astrologia Astropsychologia

Twój znak zodiaku – wiesz już o nim wszystko?

znak zodiaku
Dodane przez Janusz Nawrocki

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego relacje z niektórymi osobami układają się bezproblemowo, podczas gdy inne wręcz się rozpadają? Ciągle dochodzi do kłótni, sprzeczek lub różnica poglądów jest tak duża, że zwyczajnie nie możecie się dogadać? Albo dlaczego np. jedni mają cechy charakteru, które czynią z niego przysłowiowego przywódcę tryskającego energią, drudzy natomiast są skromni i ulegli? To nie jest tylko i wyłącznie ich sposób bycia. Odpowiedzialność za to przede wszystkim ponoszą znaki zodiaku oraz grupy i kategorie, do których należą. Dalej zapoznasz się z ich szczegółowym opisem i zobaczysz, jak poszczególne znaki wpływają na siebie i otoczenie.

Znaki zodiaku – grupy, kategorie, kryteria

Przyjrzyjmy się teraz nieco bliżej wszystkim dwunastu znakom zodiaku. Jedną z najbardziej fascynujących rzeczy związanych z astrologią jest to, że znaki zodiaku wiążą się ze specyficznymi właściwościami. Być może wiesz już, że znaki te dzielimy na cztery grupy, w zależności od żywiołów – ogień, ziemia, powietrze oraz woda – przy czym istnieje jeszcze kilka różnych kategorii znaków zodiaku. Na przykład Rak to znak wody, a ponadto – znak kardynalny, jak też znak yin. Baran to znak ognia, znak kardynalny oraz znak yang.
W rzeczywistości dwanaście znaków zodiaku dzielimy na różne grupy według trzech podstawowych kryteriów: ich żywiołu, jakości oraz bieguna. Te trzy kryteria definiują podstawowe właściwości poszczególnych znaków zodiaku. Na kilku kolejnych stronach znajdziesz opis wspomnianych przeze mnie systemów klasyfikacji znaków – podziały, jakie tutaj prezentuję, to jeden z tych aspektów astrologii, który czyni tę dziedzinę nauki tak głęboką: żaden ze znaków nie jest do siebie podobny. Rozpoczniemy od przeanalizowania najprostszego z tych systemów – żywiołów, czyli czterech żywiołów lub też trójek znaków.

Cztery żywioły (ogień, ziemia, powietrze oraz woda)

Wyróżniamy cztery żywioły, które nazywamy również trójkami znaków, ponieważ do kategorii każdego pojedynczego żywiołu – wody, ognia, ziemi oraz powietrza – należą zawsze trzy znaki zodiaku.
Żywioł, w którym znajduje się konkretny znak zodiaku, ukazuje jego dominujący temperament. W bardzo szerokim ujęciu ludzie ognia mają ognisty temperament, ludzie ziemi twardo stąpają po ziemi, ludzie powietrza żyją we własnym wnętrzu, a ludzie wody są bardziej emocjonalni od innych. Zapoznanie się z tymi żywiołami udzieli ci wglądu w osobowość ludzi oraz w ich zachowanie, jeżeli tylko poznasz również ich znak słońca. Poniższa tabela ilustruje przyporządkowanie znaków do poszczególnych żywiołów.

Znak Żywioł
Baran ogień
Byk ziemia
Bliźnięta powietrze
Rak woda
Lew ogień
Panna ziemia
Waga powietrze
Skorpion woda
Strzelec ogień
Koziorożec ziemia
Wodnik powietrze
Ryby woda

