Reiki to starożytna sztuka uzdrawiania energią, która łączy w sobie duchową intuicję, techniki medytacyjne oraz delikatny dotyk, by przywrócić harmonię ciała i ducha. Praktyka ta, choć wywodzi się z tradycji japońskiej, zyskała popularność na całym świecie. To skuteczny sposób na redukcję stresu, wzmacnianie zdrowia i wspieranie procesów samouzdrawiania. W poniższym artykule zapoznasz się z różnorodnymi technikami energoterapeutycznymi, które można stosować zarówno w pracy z pacjentem, jak i podczas autoterapii. Dowiesz się, jak intuicyjnie wykorzystywać dotyk, oddech, spojrzenie czy symbole Reiki, aby pobudzać przepływ energii i wspierać procesy uzdrawiania.
Podczas sesji energoterapeutycznej można kolejno stosować poszczególne pozycje dłoni. A także wykorzystać jedną lub kilka z poniższych technik. Nie należą one do standardowych metod uczonych na kursach Reiki, lecz gdy intuicja podpowiada nam, że warto z nich skorzystać, należy iść za jej głosem i wykorzystać je do pobudzenia lub skierowania energii w konkretne miejsce. Wszystkie poniższe techniki dotyku są rozwiązaniami opcjonalnymi i ich zastosowanie zależy od naszego doświadczenia oraz podszeptów intuicji.
Dotykanie
Delikatnie dotknij całą dłonią swojego ciała w tych miejscach, które zwykle są zaniedbywane.
Masowanie
Za pomocą dłoni i palców delikatnie wymasuj miejsca, w których odczuwasz napięcie.
Opukiwanie opuszkami palców
Tak zwana metoda EFT (ang. Emotional Freedom Technique) polega na opukiwaniu opuszkami palców poszczególnych punktów na ciele, żeby uwolnić nagromadzone emocje. Jeśli intuicja podpowiada ci, że powinieneś ją wykorzystać, możesz opukać dane miejsce przez kilka sekund palcami środkowym i wskazującym. Jeżeli jesteś energoterapeutą Reiki drugiego stopnia lub posiadasz stopień mistrzowski, możesz również wyobrażać sobie, że kreślisz symbole Reiki, opukując poszczególne punkty ciała pacjenta.
Głaskanie
Podczas sesji energoterapeutycznej możesz wysyłać energię Reiki w określone miejsca. O ile intuicja ci tak podpowiada poprzez delikatne głaskanie, co działa uspokajająco oraz pomaga ukierunkować energię.
Dmuchanie
Jedną z technik japońskiej sztuki Reiki jest tak zwana technika Koki ho. Opiera się na wdmuchiwaniu energii Reiki oraz symboli w kierunku poszczególnych punktów na ciele. Technika ta polega na wdychaniu i wydychaniu powietrza przez czakrę korony i kreśleniu w wyobraźni symboli Reiki na własnym podniebieniu przy jednoczesnym trzykrotnym zaintonowaniu nazw poszczególnych symboli. Następnie należy wydmuchać ustami energię Reiki, po czym ułożyć dłonie w danej pozycji na swoim ciele. Powyższa technika może być wykorzystana również do uzdrawiania innych osób. W tym przypadku wydmuchujemy energię Reiki przez usta i jednocześnie wyobrażamy sobie, jak energia oraz symbole Reiki wraz z naszym wydechem przepływają do ciała drugiej osoby.
Przenikanie wzrokiem
Inną japońską techniką sztuki Reiki jest tak zwana metoda Gyoshi. Opiera się ona na wysyłaniu pełnej miłości życiodajnej energii Reiki za pomocą spojrzenia. Żeby tego dokonać, należy wyobrazić sobie, jak energia Reiki wpływa do naszej czakry korony i wypełnia nasz umysł. Gdy poczujesz, że jesteś gotowy, skieruj wzrok (nie skupiając go na siłę) na miejsce na swoim ciele, do którego chcesz wysłać uzdrawiającą energię. Poczuj jej strumień wypływający z oczu i wpływający do danego punktu na ciele.
Autoterapia na odległość
Choć powyższe hasło może zabrzmieć jak oksymoron, osobiście wykorzystuję tę technikę, gdy chcę poprawić przepływ energii w miejscu trudno dostępnym. Przykładowo gdy boli mnie bark i łopatka. Nie jest łatwo utrzymać dłonie w tym miejscu przez dłuższy czas. Dlatego zamiast układać tam dłonie, wyobrażam sobie „kanapkę” z symboli Reiki oraz wizualizuję, jak życiodajna energia płynie w to miejsce. Zdarza się, że stosuję autoterapię na odległość na pluszowej zabawce. Służy ona za substytut mojego własnego ciała, kreśląc nad nią poszczególne symbole Reiki.
Pełnowymiarowa sesja autoterapeutyczna
Podczas sesji autoterapeutycznej traktuj siebie jak swojego pacjenta. Warto zadbać o specjalną oprawę i stworzyć atmosferę sprzyjającą procesowi zdrowienia nie tylko dla swoich pacjentów, lecz również dla samego siebie. Czasem spełnienie tej powinności wobec siebie okazuje się znacznie trudniejsze. Wystarczy, że każdego dnia postarasz się wygospodarować choćby 5 minut, żeby naprawdę się wyciszyć. Dzięki tej swoistej medytacji uda ci się utrzymać ducha, psychikę i emocje w optymalnej formie.
