pozytywne myślenie Rozwój duchowy

7 zasad huny – tajemnica szczęścia to pozytywne myślenie

7 zasad huny
Dodane przez Redakcja

Huna, czyli tajemnica w języku hawajskim, może być traktowana jako sposób na życie. I to ten dający szczęście, moc, spełnienie i miłość. Postępując według niej możesz uczyć się, rozwijać intuicję i modlić się. Ta filozofia szczęścia, określana też jako pozytywne myślenie, opiera się na siedmiu zasadach. 7 zasad huny to hawajskie słowa: Ike, Kala, Makia, Manawa, Aloha, Mana i Pono.

Jaka jest tajemnica szczęścia?

Tę wiedzę zapewne chciałby posiąść każdy z nas. Spokój, satysfakcja i spełniane plany w zasięgu ręki mogą brzmieć jak marzenia optymisty. Jednak nie tylko on wie, jak być szczęśliwym. Tę wiedzę posiedli już dawno mieszkańcy Hawajów, wykorzystując hunę jako magiczną praktykę. Dziś, by poczuć radość i znaleźć sens życia, możemy posługiwać się 7 zasadami huny.

Są nimi:

 1.  Ike – Świat jest taki jaki myślisz, że jest.
 2.  Kala – Nie ma granic.
 3. Makia – Energia podąża za uwagą.
 4. Manawa – Teraz jest moment Mocy.
 5. Aloha – Kochać oznacza być szczęśliwym z …
 6. Mana – Cała moc pochodzi z wnętrza.
 7. Pono – Skuteczność jest miarą prawdy.

Jak możemy wykorzystać je świadomie w różnych dziedzinach, by stale mieć motywację i zadbać o swój rozwój duchowy?

Skuteczne uczenie się wg huny

 1.  Ike – Ike oznacza również „znać w seksualny sposób” – Angażuj swoje ciało w proces uczenia się, ruszaj się: kiwaj, zmieniaj pozycje, spaceruj czy tańcz:)
 2.  Kala – Nasz mózg przechowuje informacje nie linearnie, a skojarzeniowo: jedna informacja obok drugiej. Używaj tego, co już wiesz do określenia miejsca nowej informacji w twoim świecie – twórz metafory i skojarzenia. Rozluźniaj się i pobudzaj przepływ energii podczas nauki.
 3. Makia –  Powtarzaj kluczowe punkty. Twórz symbole – metaforyczne rysunki czy wierszyki zawierające kluczowe punkty tego, co chcesz zapamiętać.
 4. Manawa –  Gdy gubisz się w tekście– wracaj do obecnej chwili poprzez świadomą koncentracje na zmysłach. Używaj wielozmysłowych wyobrażeń, kiedy tylko jest to możliwe.
 5. Aloha – Uśmiechaj się podczas nauki. Od czasu do czasu poświęć chwile na odczucie przyjemności w swoim ciele np. biorąc kilka głębszych oddechów.
 6. Mana – Kiedy powtarzasz informacje rób to z mocą, werwą i energią – żywiołowo. Tak jakbyś był największym autorytetem na świecie w tej dziedzinie.
 7. Pono –  Zadawaj sobie pytania i staraj się na nie odpowiedzieć. Poproś kogoś, by przetestował twoją wiedzę. W praktyce stosuj to, co już wiesz.

