amulety i talizmany czary Ezoteryka magia rytuały zaklęcia

Słowiańska magia, moc i czary. Poznaj magię swoich przodków

Dodane przez Ewelina Kuryłowicz

Na początku było słowo. A słowo ma magiczną moc. Tak, tworzenie materii z niczego za pomocą jedynie werbalnej ekspresji własnej woli jest magią. Słowo to energia i moc. Słowami możemy zabić lub dać nowe życie. W prawdziwym świecie całe imperia rządzone są przez słowa, za ich pomocą ustanawia się prawa, buduje się armie, podpisuje traktaty, wypowiada się ślubne przysięgi i wyraża uczucia.

W naszym świecie możemy zdobywać różne skarby. Możemy poprosić o nie naszych świętych patronów lub zamówić je od bytów ze świata podziemnego. Musimy jednak pamiętać, że siły funkcjonujące tutaj na Ziemi nie są najważniejszymi mocami we wszechświecie. Są bardziej znaczące postacie, siły Natury i bogowie, którzy mogą dać nam to, czego chcemy lub zabrać to, co już mamy. Bezpośredni kontakt słowny z tymi siłami to najstarszy rodzaj magii.

Ale oczywiście – użycie zwykłych słów i wyrażeń raczej nie pomoże ci nawiązać kontaktu z centrum wszechświata. Zamiast tego musisz użyć specjalnych formuł słownych, które nazywamy zaklęciami czarowników i magicznymi inkantacjami.

Zaklęcia – słowa, które mają magiczną moc

Słowa w zaklęciach mają wiele znaczeń. Możesz ich używać do rozkazywania, uporczywego proszenia lub błagania o coś. Możesz nawet użyć ich, aby zmienić samego siebie. Najprostszym rodzajem inkantacji jest bezpośrednie zwrócenie się do obiektu, na który chcesz wpłynąć. Możesz użyć tego zaklęcia, aby wpływać na ludzi, bieżące lub przyszłe wydarzenia oraz nieznane przedmioty. Możesz nawet wpływać na spersonifikowane zjawiska naturalne, zwracając się do nich jak do żywych stworzeń.

Z reguły takie zaklęcia mają postać poleceń, żądań i rozkazów. Wyróżnia je imperatywny ton i często wspomina się o karze w przypadku niedostosowania się do wymagań. Podstawowa formuła takich zaklęć jest następująca: „Rozkazuję ci zrobić to i tamto… a jeśli tego nie zrobisz, czeka cię śmierć i zniszczenie”.

Fot. https://unsplash.com/

Zaklęcia do wyższego bytu

Drugi typ zaklęć składa się z inkantacji, które są skierowane nie do obiektu wpływu, ale do mediatora lub wyższych mocy, od których oczekuje się pomocy. Kieruje się je do starożytnych bogów, słońca, księżyca, gwiazd, różnych elementów świata natury, duchów przodków lub różnych istot astralnych, których moce mogą rozwiązać ten lub inny problem. Często tego rodzaju zaklęcia są połączone z prawdziwymi lub symbolicznymi ofiarami. W tym przypadku są one złożone z formuły składającej się z dwóch fraz: „Ode mnie do ciebie… od ciebie do mnie”.

Ponadto cechą wyróżniającą każde zaklęcie jest wzmianka o trzeciej, potężniejszej sile, która panuje nad mocą, do której się odwołujesz. Musi to być siła, której adresat „będzie się bał”, lub taka, która jawi się jako autorytet, zarówno w świecie ludzi, jak i świecie cieni. „Wzywam cię w imię Pana Wszechmogącego… Przywołuję cię siłą zachodniego wiatru… Na imię i chwałę Anioła światła i ciemności, wzywam was do zrobienia…” itp.

Jak wymawiać zaklęcia?

Pierwotne znaczenie słów „czarować” i „zaklinać” brzmiało „mówić do”. W tradycyjnym ujęciu musisz wymawiać zaklęcia bezpośrednio na rzeczach i przedmiotach, których używasz, aby twój oddech dotarł na ich powierzchnię. Zasadniczo jest to bezpośredni transfer magicznej mocy i energii na przedmiot materialny. Czary wypowiadane są zwykle na ogień, ziemię, wodę i powietrze (na wietrze); na napoje, jedzenie i przyprawy (sól, cukier, pieprz); na zranioną część ciała osoby lub zwierzęcia; na rzeczy należące do osoby, na którą chcesz wpływać w określony sposób, lub przedmioty potrzebne do spełnienia twoich pragnień.

Istnieją czary używane do łączenia dwóch istniejących zjawisk. Takie zaklęcia są konstruowane zgodnie ze wzorem: „Jak… więc”, „Kiedy… wtedy ” i bardzo często pokrywają się z unikalnymi procesami naturalnymi. Na przykład: „Kiedy wszystkie liście z tego drzewa opadną, choroba minie”. Siły natury, które są odpowiedzialne za pewne procesy, można również przywoływać w innych celach.

Z reguły „zaklęcia łączone” wypowiada się w tym samym czasie, kiedy dochodzi do zjawisk, które mają imitować. Opisują i wyjaśniają rzeczy, które naśladują, czym nadają im określony kierunek. Na przykład czarownik zapala świecę i mówi: „Nie zapalam świecy, ale rozpalam miłość. Ponieważ płomień jest żywy i jasny, tak miłość będzie żywa i jasna”.

Fot. https://unsplash.com/

Poznaj praktyczny wymiar magii

Jednocześnie istnieje ogromna liczba zaklęć, które wypowiadane są bez towarzyszących im akcji lub przedmiotów materialnych. W takich przypadkach czar zastępuje prawdziwą akcję mentalną reprezentacją opisanych wydarzeń. Zatem siła słów w zaklęciu jest nieograniczona. Mogą rządzić żywiołami, zapobiegać lub wywoływać deszcz, grzmoty i burze; zapewnić obfite żniwa lub uczynić pola i ogrody jałowymi; powiększać stada lub dziesiątkować je za pomocą zarazy; przynieść danej osobie sukces i szczęście lub zesłać na nią katastrofę i nieszczęście; oddalić chorobę od chorego lub zesłać ją na zdrową osobę; rozpalić miłość w czyimś sercu lub ugasić jej pasję; rozbudzić w sędziach i przełożonych poczucie miłosierdzia, łagodności lub goryczy i gniewu; sprawić, aby broń sięgnęła celu, lub uczynić wojownika niewrażliwym; zatamować krwawienie; zamieniać ludzi w zwierzęta, a zwierzęta w drzewa i kamienie. W ten sposób magiczne słowa mogą manipulować dowolnym wydarzeniem, zmieniać obiekty w ich rdzeniu i naginać wszelki wpływ bogów i natury do woli rzucającego.

W książce „Słowiańska magia w praktyce”, autorstwa Natashy Helvin znajdziesz więcej praktycznych porad oraz zaklęć czerpiących z magii ludowej.

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.