Dieta Zdrowie

5 sposobów na unieszkodliwienie genów tycia

Sposób na pokonanie genów otyłości
Dodane przez Redakcja

Urodzenie się z zestawem genów gromadzących tłuszcz nie czyni cię grubym. Uruchomienie się ich wymaga wsparcia. Oto nieoczekiwane sposoby na ograniczenie wpływu genów tycia i utrzymanie ich w ryzach na dobre.

1. Ogranicz spożycie nasyconych tłuszczów i cukru

Wiadomo, że tłuszcz i cukier szkodzą, ale ciekawe jest, co pokazują nowe badania nad ich koalicją z naszymi genami, by wrobić nas w zyskanie na wadze. Produkty żywnościowe bogate w nasycone tłuszcze powodują przybieranie na wadze, nawet jeśli spożywana ilość kalorii pozostaje bez zmian. Badacze uważają, że ma tu swój udział czynnik epigenetyczny. Połączenie cukru i tłuszczu zostało nazwane „środowiskiem otyłotwórczym” (ang. obesogenic environment), to tak jak składowiska toksycznych odpadów wywołujące falę nowotworów mogą być określone „środowiskiem kancerogenicznym”.

2. Daj sobie spokój z witaminami

Zwiększony poziom witamin z grupy B od dawna wiązany jest z częstszym występowaniem otyłości i cukrzycy. Naukowcy sądzą, że wzbogacone mleka dla noworodków mogą uruchamiać geny tycia. Jeśli czujesz się lepiej dzięki codziennej tabletce multiwitaminy, to pewnie nic się nie stanie, ale przedawkowanie ich może poczynić więcej szkody niż pożytku.

3. Ostrożnie z puszkowaną żywnością

Obawy budzi tu związek zwany bisfenolem A albo BPA. Jest używany do zmiękczania plastiku, znaleźć go można w niektórych plastikowych opakowaniach oraz w cienkich plastikowych wyściółkach puszek do żywności. Badania wykazują, że ten związek może mieć wpływ na ludzką epigenetykę. BPA przedostaje się do produktów o kwaśnym odczynie lub zawierających tłuszcze, np. pomidory, tuńczyk i mleko modyfikowane. BPA jest używane przez większość producentów żywności, chociaż Eden Organic i Trader Joe sprzedają produkty pozbawione BPA.

4. Pójdź rano na spacer

Dziwne, ale prawdziwe: niedawne naukowe doniesienia z czasopisma PLOS ONE mówią, że bezpośrednie nastawienie na słońce między 8 rano a południem zmniejsza ryzyko przybrania na wadze, i to niezależnie od poziomu aktywności, ilości spożywanych kalorii czy wieku. Możliwe, że światło dnia synchronizuje twój metabolizm i hamuje geny tycia.

5. Ogranicz przyjmowanie antybiotyków

Nasze bakterie jelitowe odgrywają dużą rolę w utrzymaniu naszych genów tycia pod kontrolą, dzięki żywieniu się błonnikiem i tworzeniu krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCAF) takich jak maślany, o których dowiesz się więcej w rozdziale trzecim. SCAF pomagają okiełznać nasze genetyczne skłonności do przybierania na wadze i cukrzycy. Jeśli bierzemy antybiotyki na każde pociąganie nosem, wprowadzamy chaos w świecie naszych bakterii jelitowych i podważamy ich zdolność do tworzenia SCAF, które trzymają wodze naszych genów tycia.

Więcej informacji jak wyłączyć geny tycia i cieszyć się szczupłą sylwetką znajdziesz w książce autorstwa Davida Zinczenko „Dieta na płaski brzuch”.

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.