Przyjrzyjmy się teraz przyporządkowaniu znaków do poszczególnych grup. Wiesz już, że w ramach kategorii „żywioł” znaki zodiaku dzielimy na cztery grupy: znaki ognia, ziemi, powietrza oraz wody. Te tworzące łuki żywioły wyróżniają się pewnymi szczególnymi cechami charakterystycznymi. Dlatego, mimo iż na przykład Baran, Lew oraz Strzelec to trzy bardzo różne znaki zodiaku, wykazują też pewne podobieństwa, a tym, co je łączy, jest „ognista” energia.
Jak już wiesz, każdy z nas posiada w swoim horoskopie urodzeniowym dwanaście znaków zodiaku: znajdziesz je w najbardziej zewnętrznym okręgu kosmogramu. Mówimy, iż znaki zodiaku siedzą w poszczególnych domach, które kojarzymy z kolei z każdą z możliwych dziedzin naszego życia. Dlatego też z całą pewnością warto poznać dokładnie wszystkie dwanaście znaków zodiaku, nawet jeżeli w którymś z nich nie dostrzegasz ani jednej planety.
Krótka uwaga na temat słów kluczowych: przedstawione poniżej opisy poszczególnych grup żywiołów zawierają kilka kluczowych słów, które podsumowują właściwości każdego żywiołu. Słowa kluczowe to jeden z podstawowych filarów astrologii, natkniesz się na nie jeszcze w kilku innych miejscach tej książki. W miarę lektury staraj się zapamiętać poszczególne słowa kluczowe, co w przyszłości znacznie ułatwi ci pracę.

Znaki ognia – Baran, Lew oraz Strzelec

Znaki te to prawdziwe wulkany energii – to osoby, które ożywią każde przyjęcie, a za którymi inni się oglądają. Nie chodzi o to, że pozostałe znaki również nie mogą tak błyszczeć, jednak Barany, Lwy oraz Strzelce, mniej lub bardziej, zachowują się w ten sposób naturalnie. Nawet jeżeli twój znak słońca nie należy do grupy znaków ognia, to przecież masz w swoim horoskopie również inne planety, z których przynajmniej kilka charakteryzuje się niezwykle kreatywną energią ognia.
Barany, Lwy i Strzelce oczywiście różnią się od siebie, jednak łączy je żar oraz ognista krew. Obojętnie gdzie w twoim horoskopie urodzeniowym znajduje się ogień, czy jest to planeta w znaku ognia, czy też znak ognia „siedzący” w którymś z twoich domów, z całą pewnością w danej dziedzinie nie będziesz pasywny. Pasja rozpala wszystkie znaki ognia – jednak pasja ta spala się gwałtownie i szybko.
Temperament znaków ognia rozpala się równie szybko jak gaśnie. Znak ognia w twoim horoskopie wskazuje, że wciąż za czymś gonisz lub spala cię ambicja; jakaś część w tobie jest w nieustannym ruchu, wciąż poszukuje oraz pragnie osiągnąć to, czego chce. I to szybko.

Słowa kluczowe: ogień; gorąco; spalasz się!

Znaki ziemi – Byk, Panna oraz Koziorożec

To solidne, silne oraz niezawodne znaki. Nie dbają tak jak znaki ognia o to, aby lśnić i ściągnąć na siebie uwagę innych. Wszędzie tam, gdzie w twoim horoskopie pojawia się ziemia, czyli na przykład planeta w znaku ziemi lub ziemia „siedząca” w jednym z twoich domów – oznacza to, że w danej dziedzinie jesteś twardy jak skała. Ziemia to żywioł cierpliwy, doskonale wie, że dobre rzeczy zajmują czas. Tam, gdzie w twoim horoskopie urodzeniowym pojawia się ziemia, a już szczególnie wtedy, gdy w ziemi jest twój znak słońca, oznacza to, że w danym obszarze życia wiesz, że nierzadko wygrywają ci, którzy powoli i konsekwentnie dążą do celu.
Żywioł ziemi przypomina samą ziemię: jest odżywczy, służy oraz wspiera innych. Pomyśl o naszej planecie i o tych wszystkich organizmach żywych, które dzięki niej żyją, pomyśl o tym, że ziemia pomaga im w ciszy, nie prosząc o zbyt wiele w zamian – to właśnie jest energia ziemi. Jednocześnie znaki ziemi są zmysłowe i do pewnego stopnia nawet wrażliwe na dotyk. Zawsze gdy w jakimś miejscu twojego horoskopu urodzeniowego (czy jest to planeta w znaku ziemi bądź znak ziemi w jednym z twoich domów), w danej kwestii twoim priorytetem jest prawdziwość, realność oraz naturalność. Ziemia to żywioł, który odrzuca fałsz oraz nieprawdę, nawet jeżeli inne żywioły chcą się pokazać lub pobłażają niezgodności z rzeczywistością.

