Dieta

Olej palmowy chroni Twoje serce przed zawałem

olej palmowy
Dodane przez Redakcja

Olej palmowy objawia się jako produkt spożywczy przodujący spośród przyjaznej sercu zdrowej żywności. Jest wyładowany chroniącymi serce przeciwutleniaczami i składnikami odżywczymi, których nie znajdzie się w większości innych produktów. Wciąż publikowane są badania pokazujące ochraniającą serce naturę tego oleju.

Olej palmowy a choroby serca

Olej palmowy w żadnym stopniu nie przyczynia się do rozwoju chorób serca, nawet pomimo dużej zawartości tłuszczów nasyconych. Olej palmowy nie jest jednak tylko kolejnym biernym obserwatorem w kwestii chorób serca. Bierze czynny udział w ochronie serca i tętnic przed warunkami, które mogą prowadzić do zawałów serca i udarów.

Olej palmowy jest pełny chroniących serce składników odżywczych, jak tokotrienole, alfa- i beta-karoten, a także koenzym Q10. Jak już zapewne przeczytałeś w tym rozdziale, olej palmowy ma korzystny wpływ na większość istotnych czynników ryzyka związanych z chorobami serca. Każdy z tych czynników ryzyka zostaje zredukowany dzięki konsumpcji oleju palmowego, a w ten sposób zmniejszają się szanse, że kiedyś przydarzy ci się zawał serca lub udar.

To, co czyni olej palmowy, jest cudowne. Chroni on serce przed szeregiem szkodliwych warunków.
W badaniach, w których badacze umyślnie indukowali zawały serca u zwierząt laboratoryjnych przez odcinanie dopływu krwi do serca, olej palmowy ochraniał serce, ograniczał uszkodzenia i przyspieszał proces leczenia. Czy substancja, która chroni serce, może również mu szkodzić? Oczywiście, że nie. Te badania w jasny sposób pokazują ochronną naturę tego oleju.

Cud-oleju-palmowego

Bruce Fife
Cud oleju palmowego

Olej palmowy łączy w sobie wiele korzyści – znakomity smak, zapach i może być rozgrzewany do bardzo wysokich temperatur. Co więcej może skutecznie przeciwdziałać wielu powszechnym chorobom!

Badania nad miażdżycą

Badania wykazały, że tokotrienole w oleju palmowym czynnie usuwają zwapnienia odłożone w ścianach naczyń krwionośnych i przez to odwracają skutki miażdżycy. Zostało to udowodnione zarówno w przypadku zwierząt, jak i ludzi.

W jednym z badań, na przykład, podzielono 50 uczestników na dwie równe grupy. U wszystkich badanych zdiagnozowano miażdżycę. Jednej grupie podawano bogaty w tokotrienole olej palmowy. Druga grupa służyła jako grupa kontrolna. Postęp miażdżycy był monitorowany przy użyciu USG na przestrzeni 18 miesięcy. W grupie otrzymującej olej palmowy miażdżyca została zahamowana u 23 z 25 osób. U siedmiu z nich nie dość, że postęp miażdżycy został wstrzymany, ale wręcz się cofnął. Dla porównania, w grupie kontrolnej u nikogo nie zaobserwowano poprawy, a co więcej, stan choroby pogorszył się u 10 badanych.

Poziom cholesterolu pozostał w zasadzie ten sam w przypadku obydwu grup. W związku z tym cofnięcie zwapnień w tętnicach nie było spowodowane obniżeniem cholesterolu. Mimo że wiele czynników mogło być zaangażowanych, autorzy przypisali największą zasługę przeciwutleniającym właściwościom witaminy E w oleju palmowym.

Oprócz oleju palmowego żaden inny olej spożywczy nie wykazał zdolności do odwracania efektów miażdżycy. Dlatego też olej palmowy chroni przeciw chorobom serca lepiej niż oleje sojowy, słonecznikowy, kukurydziany i inne tak zwane „przyjazne sercu” oleje wielonienasycone. Nawet jeśli te oleje mają większy wpływ na obniżanie całkowitego cholesterolu, nie hamują i nie odwracają miażdżycy. Tak więc olej palmowy może być korzystny zarówno przy zapobieganiu chorobom serca jak i leczeniu ich.

Prawdziwym dowodem pokazującym, czy olej palmowy jest korzystny dla serca, są jego osiągnięcia w prawdziwym życiu, poza laboratoriami, kontrolowanymi badaniami i wymyślną dietą. W jaki sposób olej palmowy wpływa na ludzi, którzy używają go na co dzień jako głównego źródła tłuszczu w swojej diecie? Właśnie w taki sposób olej palmowy byłby używany przez ciebie i mnie na tym praktycznym poziomie, jakim jest normalna dieta. Czy nadal jest przyjazny sercu? Czy wciąż chroni serce i tętnice? Odpowiedzią jest zdecydowane „tak”. Te społeczeństwa, w których używa się oleju palmowego jako elementu codziennej diety, wykazują wyjątkowo niskie statystyki dotyczące chorób serca. Czy to nie potwierdza efektów wykazanych w badaniach?

Jeśli chcesz uniknąć chorób serca, jedną z rzeczy, które powinieneś zacząć robić już teraz, jest włączenie oleju palmowego do swojej codziennej diety.

Więcej na temat właściwości zdrowotnych oleju palmowego przeczytasz w książce dr. Brucea Fife Cud oleju palmowego.

Autor: Bruce Fife

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.