ajurweda Medycyna naturalna

Już dziś wykorzystaj starożytne mądrości ajurwedy, by poprawić zdrowie

mądrości ajurwedy
Dodane przez Redakcja

Wszyscy, którzy interesują się tym, jak można poprawić swoje zdrowie, trafiają na setki nowinek dotyczących zdrowego odżywiania, odchudzania czy relaksacji. Nie zawsze jednak to, co nowe, oznacza zarazem najlepsze. Warto zasięgnąć sprawdzonej, udoskonalanej przez wieki ajurwedy, która dostarcza nam prostych sposobów na pozbycie się uporczywych dolegliwości.

Ajurweda to jednak nie tylko tradycyjna wiedza indyjska. Okazuje się, że bez problemu można ją połączyć z najnowszymi badaniami naukowymi dotyczącymi zdrowia, które potwierdzają skuteczność praktyk ajurwedyjskich. Oto kilka sprawdzonych porad, które możesz stosować w życiu codziennym. Wspomogą oczyszczanie organizmu z toksyn i usuwanie stanów zapalnych.

Jak zrobić lewatywę z chlorofilem

Materiały:

Ajurwedyjski detoks lewatywy z chlorofilem:

  • Podgrzej trzy szklanki filtrowanej wody (szczegóły poniżej).
  • Dodaj trzy łyżeczki płynnego chlorofilu do ciepłej wody.
  • Dodaj proszek z dwóch kapsułek probiotyku do mikstury i wymieszaj (ten krok nie jest konieczny, ale się przydaje, wybierz probiotyk zawierający co najmniej miliard kolonii. Ja wybieram probiotyki przechowywane w lodówce, mam wrażenie, że jest większa szansa na to, że bakterie będą żywe).

Instrukcje:

  • Woda powinna być podgrzana do temperatury odrobinę wyższej niż pokojowa, ale przyjemna w dotyku. Jeśli podgrzałeś wodę za bardzo, zaczekaj, aż ostygnie.
  • Kiedy wlewasz płyn do torebki, lewatywa powinna być zamknięta.
  • Połóż się na prawym boku i wsuń koniec lewatywy w odbyt na głębokość do 10 cm. Jeśli rurka nie jest nawilżona, możesz użyć oleju sezamowego albo kokosowego.
  • Otwórz zawór, tak by zawartość woreczka mogła wpłynąć do okrężnicy.
  • Zamknij zawór, zanim wyjmiesz rurkę z odbytu, to zapobiegnie wyciekaniu.
  • Postaraj się utrzymać płyn przez 5 do 10 minut. Czasami trzeba zacząć od mniejszej ilości (jednej szklanki) i opróżnić jelita, a następnie wlać pozostałą część płynu i utrzymać przez 5 do 10 minut. Jeśli poczujesz dyskomfort, opróżnij jelita. Nie zalecam utrzymywania płynu przez więcej niż 10 minut.

Płukanie ust olejem

To naprawdę proste. Wystarczy jedna albo dwie łyżki stołowe oleju sezamowego. Możesz też użyć delikatnie podgrzanego oleju kokosowego (żeby stał się płynny, jeśli tak ci bardziej odpowiada, albo sam się rozpłynie w twoich ustach), jeśli sezamowy ci nie odpowiada. Dla większości osób olej sezamowy jest najbardziej skuteczny. Przepłukuj jamę ustną i wsysaj olej przez zęby do dwudziestu minut. Nie połykaj oleju, jego zadaniem jest wydostanie toksyn z twojego ciała. Możesz zacząć od minuty lub dwóch, dopóki się nie przyzwyczaisz do trzymania oleju w ustach przez dłuższy czas. Kiedy skończysz, wypluj olej i wyszoruj język, a następnie umyj zęby.

Szorowanie języka

Możesz szorować język szczoteczką do mycia zębów, ale badania pokazują, że skrobaczka przeznaczona do tego celu jest bardziej skuteczna. Skrobaczka usuwa 75% lotnych związków siarki, a szczoteczka 45%. Większość osób ma na języku delikatny nalot, ale gdy spojrzymy na język małego dziecka (albo kogoś z prawidłowym trawieniem), zobaczymy różowy albo czerwony język, z odrobiną nalotu z tyłu. Język jest odzwierciedleniem stanu organizmu pogarszającego się z wiekiem i nagromadzeniem amy. Do wyszorowania języka wystarczy skrobaczka i kilka minut. Skrobaczki są dostępne w wielu aptekach, supermarketach, sklepach ze zdrową żywnością i internecie. Wysuń język i umieść skrobaczkę najdalej, jak możesz, delikatnie naciskając, przesuń do czubka języka. Opłucz skrobaczkę i powtórz, dopóki język nie będzie wolny od nalotu. Rób tak prawie codziennie po płukaniu olejem i przed myciem zębów. Większość osób jest zszokowana ilością nalotu na początku, ale jeśli będziesz regularnie oczyszczać język, z czasem będzie go mniej.

Pość okazjonalnie – ale tylko jeśli to dla ciebie właściwe

Posty są modne, zwłaszcza w wersji nazwanej niedawno postem okazjonalnym. Post to ogólne określenie na niejedzenie przez określony czas (od kilku godzin do kilku tygodni) z napojami lub bez. Czasami postem nazywa się unikanie konkretnej rzeczy na przykład cukru, mięsa czy alkoholu, ale nie jest to prawdziwa definicja. Poszczenie okazjonalne jest typem postu, który robimy od czasu do czasu. Ajurweda sugeruje, by każdy pościł przez dwanaście godzin między kolacją i śniadaniem by utrzymać zdrowie, ale post okazjonalny idzie o krok dalej. Można go zrobić na wiele sposobów, na przykład nie jeść przez szesnaście godzin – po kolacji o 18 jeść śniadanie dopiero o 10 rano. Inne osoby poszczą przez jeden dzień w tygodniu albo jeden tydzień w miesiącu. Chodzi o to, że post pozwala organizmowi odpocząć od trawienia, tak by mógł się skoncentrować na leczeniu. To jest korzystne dla niektórych osób w pewnych sytuacjach, podczas gdy dla innych może być szkodliwe. Jak możesz sprawdzić, czy post jest dobry dla ciebie? Przede wszystkim chcę wyjaśnić jedno – post jak i post okazjonalny to zaawansowane techniki. Większość osób ich nie potrzebuje, zwłaszcza jeśli korzystają z Ajurwedyjskiego detoksu i jedzą pełnowartościowe produkty zgodne z ich budową ciała czyli dosha. Jeśli nie chcesz pościć, to tego nie rób.

Poszukujesz wiedzy na temat ajurwedyjskiego oczyszczania organizmu? Zajrzyj do książki Dr Kulreet Chaudhary „Ajurwedyjski detoks”.

Autor: Dr Kulreet Chaudhary

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.