Rozwijanie kreatywności wg siedmiu zasad huny

 1.  Ike – Istnieje nieskończenie wiele punktów widzenia na każdą sprawę. Każda rzecz wymyślona wcześniej, lub nie wymyślona jeszcze istnieje gdzieś w rzeczywistości wewnętrznej. Opisuj temat, problem metaforami coraz odleglejszymi od punktu startowego.
 2. Kala – Twoja kreatywność, pomysłowość nie zna granic. Jesteś w kontakcie ze źródłem nieskończonej inspiracji oraz wszystkimi, którzy zgłębiali ten sam temat. Świat wokół ciebie jest żywy, świadomy i chętnie ci podpowie. Od czasu do czasu rozluźniaj napięcia w ciele, które się nagromadziły wskutek mentalnego wysiłku.
 3.  Makia – Utrzymuj skupienie zadanym temacie. Zadawaj pytania o rozwiązania kolejno różnym obiektom zewnętrznym(przedmioty w otoczeniu, maskotki) lub wewnętrznym (traktuj każdy obraz i element obrazu jako żywy). Od czasu do czasu oddychaj głębiej by pobudzić przepływ energii.
 4.  Manawa – Obserwuj świadomie i podtrzymuj przepływ obrazów, uczuć i zwerbalizowanych myśli. Plastycznie wyobrażaj sobie szczegóły metafor, skojarzeń. Nie ustawaj w wysiłkach. Kiedy tracisz ostrość skupienia, obecność,przytomność w swoim twórczym procesie użyj zmysłów, by wrócić i dobrze osadzić się w chwili obecnej.
 5. Aloha – Korzystaj najpierw ze skojarzeń/metafor budzących w tobie przyjemność, radość i ciekawość. Chwal się za każde dziwne i niekonwencjonalne skojarzenie jakie wychwycisz.
 6. Mana – Zwiększaj swoją pewność siebie i zaufanie, że wkrótce trafisz na właściwą odpowiedź. Wyobrażaj sobie przestrzeń wokół siebie jako wypełnioną doradcami-ekspertami w temacie.
 7. Pono –Każde skojarzenie i kolejna myśl przybliża cię do lepszego rozwiązania. Gdy utykasz odtwórz drogę od początku do tego punktu w którym jesteś, lub wstecz, a jeśli to nie pomogło rozwinąć strumień pomysłów na chwilę zajmij się czymś innym daj ODEBRANIE odpowiedzi, która JUŻ JEST, tylko nie może dotrzeć do świadomości.

Duchowa wizja z siedmiu zasad huny

 1. Ike – Świadomość jest darem przychodzącym od ludzi, świata i Ducha. Przychodzącym, kiedy odczuwamy ciało, aktywnie używamy zmysłów oraz przeżywamy doświadczenia (obecną chwilę) w pozytywny sposób (z przyjemnością).
 2. Kala – Jesteśmy połączeni z Duchem – Tkwi w nas źródło, które dosłownie i metaforycznie możemy doświadczyć jako światło. Jesteśmy w nim w stałym kontakcie, ale sami określamy zasady w jakich ono na nas oddziaływuje.
 3. Makia – Z tego źródła nieustannie wpływa do nas energia i rezonuje z tym na czym aktualnie skupiamy uwagę.
 4. Manawa –Tą energie wchłaniamy i przyswajamy w obecnej chwili, w postaci odczuć, uczuć, myśli, oraz sytuacji które dzieją się właśnie teraz.
 5. Aloha – Świat istnieje dzięki mocy miłości. „Oddychając głębiej” – W pełni obecności włączając się radośnie w strumień doświadczeń -łączymy się ze źródłem życia.
 6. Mana – Świat i wszystko w nim istnieje dzięki wewnętrznej mocy i obdarzaniu się nią wzajemnie – przepływowi energii. Mamy zdolność obdarzania siebie i innych siłą.
 7. Pono –Kiedy działamy w świadomej łączności z wewnętrznym źródłem – to nasze działania są słuszne i dobre. Mamy również wtedy moc wpływania na bieg wydarzeń poprzez zmianę wewnętrznych wzorów. U samej podstawy w nas samych i rzeczywistości wszystko jest właściwe i wszystko działa doskonale.

Rozwijanie intuicji

Używaj na przemian aktywnej i pasywnej uwagi, zadając pytania i wsłuchując się w odczucia. Wchodź w stan jedności ze światem (np. rozluźniając ciało i umysł, rozszerzając lub dostrajając aurę). Traktuj każdą „oczywistą” sprawę, jak tajemnicę do zbadania.

