Rozwój osobisty

Właściwe priorytety. Jak wybrać to, co najważniejsze?

Dodane przez Redakcja

Przed kilku laty w pewnej znanej szkole biznesu jeden z profesorów wygłosił dla studentów ostatniego roku wyjątkowy wykład poświęcony ekonomice społecznej. Bez wyjaśniania, co zamierza zrobić, profesor ostrożnie postawił na blacie szklany słój.

Eksperyment profesora

Następnie, na oczach swoich studentów, wyciągnął torbę pełną kamieni i zaczął, jeden po drugim, przekładać je do słoja. Robił to do momentu, w którym żaden kamień nie mógł już wejść do słoja. Wtedy spytał studentów:
– Czy słój jest w tym momencie pełny?
– Tak – odpowiedzieli uczniowie.
Na te słowa profesor uśmiechnął się. Następnie wyciągnął spod blatu drugą torbę, tym razem wypełnioną żwirem. Kolejnym krokiem było wsypywanie żwiru do słoja przy jednoczesnym potrząsaniu nim. Wskutek tego procesu odłamki żwiru swobodnie wsypywały się pomiędzy większe kamienie już znajdujące się w słoju. Po wsypaniu całego żwiru profesor ponownie spytał studentów:
– Czy słój jest w tym momencie pełny?
– Nie – odpowiedzieli. Teraz już wiedzieli, do czego zmierza ich wykładowca.
Mieli rację, ponieważ po tym pytaniu profesor wyciągnął na blat kolejną torbę, tym razem z piaskiem. Potrząsając słojem, po raz kolejny dołożył wszelkich starań, by zawartość torby znalazła się w wolnych miejscach pozostających w słoju, a znajdujących się w przerwach pomiędzy kamieniami i drobinami żwiru. Gdy skończył, raz jeszcze spytał studentów:
– Czy słój jest w tym momencie pełny?
– Znając pana, przypuszczalnie nie – odparli studenci.
Na tę odpowiedź profesor uśmiechnął się i wyjął mały dzbanek wody, a następnie wlał jego zawartość do słoja z kamieniami, żwirem i piaskiem. Kiedy już ani kropla wody nie mogła zostać wtłoczona do słoja, profesor odstawił dzbanek i spojrzał na zgromadzone osoby.

Jeżeli chcesz osiągnąć to, o czym marzysz, skorzystaj z porad zawartych w książce Kurs realizacji marzeń. Jak osiągnąć spełnienie w każdej sferze życia.

Jak ustalić właściwe priorytety?

– Czego zatem nauczyła was moja prezentacja? – spytał studentów.
– Że niezależnie od tego, jak ma się wypełniony grafik – rozpoczął odpowiedź jeden ze studentów – zawsze możesz jeszcze w nim zmieścić coś jeszcze!
Nie należy zapominać, że akcja opowieści toczy się w prestiżowej szkole biznesu.
– Nie! – na sali zagrzmiał donośny głos profesora. – To doświadczenie pokazuje, że jeśli chcesz włożyć do środka duże kamienie, musisz je umieścić w słoju w pierwszej kolejności.
Była to lekcja poświęcona robieniu priorytetów.
Postaraj się więc, proszę, być zawsze pewnym, że w twoim grafiku w pierwszej kolejności swoje miejsce znajdują „kamienie szlachetne”, ponieważ w przeciwnym razie nigdy do nich nie dojdziesz i nie znajdziesz dla nich odpowiedniego miejsca w swoim rozkładzie dnia.

medytacja-buddyjskiego-mnicha

Ajahn Brahm
Medytacja buddyjskiego mnicha. Życzliwość, która wraca

Autor zdradza buddyjskie techniki medytacyjne pozwalające ubogacić życie każdego człowieka. Dzięki jego ponadczasowym poradom uwolnisz się od przymusu przejmowania kontroli nad wszystkimi aspektami życia i odpowiednio ustawisz swoje priorytety.

Czym są duże kamienie w twoim „słoju”? Co jest najważniejsze, aby dopasować je do twojego życia? Czy możesz w nim znaleźć przestrzeń dla
kamieni szlachetnych użyczliwienia?

Więcej cennych przemyśleń i ćwiczeń zdradza bestsellerowy autor, Ajahn Brahm, w swojej książce „Medytacja buddyjskiego mnicha”.

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.