amulety i talizmany czary Ezoteryka magia rytuały zaklęcia

Magia słowiańskich wianków

Dodane przez Redakcja

Vinoky (wianki) to stara magia. Istnieją wzmianki o magicznych wieńcach sięgające trzech tysięcy lat wstecz, ale uważa się, że wykorzystanie wieńców w magii datuje się jeszcze wcześniej, wczasach prehistorycznych. Wianki noszono nie tylko dla ozdoby, ale także po to, by błogosławić i chronić noszącą je osobę.

Tradycyjnie podczas specjalnych festiwali i świąt vinok jest pleciony z dwunastu magicznych kwiatów i liści. Te dwanaście specjalnych roślin różni się w zależności od wioski, ale listę ogólnie przyjętych odmian można znaleźć w załączniku I. Od wieków tradycją jest, że skoro świt, w poranek Kupały, kobiety wychodzą z domu, obmywają twarze rosą zebraną z kwiatów krwawnika i udają się do lasów i na pola, aby zbierać kwiaty na wianki i zioła lecznicze.

Magiczne wieńce można jednak tworzyć w każdej chwili. Zioła i kwiaty użyte w wianku mają swój język i wyrażają twoje życzenia i intencje. Możesz użyć kwiatów, roślin i ziół wymienionych w załączniku I, ale jeśli nie możesz ich znaleźć w swojej okolicy lub jeśli nie jest akurat na nie sezon, zastąp je innymi, wybranymi przez siebie magicznymi roślinami.

Istnieje tradycyjna metoda zbierania roślin do celów magicznych. Kiedy zbierasz zioła i kwiaty do swojego wianka, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to, aby uczcić roślinę i Matkę Ziemię. Najpierw uklęknij na ziemi obok rośliny. Następnie stwórz ochronny krąg, umieszczając złoty lub srebrny naszyjnik wokół podstawy rośliny. Możesz też położyć na ziemi cztery srebrne monety po czterech stronach podstawy. Kiedy już to zrobisz, połóż dłonie na ziemi po obu stronach rośliny i poproś roślinę i Matkę Ziemię, aby podzieliły się z tobą swoją magią i mocą. Obetnij tylko kilka fragmentów z każdej rośliny, nigdy nie ścinając jej całkowicie, chyba że chcesz pozyskać korzeń. Dotknij kawałkami roślin srebrnych monet lub łańcucha, a następnie połóż ręce na ziemi i podziękuj Matce Ziemi i roślinie. Po wykonaniu tych czynności możesz zebrać monety lub podnieść łańcuch i przejść do następnej rośliny.

Vinoky nie muszą być koniecznie noszone. Można zrobić specjalne do powieszenia na drzwiach lub oknie, aby chroniły dom i rodzinę przed wszelkimi negatywnymi wpływami, chorobami lub nieszczęściami.

Jak stworzyć wianek

1. Utnij długie łodygi, nie usuwając liści, aby wianek był bujny i pełny.

2. Zacznij od małej wiązki najmocniejszych, najdłuższych i najpełniejszych łodyg.

3. Podwiąż jeden koniec i zacznij zaplatać je w długi warkocz. Możesz użyć trawy, elastycznej kory, nici, sznurka lub wstążki, aby związać je w najbardziej autentyczny sposób, albo gumek lub opasek zaciskowych, aby ułatwić sobie pracę.

4. Dodawaj kolejne łodygi, wplatając je w warkocz tak długo, aż będzie on wystarczająco długi, by owinąć go wokół czubka głowy.

5. Podwiąż drugi koniec, a następnie zwiąż oba końce razem.

6. Dodaj kolejne kwiaty i liście, wplatając łodygi w pierwotną koronę.

7. W miejscu połączenia dwóch końców dodaj długie, lejące się wstążki.

Dodawanie wstążek do wianków

Tradycyjnie wstążki dodawano tylko do ślubnych wianków, ale w ostatnich czasach ludzie wplatają je do każdego wieńca, który chcieliby uczynić jeszcze piękniejszym. Kolory wstążek mają również znaczenie magiczne, dlatego można wybrać takie kolory, które wyrażą intencje magii. Lista kolorów wstążek i ich znaczeń znajduje się w załączniku II. Tradycyjnie można wybrać do dwunastu różnych kolorów wstążek. Jeśli masz długie włosy, spleć je w pojedynczy warkocz na plecach i przytnij wstążki nieco dłuższe niż długość włosów, aby warkocze wychylały się zza nich nieśmiało.

