medytacja Terapie

Medytacja – jak rozpocząć z nią przygodę i wybrać odpowiednią metodę?

medytacja
Dodane przez Redakcja

Medytacja może kojarzyć Ci się z zaawansowaną jogą, rozwijaniem podświadomości i buddyzmem. Dziś przedstawimy zastosowanie medytacji dla początkujących jako skutecznej techniki relaksacyjnej. Opisane ćwiczenia relaksacyjne zastosujesz we własnym domu o wybranej porze, np. przy muzyce medytacyjnej. To, czy medytacja będzie skuteczna, zależy od Twojego nastawienia i przygotowania. Odpowiednie podejście sprawi, że poczujesz się jak na wakacjach w SPA, a stres i napięcie odejdą w zapomnienie.  Zwróć przy tym uwagę na miejsce, porę i technikę medytacji, by były dopasowane do Ciebie. Z naszego artykułu dowiesz się, jak medytować i rozwinąć swoją uważność, by osiągnąć spokój, rozluźnienie i relaks.

Po co medytować?

Wiele informacji zostało opartych na nauce i praktyce medytacji. W nauczaniu medytacji przez lata doświadczyłam tego, że wielu ludzi nie bardzo rozumie, co mogą przypuszczalnie osiągnąć poprzez medytację. Wiele osób łatwo się frustruje całym procesem, co powoduje ich szybką rezygnację. Nie chcę, abyś był jedną z nich, więc spróbujmy demistyfikacji procesu medytacyjnego na tyle, byś mógł czerpać z niego wiele satysfakcji. Istnieje wiele powodów, by medytować. W naszym społeczeństwie w dzisiejszych czasach, z całym tym hałasem, tempem i stresem, pojawia się potrzeba spokoju, pokoju i relaksu. Pamiętaj, że wszechświat jest w idealnej równowadze. Nie może być światła bez ciemności, mężczyzny bez kobiety, dobra bez zła. Podobnie jest z aktywnością, czy odbywa się w umyśle, czy w organizmie. Aby zrównoważyć aktywność, potrzebny jest bezruch. To gdzie jest ta cała medytacja?

Głównym celem medytacji jest głęboki relaks. Dzięki relaksowi można osiągnąć odprężenie, wewnętrzny spokój i poczucie głębokiego spokoju. Ten spokój może prowadzić do uwolnienia gniewu, żalu, lęku lub innych negatywnych emocji, które trzymają nas duchowo. Poprzez medytację możemy znaleźć rozwiązania problemów, więcej kreatywności w życiu i pracy, dostęp do fizycznego i psychicznego uzdrowienia i możliwość kontaktu z wyższymi siłami. Wszystkie te wspaniałe scenariusze mogą się spełnić, jeśli uda nam się opanować tę umiejętność, którą nazywamy medytacją.
Regularna praktyka medytacji jest istotną częścią rozwoju medium. Proponuję moim studentom, żeby starali się medytować raz dziennie. Aby odnieść sukces, trzeba być sumiennym. Pamiętaj, angażujesz się tutaj dla własnego duchowego wzrostu i oświecenia. Medytacja przez dziesięć lub piętnaście minut dziennie to niedużo, chociaż czas dla większości z nas jest zazwyczaj cenny. Wszyscy jesteśmy zajęci. (Ja też mieszkam w prawdziwym świecie, wiesz?). Gwarantuję jednak, że jeśli podarujesz sobie spokojny czas na skupienie i równowagę w medytacji, te piętnaście minut sprawi, że pozostałe szesnaście godzin na nogach będzie spokojniejsze, bardziej produktywne i bardziej zrównoważone pod każdym względem.

Jak zacząć medytować?

Zatem jak mamy zacząć? Postaraj się, aby medytacja odbywała się o tej samej porze każdego dnia, tak aby stała się nawykiem. Jesteś rannym ptaszkiem? Może spróbuj zaplanować medytację przed wypiciem kawy, podczas gdy w domu jest jeszcze cicho. Jeśli masz tendencję do bycia nocnym markiem, chyba najlepszym czasem dla ciebie są późne godziny, przed pójściem spać. Jeśli jesteś mamą i opiekujesz się małym dzieckiem, możesz wygospodarować czas na medytację podczas drzemki dziecka lub kiedy twój maluch ogląda po raz setny swoją ulubioną bajkę. (Hej, mam bliźniaki, więc wiem jak to jest!). Możesz spróbować różnych godzin, zanim obierzesz najlepszy scenariusz dla siebie. Eksperymentuj i proś Ducha, aby pomógł ci znaleźć idealne praktyki. Pomoc otrzymasz zawsze, wystarczy, że o nią poprosisz.

