choroby kobieta mężczyzna Zdrowie

Jak posprzątać dom przy użyciu naturalnych bezpiecznych detergentów?

naturalne detergenty
Dodane przez Janusz Nawrocki

Kiedy urodziły się moje dzieci, naprawdę poważnie zaczęłam podchodzić do wszystkich środków chemicznych stosowanych w naszym domu i życiu. Przejdź się wzdłuż półek w drogerii, a zobaczysz na nich mnóstwo różnych produktów, które obiecują, że dzięki nim nasze domy będą lśnić. Ale kiedy zaczniesz dokładnie czytać etykiety znajdziesz na nich różne ostrzeżenia, których należy przestrzegać podczas ich stosowania. Lista rzeczy, które należy zrobić, kiedy któryś z tych środków zetknie się z naszą skórą, sprawia, że zaczynam się zastanawiać, czy w ogóle warto je stosować.

Kiedy moje dzieci były niemowlakami i uczyły się raczkować, spojrzałam na mój dom z zupełnie innej perspektywy. Przykucnęłam i przyjrzałam się mu z poziomu podłogi. Usunęłam wszystkie dyndające elementy i ciężkie przedmioty w zasięgu ręki. Czystość mojej podłogi stała się bardziej istotna.
To zabawne, jak zmiana perspektywy potrafi zmienić całą sytuację. To, że przykucnęłam, nie zmieniło mojego domu, po prostu zauważyłam coś, czego nie dostrzegałam wcześniej. Normalnie nie chodzimy na kolanach i rękach. Ale dzieci mają ten zabawny zwyczaj wkładania sobie do ust nie tylko rąk, ale i stóp. To zmusiło mnie do myślenia. Czy chcę, aby delikatna skóra moich dzieci miała styczność z tego rodzaju środkami czyszczącymi?
Nie, ani troszeczkę. Czy przestanę sprzątać swój dom? Nie.

Czy istnieją naturalne detergenty? Oto 2 obowiązkowe składniki

Zaczęłam interesować się naturalnymi sposobami czyszczenia. Wiedziałam, że moi pradziadkowie nie chodzili po sklepach w poszukiwaniu ulubionego preparatu do czyszczenia. Czego więc używali?
Istnieją dwa naturalne składniki, które większość z nas ma już w swoich domach i których można użyć do czyszczenia praktycznie każdej powierzchni. Te składniki często wykorzystujesz w kuchni do gotowania.
Mowa o occie i sodzie oczyszczonej. To dwie podstawowe środki, które mam w swoim domu i stosuję je do czyszczenia. Zazwyczaj do czyszczenia używam octu białego, ale do gotowania mam zawsze pod ręką ocet jabłkowy. Możesz do sprzątania użyć obu. Ocet biały jest trochę tańszy i dlatego częściej go wykorzystuję. Oto moje sposoby na wykorzystanie octu i sody oczyszczonej w celu utrzymania czystości w domu.

Jeżeli chcesz również urządzić swój dom tak, aby był wspaniałym miejscem wypoczynku i relaksu, sięgnij po wskazówki zawarte w książce Dom pełen harmonii. Oczyść mieszkanie, oczyść życie.

Czyszczenie od podstaw

Mycie okien

Weź butelkę ze spryskiwaczem, w jednej czwartej wypełnij ją octem, a resztę wodą. Do czyszczenia w ten sposób używam papierowych ręczników i szmatek, które można prać. Dzięki temu moje okna, lustra i drzwi z szybami myją się znakomicie i nie ma na nich żadnych smug. Teraz, kiedy mój syn jest już na tyle duży, aby pomagać mi w domowych obowiązkach, nie martwię się, jeśli użyje tego spray’u trochę za dużo lub spryska sobie nim skórę w trakcie sprzątania.
Niektórzy ludzie nie lubią zapachu octu, który unosi się podczas sprzątania. Kiedy ocet wyparuje, zapach znika. Ale jeśli chcesz, aby twój środek czyszczący pachniał ładniej, to wypróbuj poniższy przepis.

Domowej roboty cytrusowy środek czyszczący do wszystkiego

4-5 obierków cytrynowych
3 szklanki białego octu spirytusowego

Słoik o pojemności 940 mililitrów w trzech czwartych napełnij obierkami z cytryny. Obierki zalej białym octem. Odczekaj minutę, a potem dolej jeszcze więcej octu. Obierki z cytryny muszą być całkowicie zanurzone. Nakręć pokrywkę z gumką i przez dwa tygodnie trzymaj w ciemnym miejscu. Co kilka dni potrząsaj słoikiem. Na pokrywce możesz zapisać datę na wypadek, gdybyś zapomniał, kiedy zalewałeś obierki.
Po dwóch tygodniach przelej ocet przez sitko lub cienką bawełnianą tkaninę. Rozcieńcz ocet cytrynowy wodą w stosunku 1 do 2. Stosuj na okna, blaty, lustra i inne powierzchnie. Możesz wybrać sobie dowolny owoc cytrusowy albo dodać zioła, aby stworzyć unikalną mieszankę.
Jeśli nie masz żadnych obierków z owoców, możesz dodać dziesięć kropli ulubionego olejku eterycznego z cytryny lub pomarańczy.

Kurki

Zamocz ręcznik w occie. Owiń nim kran i kurki i pozostaw na pół godziny… albo do czasu, aż sobie przypomnisz, że czyściłeś kran. Ściągnij ręcznik i wytrzyj wszystko do czysta. Plamy po wodzie i maź znikną.

Prysznic i wanna

Brodzik oraz listwy, po których przesuwają się drzwi prysznicowe, czyszczę za pomocą sody oczyszczonej. Po zmyciu sody, całą powierzchnię prysznica spryskuję octem z wodą. Pozostawiam na kilka minut, a potem wycieram do czysta.

Więcej sposobów na naturalne sprzątanie oraz przepisy na domowe przetwory i receptury na samodzielnie wykonane kosmetyki znajdziesz w książce autorstwa Melissy K. Norris „Dom, kuchnia i życie w zgodzie z naturą”.

 a
Czy wiesz, co mówi o Tobie zdjęcie profilowe na Facebooku?
Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy artykuł. 
Chcę artykuł!
close-link
Zapisz się na newsletter!
Otrzymasz darmowy artykuł "Co mówi o nas zdjęcie na profilu Facebooka".
Zapisz mnie
close-link