czakry Medycyna naturalna medytacja Rozwój duchowy Rozwój osobisty świadomość Terapie

Czakry – Twoja droga do równowagi. Czy wiesz jak z nimi pracować?

praca z czakrami
Dodane przez Redakcja

Filozofia systemu czakralnego powstała w Indiach. Jego tradycja była najpierw przekazywana drogą ustną, na długo przed tym jak została spisana po raz pierwszy. Teksty ezoteryczne dotyczące czakr zostały spisane w okresie tantrycznym filozofii jogi, czyli około X wieku naszej ery. Słowo „czakra” pochodzi z sanskrytu i oznacza „koło” albo „dysk”. Bioenergoterapia, joga, reiki i wiele innych technik rozwoju duchowego bazuje na wiedzy o czakrach. Można pracować nad wszystkimi jednocześnie oraz z każdą z osobna. W procesie ich uwalniania i oczyszczania przydatna może się okazać medytacja przy muzyce relaksacyjnej.

W ciele człowieka znaleźć można 7 głównych centrów energii:

  • czakra podstawy,
  • czakra sakralna,
  • czakra splotu słonecznego,
  • czakra serca,
  • czakra gardła,
  • czakra trzeciego oka,
  • czakra korony.

Dowiedz się, za co odpowiadają poszczególne czakry i jak je naświetlać.

Jaki wpływ mają czakry na Twoje życie codzienne?

Jednym z przepięknych aspektów systemu czakr jest to, iż jest on tak niesamowicie wielowymiarowy. Istnieje wiele różnych sposobów, by dotrzeć do czakr i wprowadzić je w stan równowagi. Wszystko zaczyna się od świadomości. Które obszary twego ciała są problematyczne? Jakie aspekty twego życia nie funkcjonują tak jak powinny – związki z innymi ludźmi, zdrowie czy sposób zarabiania na życie? Na czym się koncentrujesz, gdy wykonujesz automatycznie różne czynności jak prowadzenie auta czy zmywanie naczyń? Czy skupiasz się na tym, jak się czujesz? Oznacza to, że twoja druga czakra przykuwa twoją uwagę. Czy koncentrujesz się na wewnętrznych dialogach prowadzonych z innymi w myślach? To wskazuje na czakrę piątą, związaną z komunikacją. Czy skupiasz się na myślach o nadchodzącym posiłku? To z kolei oznacza związek z czakrą pierwszą, czakrą instynktu samozachowawczego. A może skupiasz się na relacjach z innymi ludźmi? To wskazuje czakrę serca.

Aby oczyścić, uzdrowić czy doenergetyzować wybraną czakrę możesz użyć zestawu świec do czakr, przy płomieniu których wykonasz medytację.

Praca z czakrami – 8 sposobów

1. Ciało

Ćwiczenia fizyczne stymulują ciało. Trening wprawia twoją energię w ruch, a gdy energia znajduje się w ruchu, łatwiej jest uzyskać dostęp do czakr. Joga została stworzona, by stymulować czakry, a jej poszczególne pozycje mają za zadanie dostarczać energię do różnych obszarów ciała np. otwarcie bioder jest szczególnie dobre dla czakry drugiej, a ćwiczenia otwierające klatkę piersiową stworzone są dla czakry serca. Ponadto wpływ na czakry mają także takie praktyki jak masaż, chiropraktyka czy zmiana diety.

2. Wizualizacja

Możesz wizualizować kolory we wszystkich czakrach, wyobrażając sobie światło przesuwające się w górę i w dół wzdłuż kręgosłupa lub wizualizować przepływ energii w kanałach energetycznych albo wyobrażać sobie, że twoje czakry otwierają się i zamykają. Starożytne praktyki wizualizacji opierały się głównie na wizualizacji bóstw i symboli przypisanych poszczególnym czakrom.

3. Intonowanie

Każda czakra powiązana jest z określonym dźwiękiem, zwanym bija mantra, który ma za zadanie stymulować daną czakrę, kiedy intonuje się go na głos lub w ciszy.

4. Praktyki oddechowe zwane także pranayama.

Możesz skoncentrować swój oddech na dowolnej czakrze, wyobrażając sobie, że to sama czakra wdycha i wydycha powietrze.

5. Relacje z innymi

Kiedy wchodzisz w interakcję z inną osobą, interakcja ta obejmuje wszystkie twoje czakry. Często w związkach międzyludzkich tkwią nierozwiązane kwestie, które mogą być związane z dowolną czakrą. Zatem związki stanowią niezwykłą próbę, w której możesz zgłębić swoje czakry.

6. Świat zewnętrzny

Twoja wewnętrzna praca nic nie znaczy, jeśli nie pokazujesz jej efektów w świecie zewnętrznym. Podobnie też istnieją czynności, które możesz wykonywać, by pomóc w rozwoju swoich czakr, chociażby poprzez organizację swojej przestrzeni do pracy czy posprzątanie w szafkach (czakra pierwsza), napisanie wiersza czy nauka piosenki (czakra piąta), czy też postawienie przed sobą zadania rozwinięcia w sobie silnej woli (czakra trzecia) albo zmiana diety czy ustalenie reżimu treningowego.

7. Uzdrawianie energetyczne

Wiele osób praktykujących pracę z czakrami posiada umiejętność usuwania energii zastałej w czakrach za pomocą własnych dłoni. Często dłonie nie muszą nawet dotykać ciała, by pojawiła się jakakolwiek ulga, chociażby uczucie lekkości bytu. Dzięki umiejętnej pracy z energią można wyraźnie wpływać na czakry, które są wszak centrami energetycznymi.

8. Medytacja

Ostatnim, lecz bynajmniej nie najmniej ważnym sposobem pracy z czakrami, jest medytacja w ciszy, która pozwala czakrom pozbyć się starych wzorców i napełnić się świeżą energią. Medytacją nad konkretną czakrą pozwala zwiększyć swoją świadomość na poziomie tej czakry. Medytacja nad określonym aspektem, takim jak relacje międzyludzkie lub kreatywność, umożliwia wzrost świadomości w tej danej kwestii. Medytacja w ujęciu ogólnym działa niczym odświeżający tonik dla całego systemu ciała i umysłu.

Autor: Anodea Judith

Więcej o systemie czakr oraz jego wpływie na nasze życie znajdziesz w książce „Czakry” autorstwa Anodei Judith.

 

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.