aromaterapia Medycyna naturalna

Aromaterapia w praktyce – cudowna moc zapachów

aromaterapia
Dodane przez Redakcja

Z czym kojarzy Ci się zapach pierniczków? Ze świętami Bożego Narodzenia. A zapach pieczonych w ognisku kiełbasek? Biwak nad jeziorem. Zapach intensywny, łagodny, korzenny, ziołowy, leśny, zmysłowy, kobiecy, męski, ciepły, kwiatowy, chemiczny, słodki, przenikliwy, orzeźwiający. Zapach wakacyjny, zakupowy, zapach choroby. Wstrętny, odrzucający lub odurzający, drażniący… Zapach morza, lasu lub rozgrzanej słońcem łąki… Zapachy nazywamy, kojarzymy i zapamiętujemy wiążąc je z daną osobą lub wydarzeniem.

Moc olejków aromaterapeutycznych

Olejki aromaterapeutyczne mają wpływ na naszą psychikę, a więc i na zachowanie. Z osobami, które ładnie pachną chcemy nawiązać bliższy kontakt, dla nich jesteśmy również bardziej przychylni. Słodko pachnąca wanilia sprawia, że ludzie nie mają ochoty na kłótnie. Wiedząc, że mężczyzna nie cierpi zapachu anyżku zniechęcimy go do siebie pachnąć anyżowo. Zapach rumianku wywołuje w nas uczucia opiekuńcze. Dlaczego? Bo w większości przypadków rumianek dodawany jest do kosmetyków dziecięcych. Dlatego, jeżeli na spotkaniu w sprawie pracy chcesz przedstawić się jako osoba kompetentna czy na randce wydać się seksowna – rumianek odpada.

Aromaterapia-praktyczna

Aromaterapia praktyczna
Beata Matuszewska

Czym jest aromaterapia? To połączenie medycyny naturalnej i zielarstwa, które w efekcie jest sposobem na wszelkie dolegliwości fizyczne i te, wpływające na Twoje samopoczucie.

Jak stosować aromaterapię?

Jedną z najpopularniejszych metod korzystania z jej dobrodziejstw jest inhalacja. Zapach można po prostu rozpylić w powietrzu lub podgrzać w kominku aromaterapeutycznym. Kominek ma zbiorniczek na wodę, pod który wstawia się świeczkę. Do zbiorniczka z wodą wlewamy około sześciu kropli olejku. Płomień podgrzewa wodę, a zapach ulatnia się wraz z parującą wodą.

Zdecydowanie najprostszym sposobem stosowania aromaterapii jest kąpiel lecznicza. Wannę napełnij ciepłą wodą, dolej od 10 do 20 kropli olejku, które utworzą na powierzchni wody cieniutką warstwę. Kąpiel nie powinna być krótsza niż 10 minut. Nie ma wytycznych jak długo i jak często – po prostu w zależności od potrzeb. Przy kąpieli nie używa się żadnych środków myjących, a po wyjściu z wanny ciała nie spłukuje się tylko wyciera, pozostawiając resztki olejku do wchłonięcia.

Idealnym uzupełnienie kąpieli aromaterapeutycznej jest masaż, który sam w sobie jest wspaniałym leczniczym i relaksującym zabiegiem. Uspokaja, rozluźnia, poprawia krążenie krwi. By sporządzić olejek do masażu połącz pół szklanki oleju bazowego (migdałowy, kokosowy, awokado, jojoba, z pestek winogron, słonecznikowy) z 20-30 kroplami olejku eterycznego. Do jednego masażu zużywa się około jednej łyżki stołowej mieszanki. Po zabiegu należy odpocząć, pozwolić aby skóra wchłonęła olejek lub według potrzeb, wziąć prysznic. Nie nanosi się stężonego olejku bezpośrednio na skórę.

I na koniec aspekt magiczny – od zawsze rośliny aromaterapeutyczne były używane do obrzędów magicznych: przyzywania miłości, odpędzania złych duchów, oczyszczania duchowego. Każda z roślin ma swojego zodiakalnego lub boskiego opiekuna, każda podporządkowana jest któremuś z żywiołów, każda ma inne magiczne przeznaczenie.

Jeśli chcesz poczytać więcej zajrzyj do książek o aromaterapii, a szczególnie polecamy „Aromaterapię praktyczną” Beaty Matuszewskiej.

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.