afirmacje czakry energia chi kundalini Medycyna naturalna medytacja Rozwój duchowy Terapie

Czakry – źródła zdrowia i szczęścia: jak z nimi pracować?

Sekrety czakr
Dodane przez Redakcja

W prawidłowo funkcjonującym organizmie energie chi i kundalini bez przeszkód przepływają przez ciało i wypełniają każdą czakrę. Kłopoty pojawiają się w momencie powstania blokad. Co się wtedy dzieje? Dopływ energii do czakr jest utrudniony. W efekcie dochodzi do zaburzeń w rozwoju duchowym i osobistym. Zaczynają się kłopoty ze zdrowiem i życiowe kryzysy. Dlatego warto nauczyć się pracy z czakrami.

Przypuszcza się, że nauka o czakrach ma swoje źródło w kulturach wedyjskich pochodzących sprzed ponad 3000 lat. Zachowała się dzięki tekstom Upaniszad i w ten sposób przeniknęła do kultury hinduistycznej. Nauka ta rozprzestrzeniła się z Indii na cały region Azji Wschodniej, a współcześnie także na cały świat. Podobne modele można zaobserwować w różnych kulturach i epokach. Przykładem może tu być choćby siedem sakramentów wyznawanych przez chrześcijaństwo, dziesięć sefir z kabalistycznego Drzewa Życia judaizmu, szlachetna ośmioraka ścieżka buddyzmu, koncepcja Spiral Dynamics, hierarchia potrzeb Maslowa i wiele innych.

Czym są czakry?

Czakry to niewidzialne pola energetyczne zlokalizowane w określonych częściach ciała. Przepływa przez nie energia Prāna, zwana również chi. W sumie istnieje siedem głównych pól energetycznych, które przekształcają Prānę w różne formy energii. I tak w czakrze podstawy wytwarzamy energię fizyczną, która utrzymuje nasze komórki przy życiu. Z kolei w czakrze trzeciego oka rodzi się energia mentalna generująca nasze myśli. Każda czakra odpowiada za określoną, odpowiadającą jej formę energii i dlatego też graficznie przedstawiana jest jako obracające się koło energii w przypisanym jej kolorze. Każda z nich ma swoją częstotliwość, jest związana z określoną częścią ciała i spełnia indywidualne zadania. W ten sposób powstaje nasza indywidualna aura, która kształtuje charakter każdej duszy.

Medytacje są jednym z najskuteczniejszych narzędzi służących oczyszczaniu czakr (fot. depositphotos).

Zasady przepływu energii

Prāna lub chi to rodzaj kosmicznej energii, której nie można bezpośrednio zmierzyć na poziomie fizycznym. Choć nie widać jej na pierwszy rzut oka, otacza nas wszędzie i jest podstawą wszelkiego życia i fizycznej manifestacji. Jest ona przyjmowana przez naszą najwyższą czakrę (czakrę korony) i przewodzona przez wszystkie czakry kanałami energetycznymi zwanymi Nādī. Z kolei czakra podstawy, która umiejscowiona jest w najniższym punkcie naszego kręgosłupa, czerpie energię Kundalinī. Pomaga nam ona otworzyć nasze czakry, aby Prāna mogła swobodnie przez nie przepływać. Kundalinī jest przedstawiana jako odpoczywający wąż, który poprzez praktykę medytacyjną i świadomy sposób życia może wspinać się w górę kręgosłupa wzdłuż czakr. Kiedy energia Kundalinī poprzez praktykę duchową wzniesie się do czakry korony, mówimy wtedy o przebudzeniu Kundalinī. Stan ten nazywany jest Samādhi lub Moksha.

Czakry i ich lokalizacja

Czakry są umiejscowione wzdłuż kręgosłupa, a ich centrum znajduje się od wewnętrznej strony ciała. Są one ściśle powiązane z gruczołami dokrewnymi odpowiadającymi danemu obszarowi ciała i przejmują wykonywanie określonego zadania. Klasycznie rzecz biorąc, system czakr jest rozpatrywany od dołu do góry, ponieważ większość ludzi jest zazwyczaj bardziej zakotwiczona w tym, co materialne.

