Dieta

Groźna pszenica modyfikowana genetycznie

pszenica modyfikowana genetycznie
Dodane przez Redakcja

Tak jak wiele innych roślin, pszenica jest poliploidalna. Oznacza to, że jej materiał genetyczny może tworzyć kombinacje i łączyć się z materiałem genetycznym innych roślin. Dlatego też protoplasta dzikiej pszenicy samopszy posiada czternaście chromosomów, a współczesna pszenica, którą dzisiaj spożywamy, ma ich czterdzieści dwa. Dla porównania, człowiek posiada czterdzieści sześć chromosomów i dodanie choćby jednego, na przykład chromosomu 21, przyczynia się do powstania trisomii 21, objawiającej się znacznymi nieprawidłowościami, szczególnie na poziomie poznawczym.

Pszenica modyfikowana genetycznie to zagrożenie?

Niniejszy przykład może wydawać się absurdalny, ponieważ nie jesteśmy roślinami, w rzeczywistości niewiele jednak wiemy o konsekwencjach poliploidalności pszenicy, poza aspektami czysto estetycznymi i rolniczymi (takimi jak rozmiar kłosów, warunki klimatyczne, zawartość glutenu, itp.) Mutacje te i rekombinacje mogą skutecznie skrywać prawdziwą bombę z opóźnionym zapłonem.

Julien Venesson
Gluten free. Jak współczesna pszenica nas zatruwa

Modyfikowana genetycznie pszenica jest co prawda wydajniejsza, ale jednocześnie ma znacznie więcej glutenu. Nic zatem dziwnego, że obecnie aż jedna na trzy osoby może wykazywać wrażliwość na to białko. Lekarze nie podejrzewają, że za chroniczne zmęczenie, kłopoty z trawieniem i nastrojem, bóle głowy, artrozę, zawroty, neuropatie lub bóle mięśniowe odpowiedzialna jest pszenica!

Jak się uchronić przed ową bombą, zdradza Julien Venesson w książce „Gluten free”.

Autor:  Julien Venesson

1 Komentarz

  • Nie czaję już tego tematu kompletnie. Albo ludzie mylą pojęcia, albo ktoś ściemnia.
    Wyczytałem coś takiego: „Nie, współczesna pszenica uległa pewnym modyfikacjom. Jednak, wbrew powszechnym opiniom, w uprawach pszenicy nie wykorzystuje się ziaren genetycznie modyfikowanych. Polepszenie jakości ziarna pszenicy jest wynikiem selektywnej hodowli.” Tutaj: http://mozgi.pl/czy-pszenica-jest-zdrowa-E7C3 Więc jak to się ma do „groźnej genetycznie modyfikowanej pszenicy”?

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.