Dieta

Toast za śródziemnomorski styl. Zdrowa dieta śródziemnomorska

dieta śródziemnomorska
Dodane przez Redakcja

Ostatnie dane dotyczące diety z regionu Morza Śródziemnomorskiego pokazują najniższy odnotowany wskaźnik występowania chorób chronicznych i najdłuższą przewidywaną długość życia. Według zespołu doradców do spraw żywienia firmy Oldways, która wychwala tradycyjną piramidę żywieniową regionów śródziemnomorskich, dane te ujawniły wzorzec przedstawiony na liście znajdującej się poniżej.Według zespołu doradców do spraw żywienia firmy Oldways, która wychwala tradycyjną piramidę żywieniową regionów śródziemnomorskich, dane te ujawniły wzorzec przedstawiony na liście znajdującej się poniżej. Poniżej dziesięć strategii dotyczących diety i stylu życia, które pomogą pokonać ci związane z wiekiem choroby i dodać zdrowszych, szczęśliwszych lat do twego życia.

Dieta śródziemnomorska – co można jeść?

Wybieraj pożywienie, które w obfitości oferują rośliny, wliczając owoce i warzywa, ziemniaki, chleb i zboża, fasole, orzechy i nasiona. (Ocet wzmocni smak tych potraw, tak że będziesz pewien, iż zjadłeś je w obfitości).
Zwróć uwagę na różnorodność potraw i jak najmniejsze ich przetworzenie. Ilekroć to możliwe, jedz sezonowe, świeże, lokalnie występujące owoce i warzywa, które często zawierają o wiele więcej pierwiastków śladowych i przeciwutleniaczy.
Niech oliwa z oliwek będzie twoim głównym źródłem tłuszczu. Zastępuj nią inne tłuszcze i oleje (np. masło i margarynę).
Upewnij się, że od 25 do 35 procent spożywanych kalorii w twojej diecie pochodzi z tłuszczów, przy czym ilość tłuszczów nasyconych nie przekracza 8 procent.
Codziennie zjadaj niewielkie ilości sera i jogurtu (wybieraj niskotłuszczowe lub odtłuszczone wersje tych produktów).
Każdego tygodnia konsumuj również niewielkie ilości ryb i drobiu. Ostatnie badania sugerują, iż ryby powinny być nieco bardziej preferowane niż drób. Ustal sobie, że w ciągu tygodnia zjesz też nie więcej niż cztery jajka (wliczając także te, których używasz do gotowania czy pieczenia).
Niech świeże owoce staną się twoim typowym deserem.
Spożywaj czerwone mięso tylko kilka razy w miesiącu. Ostatnio przeprowadzone badania sugerują, że jeśli je się czerwone mięso, powinno się ograniczyć jego ilość maksymalnie do 340-450 g miesięcznie. Zaleca się jeść chude mięso.
Zwiększ ilość ćwiczeń, by utrzymać idealną wagę, kondycję i dobre samopoczucie.
Spożywaj wino w niewielkich ilościach, wraz z posiłkami. Mężczyźni powinni ograniczyć się do jednej – dwóch lampek wina dziennie, kobiety zaś do jednej. Wino powinno się uwzględniać opcjonalnie.

Teraz, gdy już „wyłożyliśmy” dietę śródziemnomorską na stół, posłuchajmy człowieka, który wykorzystuje ją dla siebie, a także dla swoich sławnych klientów.

Odrobina octu oraz…

Joe DiAngelo, trener osobisty wielkich sław mieszkających w Nowym Jorku przysięga, iż to właśnie dzięki diecie śródziemnomorskiej odniósł niesamowite rezultaty.

„Jestem facetem z Europy, urodziłem się i wychowałem w europejskim rejonie Morza Śródziemnego. Nasza dieta różni się od diety rozpowszechnionej w USA, czy w Europie Północnej. W wielu krajach europejskich tylko nieliczni mają nadwagę. Europejczycy mają dostęp do bardzo wielu zdrowych pokarmów. W rejonie Morza Śródziemnego jadamy całą masę owoców, warzyw, świeżych ryb, chudego mięsa i oliwy z oliwek. Badania dowodzą, iż tego typu dieta może dawać w rezultacie długie, zdrowe życie”.

Włącz do swojej diety zdrowy ocet jabłkowy.

Uzdrawiająca-moc-octu

Cal Orey
Uzdrawiająca moc octu

Ocet jest znany i stosowany od czasów starożytnych jako przyprawa, środek do pielęgnacji ciała oraz jako lek na różne dolegliwości. Obecnie znajduje się na liście „żywności funkcjonalnej” czyli jest uznany jako produkt odżywczy i zapobiegający chorobom.

