Rozwój duchowy Rozwój osobisty świadomość Zdrowie

Wchodzenie w sen. Jak wywołać świadome śnienie?

świadomy sen
Dodane przez Redakcja

Odpowiedni wypoczynek i odstresowanie możemy osiągnąć nie tylko podczas pobytu w drogim SPA, gdzie w tle będzie pobrzmiewać muzyka relaksacyjna. Stres, lęk i niepokoje odchodzą od nas także w trakcie codziennego wchodzenia w sen. Kiedy uważnie relaksujemy się w momencie zasypiania, przechodzimy przez kilka faz. Pierwszą fazą jest zupełne zrelaksowanie ciała, drugą uwolnienie oddechu, trzecią uspokojenie umysłu, w czwartej zazwyczaj pojawiają się obrazy Ningtrul i niedługo po tym zasypiamy. Czas ich trwania i klarowność w dużej mierze zależy od stanu naszego umysłu. Niezwykle pomocna jest tu medytacja wykonana bezpośrednio przed położeniem się do łóżka. Castaneda uważał, że kluczem do osiągnięcia świadomości we śnie jest jak najdłuższe utrzymanie świadomości w momencie zasypiania.

Jak wejść w świadomy sen?

Kiedy pojawiają się obrazy, możemy spróbować kilku technik wyzwalających świadome śnienie. Bezpośredniego wejścia w świadomy sen dokonuje się poprzez obrazy Ningtrul (obrazy hipnagogiczne pojawiające się przed zaśnięciem lub w głębokim stanie relaksacji) lub poprzez ciemność klarownej przestrzeni w głębokiej medytacji. Istnieje wiele metod wchodzenia w sen, wszystkie jednak zawierają pewne elementy wspólne, dlatego zaczniemy od opisania tych podstawowych zasad, które muszą być spełnione, aby nam się powiodło.

1. Zasypiając musimy doskonale zrelaksować ciało. Powinniśmy dążyć do osiągnięcia takiego stopnia zrelaksowania, w którym odczuwamy błogostan i nie mamy ochoty się poruszać. Czujemy się tak, jakby ciało nasze już spało, podczas gdy umysł pozostaje w pełni świadomy.

2. Umysł musi być doskonale wyciszony, spokojny i uważny. Należy osiągnąć stan, w którym nie niepokoją nas myśli, emocje i bezwysiłkowo, w zrelaksowany sposób obserwujemy naszą wewnętrzną przestrzeń wraz z tym, co się w niej pojawia, bez przywiązania i odrzucania. Staramy się w zrelaksowany sposób, jak najdłużej utrzymać świadomość w trakcie zasypiania, bez ulegania rozproszeniu.

Zwykle, kiedy zasypiamy nasze myśli krążą wokół różnych tematów i zupełnie nieświadomie zapadamy w sen. Jeśli jednak nasz umysł jest we właściwym stanie, możemy tego uniknąć. Tylko wtedy potrafimy w pełni świadomie obserwować, jak zmienia się praca naszego umysłu w trakcie zasypiania i wyłaniania się snu. Nie jesteśmy wtedy porywani nieświadomie przez strumień chaotycznych myśli, tylko płynnie, stopniowo przechodzimy w sen. Możemy też spróbować wmówić sobie świadomy sen za pomocą autosugestii.

Spokój, relaks , wypoczynek to coś, do czego dąży każdy z nas. Ich codzienna porcja pozwoli nam długo zachować zdrowie i pełną świadomość, a nawet kilka minut relaksacji jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i działa antystresowo.

By przed snem uspokoić swój umysł, możesz zastosować metodę Mind Calm opisaną przez Sandy C. Newbigging w książce Relaksacyjna metoda Mind Calm.

 

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.