Nie we wszystkich pismach system czakr składa się z siedmiu głównych kół energetycznych. W przypadku buddystów często występuje tylko pięć, a ponadto nawet najstarsze pisma Upaniszad pierwotnie mówiły o sześciu czakrach. W XI wieku znaleziono pierwsze modele wyjaśniające istnienie siódmej czakry. Również barwne opracowanie czakr w kolorach tęczy zyskało na znaczeniu dopiero w okresie New Age. Nauka o czakrach rozwijała się więc nieustannie na przestrzeni lat i nie stanowi jednolicie zdefiniowanego systemu. Współcześnie mówi się także o dziesiątkach czakr drugorzędnych, które są rozproszone po całym ciele. Nierzadko można także przeczytać o tajemniczej ósmej czakrze.

Istnieje 7 podstawowych czakr: podstawy, sakralna, splotu słonecznego, serca, gardła, trzeciego oka i korony (fot. depositphotos).

Charakterystyka 7 czakr

Pierwsza czakra nazywana jest czakrą podstawy. To tutaj zaczyna się nasz rozwój. Czakra podstawy, zwany również Mūlādhāra, reprezentuje płaszczyznę fizyczną i jest zlokalizowana w dolnej części kręgosłupa. Kolor czerwony symbolizuje tutaj połączenie z ziemią i zaspokojenie naszych podstawowych potrzeb. Podobnie jak silne korzenie drzewa czakra podstawy zapewnia stabilność i bezpieczeństwo w naszym życiu oraz uwalnia energię fizyczną. Osoby, które są dobrze rozwinięte na tym poziomie, charakteryzują się zdrowym, odpornym ciałem i potrafią samodzielnie zadbać o swoje życie. Ci, którzy wykazują tu niedomagania, są często pozbawieni energii, leniwi, mają słaby system odpornościowy i często martwią się brakiem pieniędzy lub przyszłością.

Druga czakra to czakra sakralna, zwana również Svādhishthāna. Utrzymana w intensywnym pomarańczowym odcieniu symbolizuje poziom związany z uczuciami. Znajduje się w okolicach podbrzusza. To tutaj przetwarzane są nasze uczucia i uwalniana jest energia emocjonalna. Osoby dobrze rozwinięte w tym obszarze mają swoje uczucia pod kontrolą, czerpią radość z życia i są zrównoważone emocjonalnie. Natomiast ci, którzy wykazują w tym obszarze niedostatki, często czują się niespełnieni, są pozbawieni chęci do działania i przytłoczeni swoimi uczuciami.

Jako trzecia następuje czakra splotu słonecznego (Manipūra). W splocie słonecznym, czyli w okolicy żołądka, znajduje się meridian energetyczny o jaskrawym żółtym kolorze, który generuje w nas siłę woli. Jest on odpowiedzialny za płaszczyznę działania i determinacji. Osoby dobrze rozwinięte w tym obszarze dokładnie wiedzą, co musi być wykonane, i z werwą wprowadzają to w czyn. Tacy ludzie dosłownie eksplodują od nadmiaru zapału. Za wszelką cenę chcą osiągnąć wyznaczone przez siebie cele w życiu. Tym, którzy wykazują niedostatki w tym obszarze, brakuje wewnętrznego ognia, pewności siebie i wewnętrznej siły, by realizować własną wizję życia.

Dokładnie pośrodku leży czwarta czakra, czakra serca (Anāhata). Za pomocą świetlistej zieleni symbolizuje ona poziom relacji, które łączą wszystko ze wszystkim. Siłą tej czakry jest niezależna miłość, która w nas rozkwita i którą możemy przekazywać bliźnim. W ten sposób jesteśmy w stanie funkcjonować jako samodzielna istota ludzka i jako indywidualna świadomość w grupie lub społeczeństwie. W naszej naturze tkwi to, że stajemy się silniejsi i bardziej inteligentni, gdy tworzymy powiązania w sieci. Osoby, które opanowały ten poziom, są mistrzami w utrzymywaniu dobrych kontaktów, nawiązywaniu przyjaźni i utrzymywaniu dobrych, głębokich relacji. Kiedy ten poziom jest zablokowany, prowadzi to często do poczucia, że jesteśmy nieakceptowani, pozostawieni sami sobie i zazwyczaj wykorzystywani w związkach.