 1. Ike – Przyglądając się myślom, odczuciom możesz dowiedzieć się, co się w tym świecie dzieje. Kiedy nie jesteś pewien – zmyślaj 😉 (BTW. z doświadczenia najlepiej działa specyficzny rodzaj zmyślania z tym odczuciem pustki, „bezkształtności” swoich odczuć, „niepewności” co do ostatecznego wyniku badania w tle). Nasza interpretacja tego, co odczuwamy, też jest informacją. Istnieje nieskończenie wiele interpretacji tego, co odczuwamy.
 2. Kala – Możesz użyć jednego przedmiotu jako reprezentanta drugiego, a z braku zewnętrznego narzędzia wróżebnego użyć własnych wewnętrznych zmysłów 😉 Sami ustalamy, kiedy coś jest informacją o czymś innym (np. omenem), a kiedy nie jest. Sami wyznaczamy granice i poziomy, w jakich postrzegamy (oraz ich mapy). Sami wyznaczamy poziom świadomości z jakiego intuicyjne informacje są dla nas dostępne. Masz dostęp do wszelkich informacji, do jakich chcesz, bo one są wszędzie. Wszystko jest symboliczne w tym, co odbierasz. We wszystkim jest ukryta informacja. Nic nie jest tylko tym, czym wydaje się być. Twoja pamięć zawiera potrzebne ci informacje. (Twoje Ku wie doskonale, jak je wydobyć). Rozluźniaj się w oczekiwaniu na informacje.
 3. Makia – O wszystkim decyduje nasza zdolność do skupiania uwagi oraz jej przenoszenia: z tematu, pytania na źródło odpowiedzi( Wyższe Ja, Wszechświat, Ciało etc) i z powrotem. Najłatwiej odczytujemy najsilniejszy wzór oraz ten, który jest nam najbardziej znany. Używaj tego, co Twoim zdaniem najlepiej odzwierciedla obiekt, który odczytujesz.
 4. Manawa – Pozwalaj na swobodny przepływ odczuć i wrażeń, oraz energii. Pozostawaj na poziomie świadomości sensorycznej(wewnętrznej lub zewnętrznej), wzmacniaj ją interpretować będziesz później. Odczytujemy wzory z danej chwili. Bądź obecny. Bądź czujny – uważaj na niuanse. Bądź wytrwały w zadawaniu pytań.
 5. Aloha – radosne dzielenie się energia oddechu życia. Najłatwiej odczytujemy te wzory, które się nam podobają (które lubimy, lub ostatecznie są nam znane). Ciężko jest nam odczytać wzory blokujące nasza energię – te przed którymi czujemy opór (lub jakąś cześć nas go czuje). „Radosne uniesienie”(natchnienie, ekstaza) zwiększa trafność. Oddychaj głęboko, nie blokuj oddechu. Wzbudź swoja sympatię, zainteresowanie w stosunku do osoby, przedmiotu lub tematu, który odczytujesz. Istnieje odcień odczucia radości, które powstaje, kiedy „trafiasz” –uczyń je wyznacznikiem kierunku interpretacji. Najlepiej Ci idzie, kiedy jesteś zadowolony, że to robisz (odczytujesz, używasz intuicji, odbierasz informację, zastanawiasz się).
 6. Mana – Źródło wiedzy znajduje się w twoim wnętrzu. Masz moc, zdolność i prawo, by wiedzieć. Używaj tych interpretacji, którym ufasz. Używaj tych interpretacji, które dają ci możliwość działania. Sam nadajesz znaczenie i moc swoim odczuciom, zawsze możesz je zignorować lub zmienić – zmieniając swoją interpretację. Wzmocnij swoja energię, jej przepływ, przed zadaniem pytania i kilka razy w trakcie dokonywania odczytu. Kluczem jest zaufanie do tego, co robisz i do własnych odczuć i ich interpretacji. Istnieje rodzaj odczucia pewności, które powstaje, kiedy „trafiasz” –uczyń je wyznacznikiem kierunku interpretacji.
 7. Pono – Oczekuj sukcesu. Bądź elastyczny w zadawaniu pytań. Odczytujesz wewnętrzne wzory. Z wewnętrznego wzoru tworzysz informacje, która przekazujesz, tak samo jak w innych przypadkach -kluczem jest odczucie wczuwania, którego używamy np. by określić swój stan, kiedy ktoś cię pyta o samopoczucie. Nic niezwykłego, używasz tego cały czas. Używaj tych interpretacji, które zwiększają możliwość wyboru. Postępuj „prawo”, dobrze , zgodnie z twoim wyczuciem, na co powinieneś zwracać uwagę, a co ignorować. Twórz nowe lepsze wzory (od tych, które odczytujesz) – przekształcaj te, które się pojawiają. Istnieje sygnał wewnętrznego poczucia prawdy, spójności wewnętrznej, słuszności, które powstaje, kiedy „trafiasz” – uczyń je wyznacznikiem kierunku interpretacji. Postępy czynimy w miarę praktyki (;-)))

