choroby herbaty kuchnia zdrowe odżywianie

Herbata matcha – zasmakuj w jej czujnym spokoju!

Dodane przez Redakcja

Nie od dziś wiadomo, że picie herbaty jest dobre dla naszego zdrowia, posiada również znaczenie kulturowe. Anglicy mają swoje 5 o’clock, czyli popołudniowa porę na picie herbaty, natomiast w Japonii znana od wielu pokoleń tradycyjna japońska ceremonia picia herbaty, czyli Sadō zyskała popularność dzięki rozpowszechnieniu jej wśród społeczności Samurajów, rodziny królewskiej oraz ja­pońskiej klasy wyższej. To właśnie pita tam herbata matcha posiada nie tylko bogate walory smakowe, ale również cudowne właściwości zdrowotne.

Unikalność oparta na czujnym spokoju

Czujny spokój. Zestawione razem, te dwa słowa wydają się stanowić oksymoron. W kulturze amerykańskiej czujność jest łączona z na­siloną uwagą, gotowością do działania oraz znajdowaniem się w sta­nie pobudzenia, podczas gdy spokój kojarzy się z rozluźnieniem i wyciszeniem. O ile te dwa określenia nie wykluczają się wzajemnie, ich połączenie nie zdarza się zbyt często. Tymczasem zdolność osią­gnięcia stanu czujnego spokoju może przynieść nam znaczną wydaj­ność oraz innowacyjność. I to właśnie koncepcja czujnego spokoju sprawia, że zielona herbata matcha jest tak unikalna.

Matcha – zmielone liście zielonej herbaty

W dosłownym znaczeniu tego słowa matcha to zmielone liście zielonej herbaty. Przez wieki wykorzystywano ją do przygotowy­wania napoju, w którym całe (zmielone) liście herbaty są rozpusz­czone w gorącej wodzie, w przeciwieństwie do tradycyjnej herbaty na bazie zaparzonych gorącą wodą liści. Podczas gdy ta druga me­toda pozwala nam na czerpanie znaczących korzyści odżywczych, jakie łączą się z moczonymi w wodzie liśćmi, korzyści odżywcze związane z pierwszym sposobem, który polega na rozpuszczeniu liści herbaty bezpośrednio w napoju, są dziesięciokrotnie wyższe. Tradycyjny sposób zaparzania herbaty to do dzisiaj najpopu­larniejsza metoda wykorzystywania zielonej herbaty matcha.

Matcha nie tylko jako herbata

Wspomniana technika w fenomenalny sposób pozwala doświad­czyć nam bogactwa smaku oraz zdumiewającego prozdrowotne­go działania tej wyjątkowej herbaty. Natomiast, ponieważ nasza kultura jest bardzo innowacyjna, ludzie zaczęli posługiwać się sproszkowanymi liśćmi zielonej herbaty coraz bardziej kreatyw­nie i rozszerzyli jej zastosowanie na różne słodkie lub wytrawne napoje oraz dania. Na popularnych blogach, w różnych czaso­pismach, a także firmach produkujących artykuły spożywcze zieloną herbatę matcha dodaje się do napojów typu latte, smo­othies, wypieków a nawet koktajli!

Zielone smoothie z matchą

450 ml filtrowanej wody
1 kubek szpinaku
3 liście jarmużu, pozbawione łodyg, porwane na małe kawałeczki
½ dużego awokado
1 mały banan, obrany ze skórki
10 listków mięty
1½ łyżeczki zielonej herbaty matcha
½ łyżeczki spiruliny
½ kubka lodu
miód lub 2-3 daktyle (bez pestek), do dosłodzenia (opcjonalnie)

W blenderze połącz ze sobą jeden kubek wody, szpinak i jarmuż, po czym zblenduj całość na wysokich obrotach do uzyskania gładkiej konsystencji. Dodaj resztę wody i pozostałe składniki, a następnie zmiksuj wszystko na gładką masę. Rozlej do dwóch dużych szklanek. Smoothie możesz przechowywać w lodówce do 24 godzin.

Bogactwo rodzajów i sposobów otrzymywania

Nie wszystkie rodzaje zielonej herbaty matcha są otrzymywane w ten sam sposób! Matcha przeznaczona do picia będzie miała postać bardzo drobnego, pozbawionego grudek proszku, którego nie trzeba przecedzać. W sprzedaży dostępne są również tańsze, lecz nadal dobre warianty, które służą raczej do przygotowywania posiłków niż herbaty. Jednak jeżeli zdarzy się, że będziesz miał pod ręką wyłącznie matchę klasy kulinarnej, wciąż możesz zrobić z niej herbatę! Po prostu przed dodaniem wody przecedź proszek przez drobne sitko.

Tradycja znana na całym świecie

W kulturze azjatyckiej zielona herbata matcha to niezwykle tradycyjny napój. Z cza­sem ten rodzaj herbaty stał się coraz bardziej dostępny i popularny również na ca­łym świecie. Na początek podajemy klasyczny przepis na zieloną herbatę matcha, która stanowi jednocześnie bazę dla wielu innych, kreatywnych przepisów. Zamiast trzymać się klasyki, do naszej listy przepisów włączyłyśmy kilka innych herbat, za­inspirowanych różnymi kulturami, przyprawami a nawet teksturami. Nasze herbaty z pewnością będą ci smakować.

Klasyczna herbata matcha

NA 2 (każda po ok. 225 ml) PORCJE
1 450 ml filtrowanej wody
2 1 łyżeczka zielonej herbaty matcha
3 surowy miód, do dosłodzenia (opcjonalnie)

W małym garnuszku rozgrzej na średnim ogniu wodę, nie doprowadzając jej do wrzenia. W międzyczasie do każdej filiżanki wsyp ½ łyżeczki zielonej herbaty mat­cha. Do obu filiżanek wlej około 50 ml gorącej wody. Całość ubij trzepaczką do uzyskania kremowej pianki. Dodaj pozostałą wodę i wymieszaj. Jeżeli to konieczne, dosłódź herbatę miodem.

Autor: Mariza Snyder, Lauren Clum, Anna V. Zulaica

Więcej pysznych przepisów oraz opis zastosowania i cudownych właściwości herbaty matcha znajdziesz w publikacji autorstwa Marizy Snyder, Lauren Clum, Anny V. Zulaica Matcha – cudowna herbata. Wzmocnij energię, koncentrację i zdrowie w naturalny sposób.

 a
Czy wiesz, co mówi o Tobie zdjęcie profilowe na Facebooku?
Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy artykuł. 
Chcę artykuł!
close-link
Zapisz się na newsletter!
Otrzymasz darmowy artykuł "Co mówi o nas zdjęcie na profilu Facebooka".
Zapisz mnie
close-link