Vishuddha, jasnoniebieska czakra gardła, jako piąte centrum energetyczne reprezentuje poziom komunikacji. Przy pomocy słów można sprawić, że smutni ludzie będą się uśmiechać. Można nawet poruszyć tłumy, aby dążyły do uczynienia świata lepszym, zainspirować innych lub spowodować, że nasze myśli i idee staną się zrozumiałe dla innych. Ta płaszczyzna jest również symbolem prawdy. To właśnie czyni ją tak ważną. Osoby, które wykazują tu słabości, mają problemy z jasnym wyrażaniem siebie. Często mają nawet problem ze zrozumieniem świata, ponieważ są zaślepione przez narzuconą sobie iluzję. Przez to ekspresja własnej duszy jest w pewien sposób zablokowana.

Szósta czakra, czakra trzeciego oka (Ājñā), czasami nazywana również czakrą czoła, reprezentuje poziom mentalny. Znajdując się tuż nad brwiami na środku czoła, przedstawiana jest w kolorze błękitu indygo. To właśnie tutaj powstają nasze myśli, które determinują wszystkie działania. Siła mentalna wywodzi się z potęgi naszego umysłu. Tutaj instynkt przekształca się w intelekt, a intelekt w intuicję. To tu powstają nasze wyobrażenia dotyczące przyszłości i ulegają przekształceniu w plan. Poprzez ciągłe powtarzanie i kształtowanie nowych myśli przyciągamy do siebie życie, które wyobrażamy sobie naszym wewnętrznym okiem, życie, które jest naszą wizją.

Ostatni poziom to czakra korony, Sahasrāra. Kolor fioletowy i tysiącpłatkowy kwiat lotosu reprezentują nieskończoność zbiorowej świadomości. Tutaj właśnie powstaje duchowa energia, którą można postrzegać pod postacią wiary. Twoja wiara reprezentuje rzeczywistość, której doświadczasz. Twoje przekonania na temat tego, kim lub czym jesteś, co możesz, a czego nie potrafisz zrobić lub czym myślisz, że jesteś, tworzą głęboko zakorzenione przekonania, które programują całe twoje zachowanie. Zatem w cokolwiek byś nie wierzył, to właśnie to determinuje twoje życie. Jak często w życiu wierzymy, że jesteśmy na coś niedostatecznie dobrzy, zbyt mało utalentowani lub zbyt słabi? Dzięki rozwinięciu silniejszej wiary w siebie możemy wydobyć posiadany potencjał.

Impuls do zmian kryje się w naszych czakrach

Czakry odzwierciedlają współdziałanie pomiędzy ciałem (materią), umysłem (informacją) i duszą (osobowością). Wraz z regulacją czakr odbieramy rzeczywistość i manifestujemy ją na poziomie fizycznym. Jeśli natomiast pragniemy zmienić rzeczywistość, której chcemy doświadczyć, musimy zmienić ustawienie naszych czakr i wtedy będziemy mogli zamanifestować inną rzeczywistość. Robimy to w każdej sekundzie naszego życia. Nieustannie i permanentnie zmieniamy nasze czakry, a energia przez nie przepływa. Dlatego życie jest w nieustannym ruchu. Czas nigdy nie stoi w miejscu. Zawsze zachodzą zmiany, ponieważ energia życiowa przepływa przez nas przez cały czas. To, jaką drogę obierze, uwarunkowane jest ustawieniem naszych czakr. Jeśli zawsze posiadamy identyczne nastawienie, pełne lęków, negatywnych emocji i rozgoryczenia, to zawsze będziemy manifestować to samo w naszym życiu. Jeśli chcemy zmienić je i prowadzić egzystencję pełną radości, szczęścia i pewności siebie, musimy również otworzyć nasze czakry. W ten sposób zmieniamy jakość energii, która przepływa przez nasze życie.

Więcej o pracy z czakrami dowiesz się z książki „Sekrety czakr” Andreasa Schwarza.

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.