Jeżeli chcesz rozwinąć swoją intuicję, możesz zaczerpnąć ważne wskazówki z książki Intuicja. Boski drogowskaz na co dzień. Dowiesz się z niej m.in., jak poprawić intuicję dzięki odpowiedniemu odżywianiu oraz rozwiniesz w sobie jasnoczucie, jasnowidzenie, jasnpoznanie i jasnoslyszenie.

Jednoczenie się wg siedmiu zasad huny

 1.  Ike – Jesteś tym czym myślisz, że jesteś. Jeśli chcesz zmiany– po prostu zmieniasz się.
 2. Kala –Jeśli chcesz wzmocnić w sobie jakąś cechę, właściwość – naśladuj „od wewnątrz” istoty, które myślisz że tą wartość posiadają. Nie jesteś od nich oddzielony – to działa w dwie strony. Równie dobrze można się z czymś zjednoczyć, aby poznać lub zmienić jego zachowanie. Sami wyznaczamy granice tego czym jesteśmy, i na co mamy wpływ.
 3. Makia – Liczy się to na czym się koncentruje nasza uwaga, a nie obiekt. Równie dobrze jak z realnymi postaciami, można utożsamiać się z duchowymi istotami czy jak kto woli „wyobrażeniami”.
 4.  Manawa –Pozwól swojej energii, „płynąć”, działać w chwili obecnej. Skup się na świadomości sensorycznej obiektu, z którym się jednoczysz.
 5. Aloha – Wszystko dąży do szczęścia, własnego i otoczenia. Wszystko ma swoją motywację do zmiany i do pozostawania tam gdzie jest. Jeśli chcesz coś zmienić odszukaj tą motywację i wzmocnij swoją uwagą.
 6. Mana – W tobie tkwi źródło wzorów z którymi się jednoczysz, oraz moc by tego dokonać. Jednoczenie się zwiększa twoje zasoby energii, a zasoby energii ułatwiają jednoczenie się.
 7. Pono – Działaj w zgodzie ze własnym wnętrzem i odczuciami. Jeśli możesz użyj ruchu i „fizycznych” działań, by wzmocnić wewnętrzne wzory.

