Medycyna naturalna ziołolecznictwo

Kąpiele lecznicze na migrenę, obrzęki i nadmierną potliwość

kąpiele lecznicze
Dodane przez Redakcja

Czas odstawić nieskuteczne i nie zawsze zdrowe lekarstwa na migrenę, obrzęki i nadmierną potliwość. Z tymi dolegliwościami możesz rozprawić się w naturalny sposób, wykorzystując lecznicze właściwości ziół. I to w dodatku w bardzo przyjemny i relaksujący sposób. Przyjemne kąpiele mogą również poprawić stan naszego zdrowia, gdy zadbamy o dodatek odpowiednich ziół. W domowym SPA możemy wykorzystać dobrze znane nam z kuchni zioła takie jak mięta, tymianek, rozmaryn, liść laurowy czy specjalnie przygotowane mieszanki do kupienia w sklepach zielarskich.

Jak przygotować leczniczą kąpiel

Żeby kąpiel przyniosła Ci także ukojenie i relaks, zadbaj przede wszystkim o wyciszoną atmosferę. W miarę możliwości postaraj się, aby nikt Ci nie przeszkadzał. Z pola widzenia w łazience usuń rzeczy, które niepotrzebnie skupiają Twoją uwagę. Do wanny nalej wody nie przekraczającej temperatury 37 stopni. Wrzuć do niej wcześniej przygotowaną mieszankę ziołową i zanurz się w wodzie, by poczuć odprężenie. Zamknij oczy i oddaj się pozytywnemu myśleniu lub postaraj się całkowicie uspokoić myśli. Kąpiel lecznicza powinna trwać około 15 minut, w zależności od ziół, które zastosujesz. Po wyjściu z wanny zwolnij tempo i przez jakiś czas nie wracaj do codziennych zajęć. Możesz oddać się dalszej części relaksu i leniwie odpoczywać. Jeżeli będziesz kąpać się wieczorem, nic nie stoli na przeszkodzie, żebyś od razu położył się do łóżka.

Kąpiel na egzemy i wypryski skórne

Tego rodzaju kąpiel łagodzi podrażnienia skóry, wysypki uczuleniowe, pokrzywki i ogólnie poprawia stan skóry. Należy ją zażywać przez minimum siedem dni pod rząd. Napar należy przygotować każdego dnia świeży, z następujących składników:

 • dwie garści szałwii
 • dwie garści skrzypu polnego
 • garść nasion siemienia lnianego
 • 2 litry niechlorowanej wody.

Zioła zalej wodą i ogrzewaj na wolnym ogniu przez około 20 minut, następnie zdejmij je z ognia i pozostaw pod przykryciem na kolejne 10 minut. Teraz należy odwar przecedzić i wlać do wanny z ciepłą wodą. Kąpiel powinna trwać około 10-15 minut.

Mięta i tymianek – zioła na nadmierną potliwość

Dzięki tej kąpieli pozbędziemy się zarówno nadmiernej potliwości, jak też usuniemy nieprzyjemny zapach potu. Należy ją zażywać przez minimum siedem dni pod rząd. Napar należy przygotować każdego dnia świeży, z następujących składników:

 • 50 g liści mięty
 • 50 g liści szałwii
 • 50 g kłączy tataraku
 • 50 g ziela tymianku
 • 50 g ziela szałwii
 • 30 g ziela skrzypu polnego
 • 4 litry wrzącej niechlorowanej wody.

Zioła wymieszaj i zalej gorącą wodą, a następnie doprowadź do wrzenia, zdejmij z ognia i pozostaw na 20 minut pod przykryciem. Po upływie tego czasu przecedź i wlej odwar do wanny wypełnionej wodą o temperaturze 37-38°C. Kąpiel ta powinna być zdecydowanie ciepła i dlatego nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut.

Dowiedz się, jak samodzielnie przygotować naturalne kosmetyki, dzięki książce Zielone kosmetyki.Twoje domowe SPA. Poprawią one wygląd Twojej cery, odświeżą skórę, będą działać antyseptycznie i odmładzająco.

Kąpiel z rozmarynem na migrenę

Migreny to kolejna dolegliwość, która prześladuje współcześnie wiele osób i zmusza je do faszerowania się różnymi środkami przeciwbólowymi, z których żaden nie jest obojętny dla naszego organizmu. Zamiast tego proponuję kąpiel, w której należy zastosować:

 • garść korzeni kozłka lekarskiego
 • garść szyszek chmielu
 • garść rozmarynu
 • 1 litr wrzącej niechlorowanej wody.

Korzenie kozłka zalej wrzącą wodą i ogrzewaj pod przykryciem przez 10 minut, następnie dodaj resztę ziół, doprowadź do wrzenia i zdejmij z ognia pozostawiając pod przykryciem na 20 minut, następnie przecedź i wlej odwar do wanny z ciepłą wodą. Czas trwania kąpieli nie powinien przekroczyć 20 minut.

Skuteczny sposób na zmęczenie i obrzęk nóg

Jeśli chcesz, by Twoje nogi były ładne i długo dobrze Ci służyły, zadbaj o nie stosując przynajmniej dwa razy w miesiącu tę kąpiel. Spełnić może ona również funkcję leczniczą, zapobiegając tworzeniu się obrzęków i żylaków. Do jej przygotowania potrzebne są następujące składniki:

 • garść liści rozmarynu
 • garść liści szałwii
 • garść ziela tymianku
 • kilka liści laurowych
 • jedna łyżka soli kuchennej niejodowanej
 • 2 litry wrzącej wody.

Zioła wymieszaj, zalej wrzątkiem i pozostaw pod przykryciem na 15 minut, po czym przecedź, wlej napar do miski z ciepłą wodą, w której wcześniej należy rozpuścić sól. Zanurz w niej nogi na 10-15 minut.

Skorzystaj również z gotowych naturalnych produktów do kąpieli: soli kąpielowych, olejków, mieszanek ziół i pianek, które działają odprężająco, odmładzająco, antyseptycznie, leczniczo i ujędrniająco.

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.