Bez kategorii ćwiczenia oddechowe energia chi masaż Medycyna naturalna Terapie Tradycyjna Medycyna Chińska

Proste i przyjemne ćwiczenia Qi Gong

meridiany, masaż, energia qi
Dodane przez Redakcja

W dzisiejszym świecie, pełnym pośpiechu i stresu, znajdowanie czasu na relaks i odnowę duchową staje się nie tylko luksusem, ale koniecznością. Jedną z metod, pozwalających osiągnąć głęboki stan relaksacji i równocześnie poprawić ogólny stan zdrowia, są ćwiczenia relaksacyjne skoncentrowane na meridianach w naszych dłoniach.

Te starożytne techniki, wywodzące się z tradycji Wschodu, koncentrują się na rozciąganiu meridianów biegnących wzdłuż dłoni, co ma na celu zwiększenie przepływu qi – kluczowej energii życiowej. Poprzez te proste, lecz głęboko skuteczne ćwiczenia, nie tylko wspomagamy przepuszczalność naszych meridianów, ale także otwieramy się na większe korzyści zdrowotne.

Poniżej znajdziesz serię prostych ćwiczeń, które można wykonać przed głównym programem treningowym lub w dowolnym momencie dnia, aby uzyskać chwilę wytchnienia i odprężenia. Od krążenia nadgarstków, przez delikatne masowanie dłoni, po specjalne techniki rozciągające i wzmacniające – każde z nich zostało zaprojektowane tak, aby było łatwe do wykonania, a jednocześnie efektywne w zwiększaniu przepływu qi.

Niezależnie od tego, czy masz tylko kilka minut na krótkie ćwiczenie, czy możesz poświęcić więcej czasu na kompleksowy program, znajdziesz tu coś dla siebie. Przyjrzyjmy się, jak te starożytne metody mogą przynieść współczesne korzyści i pomóc nam odnaleźć wewnętrzny spokój w naszym zabieganym życiu.

Ćwiczenia relaksacyjne

Ćwiczenia relaksacyjne służą rozciągnięciu meridianów biegnących wzdłuż dłoni w celu późniejszego zwiększenia przepływu qi, a tym samym wspomagania ich przepuszczalności. Dlatego zaleca się włączenie ich do programu ćwiczeń przed ćwiczeniami głównymi. Jeśli masz czas, wykonaj je wszystkie po kolei. W przeciwnym razie wybierz ćwiczenia, z którymi czujesz się najbardziej komfortowo.

Wykonuj krążenie obu nadgarstków jednocześnie przez kilka minut na zewnątrz, a następnie do wewnątrz.

Pocieraj dłonie o siebie tak, jakbyś je dokładnie mył. Zwróć uwagę na przestrzenie między palcami, które możesz masować kciukiem i palcem wskazującym drugiej ręki. Ma to dodatkowy efekt wzmacniając krążenie limfy, oczy i uszy.

Odginaj każdy palec do tyłu po kolei.

Zginaj każdy palec po kolei.

Umieść palec wskazujący na paznokciu kciuka tej samej dłoni, rozluźnij połączenie, następnie umieść kciuki na opuszkach palców wskazujących, a potem kolejno na opuszkach palców środkowego, serdecznego i małego. Następnie wykonaj ćwiczenie od tyłu i powtórz je kilka razy możliwie jak najszybciej.

Spleć palce i obróć ręce tak, aby wnętrza dłoni były skierowane na zewnątrz. Na wydechu wyciągnij ramiona do przodu tak daleko, jak to możliwe, aby splecione dłonie i palce rozciągnęły się, a następnie rozluźnij na wdechu. Powtórz ćwiczenie dziewięć razy. Następnie pozostań w pozycji z wyciągniętymi ramionami i przytrzymaj przez około dziesięć sekund, próbując rozdzielić dłonie. Ćwiczenie to ma wzmacniający wpływ na pracę mózgu.

Klaśnij w dłonie raz, następnie wnętrzem lewej dłoni w grzbiet prawej dłoni. Następnie ponownie klaśnij w dłonie i wnętrzem prawej dłoni w grzbiet lewej dłoni. Klaszcz łącznie sześć razy na każdą stronę.

Skieruj wnętrza dłoni w stronę przeciwną do ciała, zegnij palce w szpony i napnij je. Rozluźnij je ponownie i skieruj palce w górę. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Zetknij dłonie paznokciami i pocieraj je szybko, jakbyś je polerował. Poruszaj dłońmi w przód i w tył w przeciwnych kierunkach.

Zwieś luźno obie dłonie i energicznie nimi potrząśnij. Ćwiczenie to stymuluje przepływ qi w palcach.

Tak zwany masaż meridianowy ramion jest zarówno przyjemny, jak i orzeźwiający. Aby go wykonać, połóż lewą dłoń na kolanach, kierując wnętrze dłoni ku górze i prawą dłonią ugniataj wewnętrzną stronę lewego ramienia od góry (pachy) do dołu (palce). W ramach jednej serii ćwiczenia wybierz jeden (na przykład palec, wzdłuż którego przebiega meridian związany z twoją ewentualną dolegliwością), a gdy dojdziesz do dołu, ugniataj dłoń, a następnie dany palec aż do jego opuszka. Rób to mocno, upewniając się, że dokładnie ugniatasz cały obszar. Następnie obróć wnętrze lewej dłoni do dołu i ugniataj w ten sam
sposób, zaczynając od opuszka palca, po zewnętrznej stronie ramienia aż do barku. Teraz wyciągnij palce
prawej dłoni i złóż je w taki sposób, aby stykały się ze sobą (patrz ilustracja poniżej). Zaczynając od nadgarstka, uderzaj opuszkami palców wewnętrzną część lewego ramienia w sposób ciągły od góry do dołu, obróć ramię, a następnie uderzaj zewnętrzną część ramienia od dołu do góry. Na koniec prawą dłonią głaszcz wewnętrzną stronę lewego ramienia od góry do dołu i zewnętrzną stronę ramienia od dołu do góry.

Ugniatanie stymuluje i otwiera meridiany, stukanie dostarcza im energii, a głaskanie ponownie zamyka punkty akupunkturowe, co umożliwia optymalne magazynowanie qi. Wykonaj całą procedurę łącznie trzy razy. Za każdym razem upewnij się, że masujesz w dół po wewnętrznej stronie ramienia i w górę po zewnętrznej stronie, ponieważ kierunek ten odpowiada kierunkowi przepływu qi. Teraz trzykrotnie powtórz ugniatanie, stukanie i głaskanie na drugim ramieniu.

Więcej ćwiczeń można znaleźć w książce autorstwa Bernadetty Gera „Masaż Qi Gong”

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.