Wzmacnianie Dobra – Błogosławienie wg siedmiu zasad huny

 1. Ike –  Myśl i wyrażaj się pozytywnie o podmiocie błogosławieństwa, afirmuj –wzmacniaj, określaj oraz podziwiaj jego zalety.
 2. Kala – Połącz się z obiektem ,który błogosławisz w dowolny sposób:
  • Fizycznie: patrz się, lub dotykaj obiekt
  • Energetycznie: Rozszerz swoje pole energetyczne (aura) tak, aby objęło to, co błogosławisz, jeśli nie wiesz jak to zrobić – skup się na swoich uczuciach w związku z podmiotem błogosławieństwa oraz na nim samym, energia sama zrobi resztę.
  • Symboliczne: możesz użyć dźwięku, dymu, kropidła jako „nośnika” twojego błogosławieństwa
  • Duchowo: Poczuj jedność, związek z obiektem, który błogosławisz.
 3. Makia –  Bądź skupiony na sobie, na wartościach którymi błogosławisz i na obiekcie błogosławieństwa.
 4. Manawa – Pozwól energii płynąć, bądź obecny w tym co robisz, oddychaj swobodnie, wyobrażaj sobie natychmiastową realizację błogosławieństwa.
 5. Aloha – Wzmacniaj poczucie szczęścia swoje i otoczenia Dobrym pomysłem jest np. w ramach błogosławienia przedmiotów nieożywionych zrobić coś dla nich, co czujemy za odpowiednie np. posprzątać mieszkanie, kupić lub zrobić jakiś drobiazg, który będzie „cieszył” oko. Jeśli chodzi o osoby będzie to drobny prezent, czy po prostu wspólny posiłek czy zabawa.
 6. Mana – Wyrażaj uznanie (słowa) dla przedmiotu i podmiotu oraz procesu błogosławienia.
 7. Pono – Oczekuj pozytywnych rezultatów, praktykuj błogosławienie jak najczęściej.

Autosugestia wg 7 zasad huny

 1. Ike – Stwórz pozytywne stwierdzenie (przekonanie, postawę).
 2. Kala – Wejdź w kontakt ze swoim ciałem, wywołaj uczucie i przekonanie, że możesz przyjąć to stwierdzenie i wcielić je w życie.
 3. Makia – Pobudź swoja energie np. za pomocą kilku głębszych oddechów oraz rozluźnienia mięśni i skup się na temacie z którym pracujesz.
 4. Manawa – Wyobraź sobie nowe formy działania związane z nowa postawa i przekonaniem, przećwicz je w chwili obecnej najlepiej na żywo lub w wyobraźni(aktywnie uczestnicząc w swoim wyobrażeniu).
 5. Aloha – Wzmocnij poczucie szczęścia związane z nową postawą np. zwracając uwagę na przyjemność w ciele i drobnymi ruchami ciała starając się ją zwiększyć.
 6. Mana – Wyrażaj uznanie dla siebie, dla swojej zdolności wprowadzania zmian, i wymieniaj i wyobrażaj sobie korzyści z powodu nowej postawy.
 7. Pono – Weryfikacja: Czy to działa? Jak się czujesz myśląc o nowym stwierdzeniu? Powtarzaj aż do skutku, wypracowania pozytywnych odczuć i reakcji w ciele, oraz zmiany w reakcjach na świat i wydarzenia w życiu codziennym.

Skuteczna Modlitwa wg siedmiu zasad huny

 1. Ike – Ustal przedmiot modlitwy, stwórz dla niego mentalną reprezentacje(obraz, symbol, postawa, słowa).
 2. Kala – Połącz się, poczuj(stwórz wyobrażenie, przekonanie), że jesteś nieoddzielony od sił(y) zdolnej spełnić Twoje życzenie (Wyższe Ja, Bóg, Kosmiczna Inteligencja, twoje Otoczenie, Ty sam)
 3. Makia – Skup się na sobie(jeśli chcesz to również na otaczającej cię Rzeczywistości- rejonie na który ma działać Twoja modlitwa) Przywołaj w wyobraźni mentalną reprezentację swojego celu.
 4. Manawa – Zachowaj przytomność i bądź świadom, że jest to magiczna chwila w której spełniają się twoje marzenia, poczuj, że to co robisz jest ważne. (pomoże ci się to skupić)
 5. Aloha – Wzmocnij swoje poczucie szczęścia związane z celem. Inne znaczenie słowa ALOHA to „radosne dzielenie się oddechem życia”. Oddychaj intensywniej, pełniej, wzmacniając przyjemność płynącą z ciała i odczucie entuzjazmu, euforii, radości.
 6. Mana – Poczuj się w bezpośredniej relacji z Twoim celem: nadaj mu znaczenie, np. umieść się w wyobrażeniu pożądanej sytuacji lub wyobraź sobie stapianie się symbolu z Tobą lub skup się na tym, ze przekazujesz go sile zdolnej spełnić swoje życzenie, lub wypromieniowujesz je w świat.
 7. Pono – Działaj:-) Nawet jeśli z początku tym działaniem jest „tylko” powtarzanie modlitwy i oczekiwanie rezultatów.