Odpowiednie miejsce i pora

Kilka innych wskazówek do udanej medytacji: znajdź miejsce, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał. Wyłącz telefon i zamknij drzwi, aby nikt ci nie przerwał. Włącz światło. Zapal świecę i/lub kadzidła, jeśli pomoże ci się to zrelaksować. Spróbuj medytować, siedząc ze stopami położonymi płasko na podłodze i ułóż ramiona i kręgosłup wygodne, tak jak w poprzednim ćwiczeniu oddychania. Jeśli leżysz, sygnalizujesz swojemu ciału sen, i to prawdopodobnie się stanie. Jeśli zaśniesz, nie martw się. Twoje ciało oczywiście potrzebuje odpoczynku. Jeśli często zasypiasz, kiedy próbujesz medytować, zmień czas na wcześniejsze godziny w ciągu dnia, a może wkrótce po obudzeniu się. W końcu zrozumiesz, co jest najlepsze dla ciebie, i będziesz czekał na czas medytacji.

Jeżeli chcesz wieść szczęśliwe życie pełne relaksu, wykorzystaj wskazówki z książki Codzienna medytacja OM. W zgodzie z samym sobą. Dodatkowo, dzięki niej pokochasz siebie i zaakceptujesz to, co otrzymałeś od losu.

Dobierz metodę do siebie

Nie bądź sfrustrowany, jeśli niewiele się dzieje w trakcie kilku pierwszych medytacji. Jeśli nigdy tego wcześniej nie robiłeś, daj sobie czas, aby zaaklimatyzować się do tej nowej praktyki. Przekonałam się, że ludzie często się frustrują, ponieważ nie są „natychmiast oświecani”, czyli po pierwszej medytacji. Posłuchaj, ja medytuję regularnie od dwudziestu jeden lat i nadal nie jestem oświecona! Będę medytować aż do dnia mojej śmierci i nie wiem, czy dostąpię oświecenia! Jest to proces, co oznacza, że każda osoba będzie szła we własnym tempie. Pamiętasz, kiedy powiedziałam, że stanie się medium nie było łatwe? Ustanowienie rutynowych medytacji to dopiero początek.
Na następnych stronach przedstawię kilka różnych metod medytacji. Są one tak usystematyzowane, aby pomóc ci się zrelaksować i otworzyć twoją świadomość na poziomie energetycznym i duchowym. Zapoznaj się z medytacjami; zanim spróbujesz je wykonać, pomyśl, co trzeba zrobić w każdej z nich. Niektóre mogą wydawać się bardzo proste. Są one proste; naprawdę można ćwiczyć wizualizację i przeżywać wszystko, co medytacja sugeruje. Wykorzystaj czas, jaki poświęcasz na każdą medytację. Przy skryptach są sugestie, jak długo ćwiczyć konkretną medytację przed przejściem do następnego etapu. Weź sobie do serca czas wykonywania medytacji. Im więcej ćwiczysz, tym więcej z medium będzie w tobie. Może się okazać, że bardziej lubisz jakieś medytacje od innych. Kiedy medytujesz regularnie, możesz z pewnością wybierać, które ćwiczenia chcesz wykonywać. Od teraz spróbuj wykonywać je regularnie i upewnij się, ile potrzebujesz czasu, aby po medytacji zarejestrować wszelkie wrażenia w swoim dzienniku.
Niektórzy ludzie lubią robić transkrypcje do medytacji, nagraj je i odtwarzaj w słuchawkach. Jest to całkowicie dopuszczalne w praktyce, zwłaszcza jeśli masz problemy z koncentracją podczas medytacji. Jeśli masz kogoś do pomocy, możesz go poprosić, aby przeczytał głośno transkrypcję, kiedy ty się relaksujesz. To, co działa na ciebie najlepiej, jest najwłaściwszym wyborem.

Zostań-medium

Rose Vanden Eynden
Zostań medium – Praktyczny przewodnik

Wszyscy z natury jesteśmy obdarzeni wyjątkowymi zdolnościami. Wystarczy, że je w sobie obudzisz, a nawiążesz kontakt ze światem duchów. Pomoże Ci w tym Autorka, znana medium.

