizująca będzie z czasem sprzyjała dobremu zdrowiu i pomoże uniknąć wielu dolegliwości chorobowych. Jednakże czasami zdarza się, że pewne choroby nerek blokują możliwość neutralizacji kwasów. Jeśli odnosisz wrażenie, że nie jesteś w stanie podnieść swojego pH do zdrowego poziomu, pomimo wprowadzenia zmian w diecie i stosowania alkalizujących suplementów (zajrzyj na stronę 69 – aby dowiedzieć się czegoś więcej o suplementach), wówczas powinieneś skonsultować się z lekarzem. Jeśli cierpisz na chorobę nerek, albo zażywasz przepisane przez lekarza leki, np. leki rozrzedzające krew, to sugerujemy, byś skonsultował się z lekarzem zanim zaczniesz poważnie zmieniać swoją dietę i stosować suplementację.

Pamiętaj również o tym, chociaż jest to zjawisko dość rzadkie, że niektóre osoby cierpią z powodu nadmiernej zasadowości (patrz rozdział 2). Dlatego też warto kierować się wskazówkami zawartymi w rozdziale 3, które pozwolą oszacować pH twojego ciała. Jeśli zaczniesz wówczas podejrzewać, że prawdopodobnie zmagasz się z nadmierną alkalizacją, omów tę kwestię ze swoim lekarzem lub inną osobą posiadającą odpowiednią wiedzę.

Proste wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania

Powinieneś już wiedzieć, jaki procent produktów w twojej diecie powinny stanowić pokarmy alkalizujące, a jaki zakwaszające. Powinieneś także mieć już przynajmniej ogólne pojęcie o tym, które pokarmy wspomagają alkalizację organizmu, a które sprzyjają zakwaszeniu. Podczas swojej praktyki dr Brown zauważyła, że wielu jej klientów, którzy po raz pierwszy przystępują do zmiany swoich nawyków żywieniowych, korzysta z konkretnych poradników – wskazówki w nich zawarte sprawiają, że łatwiej im planować codzienną dietę. Stosując się do zaleceń, które znajdziesz poniżej, z łatwością pokonasz nadmierne zakwaszenie i przywrócisz pH ciała do normalnego poziomu.

Rano przed śniadaniem zmieszaj i wypij sok z połowy cytryny lub limonki rozcieńczony w 200 ml wody – najlepiej, aby była to woda źródlana o wysokiej zawartości składników mineralnych. Powtarzaj to kilkakrotnie w ciągu dnia. Możesz także zamienić sok owocowy (łyżkę lub dwie) na organiczny ocet jabłkowy.

Niech soczewica, pochrzyn i słodkie ziemniaki oraz inne rośliny korzeniowe staną się podstawą twojej diety. Takie produkty pomagają szybko zalkalizować organizm.

Zjadaj przynajmniej jedną filiżankę zielonych warzyw każdego dnia. Endywia, jarmuż, kapusta pastewna, gorczyca i rzepa to doskonały wybór, ponieważ nie tylko alkalizują ciało, ale są także bogate w witaminy, minerały i inne dobroczynne składniki pochodzenia roślinnego.

Tak często jak to tylko możliwe dodawaj miso lub wodorosty do zup i innych dań. Staraj się także dodawać do potraw starkowany imbir i białą rzodkiew. Nie tylko wpłyną na większą zasadowość potraw, ale także je doprawią i wspomogą procesy trawienne.

Chcąc jeść zboża, wybieraj te bardziej alkalizujące. Świetnym wyborem jest organiczny owies, dziki ryż i komosa ryżowa (quinoa) – podstawowe zboże w diecie ludzi z Ameryki Południowej, które coraz częściej można spotkać także w naszych sklepach ze zdrową żywnością oraz na stoiskach z produktami naturalnymi w wielu sieciowych marketach.

Zastąp pieczywo, makarony, mąkę i inne wyroby zbożowe alkalizującymi warzywami korzeniowymi – niech w twojej diecie zagoszczą pochrzyn, rzepa, słodkie ziemniaki, brukiew, kłębian kątowaty (zwany też jicamą), łopian, korzeń lotosu, biała rzodkiew, korzeń taro (kolokazji jadalnej), cebula, kalarepa, pasternak i buraki.

Kilka razy w ciągu dnia spożywaj świeże owoce zwłaszcza jako przekąski. Sałatki owocowe to znakomity sposób, by włączyć do diety wiele silnie alkalizujących posiłków.

Pij wodę źródlaną – zwłaszcza taką z wysoką zawartością składników mineralnych.

Wypijaj świeże „zielone” soki warzywne, ponieważ są silnie zasadotwórcze.

Aby jeszcze bardziej wspomagać równowagę kwasowo-zasadową, rozważ możliwość zażywania suplementów.

„Przewodnik odkwaszania organizmu” zawiera proste metody zachowania równowagi kwasowo-zasadowej oraz produkty żywnościowe z wartościami pH.

Autor: dr Susan E. Brown, Larry Trivieri Jr

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.