Stwórz odpowiednią atmosferę
Tak jak w przypadku sesji energoterapeutycznej z pacjentem, podczas autoterapii warto stworzyć optymalne warunki wspomagające proces zdrowienia. Poświęć na to czas i wybierz miejsce, gdzie nikt ci nie będzie przeszkadzał. Wyłącz telefon. Jeżeli odtwarzasz muzykę z komputera lub telefonu, dezaktywuj wszelkie powiadomienia dźwiękowe lub przestaw telefon w tryb samolotowy, żeby nie rozpraszały cię żadne przypadkowe dźwięki.
Zdejmij biżuterię
Choć nie ma takiego obowiązku, większość mistrzów i terapeutów Reiki preferuje tę opcję. Ja osobiście wolę nie zdejmować biżuterii, ponieważ jest wysadzana kamieniami szlachetnymi i nasycona specjalnymi intencjami i afirmacjami prozdrowotnymi. W tej kwestii wybór należy do ciebie. Zrób to, co podpowiada ci intuicja.
Usiądź wygodnie
Nieważne czy usiądziesz w fotelu, na kanapie czy na poduszce na podłodze, ważne, by było ci wygodnie. Jeśli siedzisz na krześle, obie stopy oprzyj na podłodze, żeby się zakorzenić, lub usiądź w pozycji lotosu (albo podobnej, równie wygodnej pozycji), jeśli wolisz siedzieć na podłodze. Zadbaj o to, by nogi i stopy nie były skrzyżowane (za wyjątkiem pozycji lotosu). Wyprostuj plecy, ściągnij ramiona w dół i usiądź wygodnie, tak byś czuł, jak guzy kulszowe stykają się z podłożem.
Poświęć 5 minut na medytację
Nieistotne czy wykorzystasz do tego pozycję Gassho, czy jakąś inną formę medytacji – ważne, byś przez minimum 5 minut głęboko oddychał, napełniając powietrzem jamę brzuszną, żeby wyciszyć się i zatrzymać gonitwę myśli. Jednocześnie warto powtarzać dowolną mantrę lub afirmację, na przykład: „Moje ciało jest w optymalnej kondycji” bądź wypowiadać w myślach wybraną intencję, taką jak: „Uzdrawiająca energia Reiki przepływa przez moje ciało dla mojego najwyższego dobra”.
Znajdź swoje centrum
Po kilkuminutowej medytacji wróć do swojego centrum. Skup uwagę na tak zwanym punkcie Hara (lub dantianie), w którym znajduje się źródło prany (zwanej również qi), czyli życiodajnej energii. Punkt Hara mieści się poniżej pępka (na wysokości dolnej krawędzi dłoni przyłożonej na linii pępka). Spróbuj ułożyć dłonie w tym miejscu, a poczujesz ciepło energii tu zgromadzonej. Dla ułatwienia możesz wyobrazić sobie, że spod twoich dłoni promieniuje różowe źródło światła.
Zainicjuj przepływ energii Reiki
Złóż dłonie jak do modlitwy w pozycji Gassho i poproś, by energia Reiki zaczęła płynąć w twoim kierunku.
Wypowiedz intencję w imię najwyższego dobra
Gdy poczujesz napływ energii Reiki, poproś mistrzów Reiki – żyjących, minionych i tych, którzy dopiero nadejdą – by pomogli ci w trakcie pracy z energią Reiki, tak by służyła najwyższemu dobru. Jednocześnie pozbądź się wszelkich oczekiwań oraz z góry przyjętych założeń i pozwól, by uzdrawiająca energia Reiki działała tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.
Kilka minut poświęć na intuicyjną energoterapię Reiki
Z rękami ułożonymi w pozycji Gassho poradź się swojej intuicji, gdzie powinieneś skierować energię Reiki, i poczekaj, aż jej głos cię pokieruje. Kto wie, może w twoim umyśle zaświta jakaś myśl lub poczujesz delikatne mrowienie w określonym miejscu w ciele. Połóż dłonie w tym miejscu i przytrzymaj je tam tak długo jak uznasz za stosowne. Wróć do pozycji Gassho i znów wsłuchaj się w głos intuicji. Możesz przejść do klasycznej sekwencji ułożenia dłoni, gdy tak podpowie ci intuicja.
Przeprowadź pełnowymiarową sesję Reiki, stosując wszystkie pozycje dłoni
Utrzymuj po kolei poszczególne pozycje dłoni od trzech do 5 minut. Kierowany intuicją, możesz wykonać inne techniki dotyku Reiki, które uważasz w danej chwili za stosowne.
Wróć do pozycji Gassho i wyraź wdzięczność
Na zakończenie sesji terapeutycznej wróć do pozycji Gassho. Podziękuj Reiki, całemu wszechświatowi, wszystkim mistrzom Reiki (teraźniejszym, minionym i przyszłym), w tym doktorowi Usui, doktorowi Hayashiemu i madame Takacie za asystę w trakcie sesji terapeutycznej.
Zakorzeń się w ziemi
Po zakończeniu sesji dotknij dłońmi podłoża, wypij szklankę wody lub wykonaj prostą medytację, wyobrażając sobie korzenie wyrastające spod twych stóp i sięgające do samego jądra ziemi.
opr. Paweł Kamiński na podstawie książki Karen Frazier „Reiki samodzielne uzdrawianie” wydanej przez Studio Astropsychologii