Proste techniki relaksacyjne w medytacji

By osiągnąć relaks dzięki medytacji, najlepiej zastosuj odpowiednie oddychanie i pozycje do medytacji. Możesz również wypróbować opisaną poniżej technikę medytacyjną.

Ułóż się wygodnie w fotelu medytacyjnym. Zamknij oczy i miej świadomość oddechu. Świadomie zacznij spowalniać oddech, pogłębiaj wdech i koncentruj się na powolnym wypychaniu powietrza podczas wydechu. Wdychaj przez nos, licząc do ośmiu, wstrzymaj oddech i policz do sześciu, a następnie powoli i równomiernie wydychaj przez usta, licząc do dziesięciu. Oddychaj tak przez co najmniej trzy cykle.
Teraz, jeśli możesz, nadal tak oddychaj, i przynieś swoją świadomość do stóp. Poczuj, jak twoje stopy spoczywają na podłodze. Czujesz, że twoje stopy są ciężkie. Powiedz swojemu umysłowi, że twoje stopy teraz odpoczywają i zauważ, jak wszystkie mięśnie stóp wydają się odprężać, tak jak sugerujesz. Powiedz sobie: „Moje stopy są zrelaksowane”.
Przenieś swoją uwagę na górne części nóg. Poczuj nogi pod sobą, opierające się o fotel. Twoje nogi są ciężkie; pomyśl, że wszystkie mięśnie w nogach odpoczywają i rozluźniają się. Powiedz sobie: „Moje nogi są rozluźnione”.
Teraz przenieś swoją uwagę do bioder, miednicy, do żołądka. Poczuj, jak te obszary zaczynają mięknąć. Pozwól im na relaks i odprężenie. Powiedz wszystkim mięśniom w biodrach, aby się rozluźniły i odpoczęły. Powiedz sobie: „Moje biodra i brzuch są zrelaksowane”.
Przenieś swoją uwagę w górną cześć tułowia. Zaproponuj swojej klatce piersiowej, aby się zrelaksowała i poczuj, jak spada z niej ciężar. Poproś wszystkie mięśnie tułowia, aby się rozluźniły i odprężyły. Powiedz sobie: „Mój tułów jest zrelaksowany”.
Teraz przenieś swoją uwagę na palce dłoni. Czujesz, że mięśnie są ciężkie i wydają się topić. Niech wszystkie naprężenia w ręce odpuszczą, poczuj, jak napięcie odchodzi. Powiedz sobie: „Moje palce i ręce są rozluźnione”.
Przenieś swoją uwagę na ramiona i plecy. Poczuj, jak z barków spada ciężar i czujesz odprężenie, tak jak im sugerujesz. Całe napięcie odchodzi z twoich ramion, czujesz, jak mięśnie miękną i odprężają się. Powiedz sobie: „Moje ramiona i barki są zrelaksowane”. Zwrócić uwagę na szyję. Pozwól, aby całe napięcie w szyi odpłynęło i poczuj, jak mięśnie szyi relaksują się i miękną. Powiedz do siebie: „Moja szyja jest zrelaksowana”.
Przenieś swoją uwagę na twarz i głowę. Pozwól mięśniom swojej twarzy na relaks. Poczuj, jak zaciśnięte szczęki otwierają się i jak napięcie odchodzi. Poczuj ulgę i powiedz sobie: „Moja twarz i głowa są rozluźnione”.
Teraz ciesz się uczuciem relaksacji i spokoju przez kilka chwil. Zauważ, w jak różny sposób twoje ciało odczuwa i pamięta.
(Zrób pięć minut spokojnej refleksji).
Teraz nadszedł czas, by obudzić swoje ciało fizyczne. Wiem, jak to zrobić, jednak twoje ciało fizyczne jest teraz spokojne i ożywione i będziesz nosić w sobie ten spokój do końca dnia.
Kiedy będziesz gotowy, otwórz oczy. Powoli i świadomie wróć do swojego fizycznego ciała.

Więcej sposobów na krótkie codzienne medytacje poznasz dzięki książce „Zostań medium” autorstwa Rose Vanden Eynden. Dzięki niej nauczysz się także odpowiednich technik oddechowych i uspokajania umysłu.

Autor: Rose Vanden Eynden

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.