DiAngelo oferuje kilka wskazówek dotyczących tego, jak jeść w zdrowym śródziemnomorskim stylu:

Poświęć trochę czasu na śniadanie. Nie jedz go w pośpiechu, jadąc do pracy. Zrelaksuj się i przeznacz sobie na jedzenie 30 minut – zasługujesz na to. Zjedz owsiankę, sałatkę owocową i jogurt.
Obiad powinien być największym posiłkiem w ciągu dnia. Amerykanie robią duży błąd, gdy jedzą obfitą kolację po powrocie do domu. Nie kolego – twój metabolizm zwalnia o 19:00. Kolacja powinna zawierać niewielką ilość kalorii oraz węglowodanów. Taka idealna kolacja składałaby się z sałatki z grillowanym kurczakiem z dodatkiem włoskiego dressingu oraz kieliszka czerwonego wina. Naukowcy twierdzą, że kieliszek czerwonego wina może zapewnić więcej niż tylko chwilę przyjemności, bo również ochronę przed chorobami serca. Naukowcy od dawna zastanawiali się, dlaczego Francuzi tak rzadko zapadają na choroby serca, pomimo że ich dieta zwykle zawiera wiele produktów bogatych w tłuszcz zapychający arterie. Inne badania dowodzą, że picie czerwonego wina może podnieść poziom dobrego cholesterolu HDL. (Jeśli nie pijesz alkoholu, koniecznie włącz do swojej diety czerwony ocet winny, a uzyskasz takie same efekty).
Nie jedz kolacji po godzinie 19. Jeśli odczuwasz głód, zjedz owoc lub orzechy.
Unikaj restauracji typu fast food. My, Europejczycy celebrujemy lato. Dobry Bóg daje nam tak wiele owoców i warzyw. Wykorzystaj to. Idź na lokalny bazar i kup świeże, organiczne warzywa.
Przyrządź grillowane warzywa: paprykę, pieczarki, bakłażany, pomidory, cebulę, cukinię i kalafiory.
Zjadaj tony sałaty! Unikaj ciężkich dressingów. Jako sosu używaj oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia i naturalnego octu jabłkowego.
Gotuj wszystko z użyciem oliwy z oliwek extra virgin. O zdrowotnych i leczniczych korzyściach płynących ze spożywania oliwy z oliwek po raz pierwszy wspominał już Hipokrates – ojciec medycyny. Nigdy nie smaż jedzenia. Mimo iż tradycyjna dieta śródziemnomorska dostarcza tłuszczu w obfitości, ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego jest znacznie niższe. Oliwa z oliwek zawierająca wyłącznie jednonasycone kwasy tłuszczowe nie powoduje wzrostu cholesterolu, tak jak tłuszcze nasycone. Ponadto oliwa z oliwek jest również dobrym źródłem przeciwutleniaczy.
Jedz ryby. Mieszkańcy regionu Morza Śródziemnomorskiego kochają ryby. Mój Boże, przecież nie ma nic wspanialszego niż grillowana ryba z dobrym włoskim winem. Moją ulubioną potrawą jest grillowana kałamarnica. Olej rybny pomoże ci obniżyć wagę i zapobiec chorobom serca.
Unikaj stresu. Stres spowalnia metabolizm i sprawia, że chce się więcej jeść. Więcej stresu równa się większej ilości tłuszczu zgromadzonego w ciele.
Mieszkańcy krajów śródziemnomorskich włączają aktywność fizyczną do swego codziennego stylu życia – spacery, pływanie, koszykówka. Pamiętaj, by się regularnie gimnastykować.
Jedz jak najmniej przetworzone jedzenie. Dieta śródziemnomorska kładzie nacisk na świeże owoce i warzywa, chrupiący chleb, pełne ziarna, bazuje na oliwie z oliwek. W rzeczywistości oparta jest ona na kuchni wielu krajów – włączając Hiszpanię, południową Francję, Włochy, Grecję, Kretę i część Środkowego Wschodu. Teraz już wiesz dlaczego mieszkańcy tej części świata rzadziej chorują na nowotwory oraz choroby układu sercowo-naczyniowego i nie są otyli, co jest o wiele bardziej powszechne w innych częściach Europy, a także w obu Amerykach. I nie chodzi tu tylko o oliwę z oliwek, moi drodzy”.

Tak więc teraz już wiesz, co potrafi zdziałać dieta śródziemnomorska.

A o dobroczynnym działaniu różnego rodzaju octów czytaj w książce Cal Orey Uzdrawiająca moc octu.

Autor: Cal Orey

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.