masaż Medycyna naturalna

Masaż relaksacyjny grzbietu i masaż Shiatsu – jak je wykonać?

masaż relaksacyjny
Dodane przez Redakcja

Masaż, to jedna z metod profilaktyki i nieinwazyjnego wspomagania organizmu. Jest tą formą terapii, która w naszym kraju zyskała na popularności. O ile kiedyś do masażysty kierowaliśmy swe kroki głównie w przypadku problemów z kręgosłupem, o tyle dziś już także inne przyczyny skłaniają nas do tego typu zabiegów.

Uzdrawiająca moc dotyku

Masaż jest metodą leczenia stosowaną od zarania dziejów. Nic dziwnego – masaż to bliski kontakt z ciałem drugiej osoby. To dotyk, którego wszyscy jesteśmy spragnieni. Jego terapeutyczną moc możemy łatwo zauważyć kładąc delikatnie swą dłoń na dłoni, ramieniu, czole chorej osoby. Pewnie każde małe dziecko wie, że gdy mama przytuli, pocałuje, problemy szybciej odchodzą na bok i wszystko szybciej powraca do normy. Działanie masażu obejmuje cały organizm. Dzięki receptorom znajdującym się na powierzchni całego ciała impulsy przekazywane są do centrali (do mózgu) i stamtąd kierowane ku poszczególnym narządom. Masaż poprawia stan zdrowia, odstresowuje, relaksuje, przywraca zdolność koncentracji, łagodzi bóle, przyczynia się do szybkiej poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Masaż relaksacyjny Żabka

Jest to bliski krewny masażu klasycznego. „Żabka” jest, masażem wyłącznie grzbietu. Patrząc od góry, tzn. od strony głowy, możemy tu dla naszych potrzeb wydzielić następujące okolice: kark, barki i ramiona, górny odcinek grzbietu, okolice lędźwiową i wreszcie pośladki. Trzeba również poznać najważniejsze, nieraz wyraźnie rysujące się pod skórą (niestety nie u wszystkich osób…) mięśnie powierzchowne, które będą przedmiotem naszego działania.

Idąc w dół od potylicy, w górnej części tułowia, znajdujemy duży, przypominający kształtem czteroramienną gwiazdę, mięsień zwany czworobocznym. Jego boczne ramiona kończą się od dołu na dobrze wyczuwalnym grzebieniu łopatki, natomiast od strony górnej rozpoczyna się mięsień naramienny, przykrywający staw barkowy i część ramienia. U osób szczupłych dobrze wyczuwamy również wewnętrzny brzeg łopatki. Poniżej mięśnia czworobocznego znajduje się duży, w przybliżeniu trójkątny mięsień najszerszy grzbietu, którego dolny wierzchołek sięga aż do kości krzyżowej. Tu wyczuwamy również twarde brzegi grzebieni biodrowych, popularnie zwane brzegiem miednicy. Nieco poniżej nich znajduje się wąskie pasmo mięśnia pośladkowego średniego i to, co nazywamy najczęściej pośladkiem, czyli mięsień pośladkowy wielki. Nad talerzem biodrowym, z boku tułowia, wyczuwamy biegnący w kierunku brzucha mięsień skośny zewnętrzny brzucha.

Wykonując „żabkę”, używamy zawsze środka poślizgowego. Najlepszym z nich jest naturalny olej roślinny, nie zaś stosowany jeszcze gdzieniegdzie olej parafinowy czy też talk. Używajmy wyłącznie czystej oliwy z oliwek, albo oleju z pestek winogron (obydwa są do nabycia w lepszych sklepach spożywczych), które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, dobrze się wchłaniają i wpływają korzystnie na stan skóry i tkanki podskórnej oraz napięcie mięśni. Aby zapobiec ich jełczeniu (a także po prostu ze względu na miły zapach), każdy z tych olejów należy aromatyzować naturalnym olejkiem eterycznym (do nabycia w sklepach zielarskich), przy czym jaki to powinien być olejek – zależy jedynie od gustów zarówno masującego, jak i masowanego Nalewamy na rękę nieco oleju i rozprowadzamy go po dolnej części grzbietu klienta, obejmując obszar od pośladków (które pokrywamy olejem w całości) do wysokości dolnych żeber, na szerokość całego ciała. Następnie ręce złożone jak do modlitwy układamy na szparze pośladkowej, dotykając skóry małymi palcami i zewnętrznymi krawędziami dłoni (palce wskazują w stronę głowy).
Przed przystąpieniem do samego masażu najpierw rozluźniamy barki, ramiona i łokcie. Dłonie powinny leżeć na ciele klienta tylko swoim ciężarem, a nie być do niego dociskane!

