pozytywne myślenie Rozwój duchowy

Czym jest świadoma aktywność? Jak ją wykorzystywać w codziennym życiu?

świadoma aktywność
Dodane przez Redakcja

Wyszłam ze stresującego spotkania, aby umyć ręce. Po powrocie mój nastrój jest znacznie łagodniejszy. Oto dlaczego. Jednym ze sposobów pozbycia się stresu jest włączenie „świadomej aktywności” w czasie pracowitego dnia. Kilka lat temu postanowiłam, że mycie rąk będzie moją. Możesz wybrać coś własnego: szczotkowanie włosów, mycie zębów lub inną rutynową czynność, którą będziesz wykonywać nieświadomie.

Zalety świadomych aktywności

Możesz wykonywać swoją czynność, gdy czujesz się wypompowany, aby wnieść swój umysł do chwili obecnej. Istnieje wiele dowodów na to, że świadomość ma korzystny wpływ na ludzi, ale ludzie, z którymi o tym rozmawiałam, mówią zazwyczaj, że bardzo trudno jest znaleźć czas na praktykę – więc trzeba włączyć ją do swoich wzorców zachowań.
I świadomie cieszyć się uczuciem chłodu wody; wsłuchiwać się w zalewanie zlewu; czuć zapach mydła; i wiedzieć moje dłonie pokryte pianą. Wszystko, co muszę zrobić pośród pośpiechu dnia, to skoncentrować się na tych wspaniałych doznaniach fizycznych, na tej chwili. Mogę kontemplować cud życia, stojąc nad zlewem. Nie chodzi tylko o to, że potem będę mieć czyste ręce, ale także o aktywność, której poświęciłam moją całą uwagę, i czas, aby się nią cieszyć.

Spróbuj wprowadzić kilka aktywności do swojego rozkładu dnia

Inną chwilą spokoju w czasie mojego dnia, po myciu rąk, jest polerowanie moich okularów. Dzięki temu dosłownie mogę widzieć rzeczy wyraźniej. To jest moja druga świadoma aktywność. Chodzi o to, aby dodawać ich coraz więcej i więcej, aby rozkład dnia był poprzeplatany tymi przyjemnymi chwilkami. To bardzo potrzebne, aby mieć kilka z tych aktywności do wyboru, w tym jedną bez konieczności wychodzenia z pokoju, aby nie zakłócać spotkania (jak czyszczenie okularów lub bazgrolenie), dzięki czemu można dobrać najlepszą do dowolnej sytuacji. W przyszłym tygodniu planuję dodać czyszczenie zębów, co sprawi, że będę mieć już trzy.

Autor: Rachel Kelly

W książce „Spacerując w promieniach słońca” Rachel Kelly znajdziesz wiele sposobów radzenia sobie ze stresem.

 

 

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.