Staranność przy tworzeniu wianka

Wianek jest przedmiotem magicznym, dlatego też należy zwrócić uwagę na pewne szczególne kwestie. Ten, kto wije wianek, wkłada w niego swoją energię. Idealnie byłoby, gdybyś zrobił go sam, ale może to też zrobić dla ciebie kochające starsze rodzeństwo. Rodzice mogą utkać wianek dla dziecka. Jeśli masz możliwość, aby twój wianek zrobiła kobieta w ciąży, będzie on obdarzony magiczną mocą płodności i obfitości. Często, gdy ludzie planują wróżbę z wianków, wyplatają dwa: jeden do noszenia na głowie, a drugi do wróżenia.

Opieka nad wiankiem

Wianek nigdy nie powinien być beztrosko wyrzucany. Zawsze powinien być w jakiś sposób rytualnie usunięty: na przykład spalony w ognisku, wrzucony do wody lub studni, powieszony na drzewie lub zaniesiony na cmentarz. Wianek można też zabrać do domu i zawiesić go na drzewach w ogrodzie, aby zwiększyć plony, powiesić wewnątrz przy drzwiach lub wetknąć w okap, aby chronić dom, albo rzucić przez głowę na dach jako talizman ochronny dla rodziny.

Wianki można też przechowywać i suszyć. Jeśli użyto jadalnych ziół, można je zaparzyć na wywar lub herbatę. Taką miksturę można wypić, dodać do magicznej kąpieli, użyć jako płukanki do włosów, aby podkreślić urodę, lub wylać na pole lub ogród, aby ochronić je przed złą pogodą lub szkodnikami. Suszone zioła można również palić w celu okadzania ludzi, zwierząt lub domu.

Wróżba miłosna z wiankiem

Aby wykonać wróżbę z wiankiem, zbierz świeże zioła i kwiaty o świcie w dzień Kupały. Stwórz swój wieniec i noś go przez cały dzień, a następnie, o zachodzie słońca, delikatnie spuść go na powierzchnię wody w rzece. Jeśli chcesz, możesz umieścić w środku wieńca pływającą świecę, która razem z wieńcem będzie się unosiła na wodzie*. Kładąc wieniec na tafli wody, wypowiedz jedno z tradycyjnych zaklęć lub podobne słowa według własnego pomysłu.

Och, w dzień Kupały, na wodzie puszczam mój wieniec.

Ja, piękna młoda kobieta, wyrywam korzenie.

Płyń, wianku, po błękitnych falach.

Zbierałam kwiaty i wyplatałam wieńce.

Płyń, wieńcu, tam, gdzie mieszka moja prawdziwa miłość.

To, jak twój wianek będzie się unosił po położeniu go na powierzchni wody, da ci prognozę związku na następne dwanaście miesięcy.

• Jeśli puszczasz swój wianek razem z innymi, a wieńce trzymają się razem, to nadchodzący rok będzie związany z bliskimi przyjaźniami.

• Jeśli wieniec obraca się w miejscu, to nie będzie żadnych zmian w twojej sytuacji miłosnej.

• Jeśli wieniec płynie z prądem rzeki, miłość przyjdzie z daleka.

• Jeśli wieniec opadnie na dno rzeki wkrótce po wrzuceniu, to w tym roku odkochasz się.

• Jeśli twój wieniec unosi się na środku rzeki i tam pozostaje, twoja sytuacja miłosna w tym roku nie ulegnie zmianie.

• Jeśli twój wieniec wróci na brzeg, z którego został puszczony na wodę, wrócisz do starej miłości.

• Jeżeli wieniec długo utrzymuje się na wodzie, będzie to wyjątkowo szczęśliwy rok.

• Jeśli puszczacie wianki na wodę z przyjaciółmi, osoba, której wianek utrzyma się na wodzie najdłużej, będzie najszczęśliwsza w tym roku.

• Jeśli wieniec przepłynie przez rzekę lub jezioro na przeciwległy brzeg, oznacza to, że w tym roku czeka cię poważne zobowiązanie miłosne.

Więcej o magii plecenia wianków i słowiańskich tradycjach znajdziesz w książce „Księga czarów Baby Jagi i słowiańskie praktyki magiczne” autorstwa Madame Pamita.

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.