Aby stawić czoło codzienności, skorzystaj z modlitw spisanych przez Sonię Choquette w książce Modlitwy uzdrawiające życie. Boska moc rozświetlająca codzienność.

Osiąganie Celów wg siedmiu zasad huny

 1. Ike – Bądź świadom swoich celów i tego, że są możliwe do osiągnięcia(Mogę, Chcę, Potrafię)
 2. Kala – Oczyść przekonania związane z celem, usuń napięcia i lęki. Możesz osiągnąć to o czym jesteś przekonany, że możesz to zrobić. Masz dostęp(jesteś nieoddzielony) do wszystkich możliwych środków i wartości potrzebnych do tego, by zrealizować Twoje cele. Dbaj o pozytywny związek z otaczającym cię światem, niech realizacja Twoich celów przynosi korzyści ludziom i światu.
 3. Makia – Skupiaj się na rozwiązaniach, a nie na problemach. Utrzymuj wyobrażenia o osiągniętym celu.
 4. Manawa – Zacznij działać już teraz. Dokładnie w tej chwili działa „magia życia”, kreująca świat wg Twoich działań, postaw i wyobrażeń.
 5. Aloha – Rób to, co lubisz. Rób to, co powoduje, że jesteś coraz bardziej szczęśliwy. Wzmacniaj swoje poczucie szczęścia związane z Twoimi Celami i z Twoją drogą do nich.
 6. Mana – Obdaruj się mocą, sposobem patrzenia na siebie i Rzeczywistość, w którym to, co robisz i to, co dzieje się wokół ciebie, ma sens i przybliża Cię do celu.
 7. Pono – Jeśli twoje działania nie przynoszą rezultatów – zmień je. Pozwól sobie na elastyczność w tworzeniu wewnętrznych i zewnętrznych snów. Pamiętaj, że w niektórych kwestiach szansa jedna na bilion trafia się w dziewięciu przypadkach na dziesięć (Terry Prachet) 😉 Oczekuj pozytywnych efektów swoich działań.

Praktyczność wg siedmiu zasad huny

 1. Ike – Myśl w tych kategoriach w jakich już teraz chciałbyś widzieć swoje życie. Przyjmij wewnętrzną postawę jakbyś już miał to czego chcesz.
 2. Kala – Nie baw się w wyjaśnianie świata – istnieje nieskończenie wiele powodów dla których coś się wydarzyło, lub jest jak jest. Skup się na tworzeniu jeszcze bardziej pozytywnych ram dla swoich własnych myśli, uczuć, działań, reakcji oraz całości własnego życia.
 3. Makia – Koncentruj się na rozwiązaniach a nie problemach. Ćwicz koncentrację na symbolach tego do czego dążysz.
 4. Manawa – Używaj zmysłów oraz twórz dokładne – „zmysłowe” wizualizacje. Bądź wytrwały w działaniu.
 5.  Aloha – Rób to, co cię cieszy i ciesz się tym, co robisz.
 6. Mana – Postrzegaj ludzi, Świat i Ducha, jako przyjazne siły wspierające cię w tym, co robisz lub zamierzasz zrobić.
 7. Pono – Nie ma porażek, są tylko kroki na drodze. Utwierdzaj się w słuszności własnych działań, od czasu do czasu sprawdzaj sygnały zwrotne i w jakim kierunku dążysz.

Jak widać, życie według zasad huny wydaje się budujące i optymistyczne. Pozwala też na rozwój duchowy i optymistyczne patrzenie w przyszłość. Jeżeli postępujesz według zasad huny, daj znać, czy były one dla ciebie tajemnicą szczęścia.

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.