Wykonanie masażu ułatwi i uprzyjemni odpowiedni olejek.

Masaż Shiatsu

Shiatsu – to japońskie słowo, które tłumacząc dosłownie oznacza nacisk palcem. W rzeczywistości w trakcie masażu, oprócz palców używamy dłoni, przedramion, stóp. Posługując się ta nazwą, mamy na myśli rodzaj masażu wywodzącego się z Japonii. Ministerstwo Zdrowia w Japonii w 1995 roku zarejestrowało Shiatsu jako pełnoprawną formę terapii i scharakteryzowało ją następująco:

Shiatsu jest metodą leczenia, w której za pomocą kciuków i dłoni, bez użycia innych instrumentów, zastaje wywarty nacisk na określone miejsca ciała w celu usunięcia zaburzeń organizmu, utrzymania lub poprawy zdrowia i zmniejszenia rozmaitych dolegliwości.

W Shiatsu stosuje się rozciąganie i naciskanie różnych części ciała w celu wzmocnienia przepływu energii, krążenia krwi, poprawy postawy oraz doprowadzenia do fizycznej i psychicznej równowagi. Nacisk i kontakt odbywa się przez kciuki, dłonie, przedramiona i stopy w pozycji siedzącej lub leżącej. Istotą Shiatsu jest dotyk – swoista komunikacja przez dotyk. To praca z ciałem będąca terapią i jednocześnie diagnozą, bo stosując naciski, rozciągania można zauważyć lub wyczuć mocniejsze i słabsze miejsca w ciele, czyli uzyskać wskazówki, który obszar ciała wymaga dodatkowej uwagi.
Wykonując Shiatsu używamy ciężaru ciała, nie siły mięśni rąk, co sprawia, że masaż ten może bez trudu i zmęczenia wykonywać osoba niezbyt silna fizycznie.Shiatsu ma za zadanie poruszenie energii i udrożnienie jej swobodnego przepływu w kanałach energetycznych ciała zwanych meridianami. Meridiany są kanałami, którymi krąży energia w ciele, utrzymując cały organizm w aktywności i zdrowiu.

Oznaczenia meridianów

Meridian płuc – P, meridian jelita grubego – JG, meridian żołądka – Ż, meridian śledziony-trzustki – ST, meridian serca – S, meridian jelita cienkiego – JC, meridian pęcherza moczowego – PM, meridian nerek – N, meridian osierdzia – O, meridian potrójnego ogrzewacza – PO, meridian pęcherzyka żółciowego – PŻ, meridian wątroby – W.

Energia w naszym ciele – jej swobodny przepływ to zdrowie, to także możliwość radzenia sobie z drobnymi problemami. Przepływająca energia stymuluje każdą czynność ciała, umysłu i ducha.
Nadmiar negatywnych bodźców (używki, nieprawidłowe odżywianie, przemęczenie, stresy, kłopoty) oraz zbyt mała ilość ruchu powodują, że przepływ energii zostaje zakłócony i zaczynają się tworzyć blokady, które w konsekwencji mogą się w przyszłości zamanifestować jako choroby poszczególnych organów. Usprawniając przepływ energii w ciele Shiatsu jest zabiegiem wspaniale sprawdzającym się w profilaktyce.

Shiatsu, to swoista komunikacja przez dotyk. To praca z ciałem będąca terapią i jednocześnie diagnozą, bo stosując naciski, rozciągania można zauważyć lub wyczuć mocniejsze i słabsze miejsca w ciele, czyli uzyskać wskazówki, który obszar ciała wymaga dodatkowej uwagi.
Wykonując Shiatsu używamy ciężaru ciała, nie siły mięśni rąk, co sprawia, że masaż ten może bez trudu i zmęczenia wykonywać osoba niezbyt silna fizycznie.

Naucz się wykonywać masaż Shiatsu, masaż limfatyczny i wiele innych, korzystając z instrukcji zawartych w książce Masaż – Uzdrawiający dotyk. Techniki na młodość, witalność i zdrowie.

 

Źródło: Zdzisław Drobner

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.