Medycyna naturalna muzykoterapia Terapie

Dźwięk – lekarstwo przyszłości? Sprawdź, jak wyostrzyć umiejętność słyszenia

dźwięk to lekarstwo
Dodane przez Redakcja

Żyjemy w świecie przepełnionym przez dźwięki. Są dla nas bardzo ważne, a komunikacja werbalna stanowi podstawę porozumiewania się. Dźwięki towarzyszą nam nieustannie właściwie od początku życia – kobiety w ciąży dobrze wiedzą, że ich dziecko reaguje na głos matki na długo przed narodzinami. Słuch jest również ostatnim ze zmysłów, który wyłącza się, gdy umieramy.

Czy w życiu codziennym poświęcamy jednak dźwiękom wystarczająco dużo uwagi? Wydaje się, że nasza świadomość i uważność rzadko kierują się w ich stronę. Skupiamy się raczej na zmyśle wzroku, tym samym zubożając naszą percepcję świata. Czy można jakoś temu zaradzić? Bardzo pomocne okazują się przedstawione poniżej ćwiczenia.

Jakich dźwięków dostarcza Ci otoczenie?

Wybierz stosunkowo ciche miejsce, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał. Usiądź wygodnie na krześle. Rozejrzyj się wokół siebie i przyjrzyj się różnym, dostrzegalnym dla ciebie komponentom tej przestrzeni. A teraz zamknij oczy. Zamiast posługiwania się zmysłem wzroku w celu odbierania, odkodowywania oraz eksplorowania informacji, jakich dostarcza ci świat zewnętrzny, wykorzystaj do tego uszy oraz zmysł słuchu. Czy odczuwasz jakąś różnicę? Co zauważyłeś? Uświadom sobie te wszystkie subtelne niuanse dźwięków, jakie mogą do ciebie docierać. Może słyszysz ciche buczenie lodówki lub tykanie wskazówek zegara? A może gdzieś na ulicy szczeka pies, może od sąsiadów dobiega cię warczenie kosiarki albo dźwięki telewizora?

Wyciszenie umysłu

Bądź tak spokojny, jak tylko potrafisz. Uświadom sobie własny oddech. Im bardziej się wyciszysz, tym bardziej uświadomisz sobie, jak bardzo niezliczone są dźwięki, jakie cię otaczają. Im bardziej się na nich skupisz i im bardziej uświadomisz je sobie, tym silniej świadomość ta zmieni docierające do ciebie informacje o twoim otoczeniu i reszcie świata. Wykonując to ćwiczenie, powoli zacznij przenosić swoją uwagę od dźwięków, które znajdują się blisko ciebie, na te, jakie dobiegają do ciebie z oddali. Co słyszysz z daleka? Czy jesteś w stanie zwizualizować sobie i poczuć energię tego, co właśnie słyszysz?

Koncentracja na dźwiękach

A teraz skoncentruj akustyczną uwagę z powrotem na dźwiękach, jakie dochodzą do ciebie z miejsca, w którym się aktualnie znajdujesz. Praktykowanie takiej formy głębokiego wsłuchiwania się, pozwoli ci uświadomić sobie zmiany, które mają miejsce w twojej świadomości, dzięki wykonywaniu kolejnych poleceń.

Jak intencje wpływają na dźwięki?

Intencje wpływają na różne dźwięki – zarówno na te, które projektujemy sami, jak też na te, które odbieramy. Poniższe ćwiczenie pomoże ci uświadomić sobie potęgę tego mechanizmu.
Spróbuj znaleźć kogoś, kto przeprowadzi z tobą podobny eksperyment, a następnie powiedz do tej osoby coś miłego, na przykład kocham cię (lub cokolwiek, co uznasz za stosowne), projektując jednocześnie jakąś negatywną intencję – chociażby złość. Następnie zrób to samo, projektując tym razem wibrację uprzejmości, po czym zapytaj twojego pomocnika, czy on lub ona odczuł jakąkolwiek różnicę; teraz zamieńcie się rolami, aby sprawdzić, czy również i ty jesteś w stanie ją poczuć. Zwróć uwagę na wszelkie zmiany w wokalu, jakie udało ci się usłyszeć w czasie, gdy druga osoba projektowała różne intencje i wypowiadała jednocześnie te same słowa.

Więcej podobnych ćwiczeń wyostrzających umiejętność słyszenia znajdziesz w książce Jonathana Goldmana „7 sekretów terapii dźwiękiem. Uzdrawianie w praktyce”. Przeczytaj również o tym, że dźwięki poprawiają pracę poszczególnych narządów.

Autor: Jonathan Goldman

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.