Słowa kluczowe: ziemisty; twardy grunt pod nogami; pomaga ci rosnąć.

Znaki powietrza – Bliźnięta, Waga oraz Wodnik

Żywioły powietrza są nieco tajemnicze, takie jak wiatr. Ludzie, którzy mają w swoim horoskopie dużo znaków powietrza (na przykład kilka planet w tym znaku), wymykają się określeniom oraz wszelkim klasyfikacjom. Wszyscy ludzie spod znaków powietrza żyją ideami, uwielbiają rozmawiać oraz wymieniać się poglądami.
Ich domeną jest sfera intelektu, to w niej czują się najlepiej. W pewien sposób wydają się mniej ograniczeni zasadami społecznymi niż inni. Zawsze gdy w twoim horoskopie urodzeniowym pojawia się znak powietrza, będziesz odczuwał jego energię, która mniej wiąże się z uczuciami, a więcej z myśleniem.
To jedno z wyzwań, jakie stoi przed każdym, kto jest spod znaku powietrza lub posiada w swoim horoskopie urodzeniowym dużą ilość energii tego żywiołu (na przykład wtedy, gdy kilka z twoich planet jest w znaku powietrza lub znak powietrza pojawia się w którymś z twoich domów): znak powietrza obdarza cię cudowną lekkością. Twoim zadaniem jest zakotwiczenie tej energii – upewnij się, że nie jesteś zbyt trudny we współżyciu z innymi ludźmi oraz że nie żyjesz zatopiony zanadto we własnym świecie. Znaki powietrza to bardzo interesujący ludzie, jest to również żywioł dowcipu. Znaki powietrza nie mają tak naprawdę ostrych krawędzi, chociaż może trochę? Niekiedy racjonalizm oraz pragmatyzm ludzi powietrza może ranić, i to bardzo głęboko!

Słowa kluczowe: wszystko, co kojarzy się z powietrzem, na przykład myślenie, gadatliwość, efemeryczność.

Znaki wody – Rak, Skorpion oraz Ryby

To żywioł rozmarzony i emocjonalny. Znaki wody potrafią przeżywać swoje uczucia – i to jak! Pytając Raka, Skorpiona czy Ryby, o to, jak się czują, najczęściej nie możesz oczekiwać odpowiedzi, która nie poruszy cię głęboko. Zawsze gdy w twoim horoskopie urodzeniowym pojawia się znak wody, na przykład planeta w tym znaku lub znak wody w jednym z twoich domów, dany obszar będziesz przeżywał naprawdę głęboko, niekiedy może wręcz w sposób trudny do opisania, będziesz pozostawał w ścisłym kontakcie z własnymi emocjami oraz – ogólnie rzecz biorąc – będziesz się czymś bardziej emocjonować.
To trzy najbardziej wycofane znaki i czasami ludzie wody są tacy sami! Sprawdź sam! To ludzie, których niekoniecznie od razu dostrzeżemy na przyjęciu, jednak mogą to być ci, z którymi odbędziesz najgłębszą i najbardziej poruszającą rozmowę.
Żywioł wody zawiera w sobie również pewien pierwiastek ochronny: ludzie wody mogą być silniejsi, niż nam się wydaje. Żywioł wody zrobi wszystko, co w jego mocy, aby uniknąć czyhających na niego lub na to co kocha zagrożeń. Ludzie wody są bardziej sentymentalni i delikatni niż pozostałe żywioły. Znaki wody nie są naiwne – daleko im do tego – lecz jest w nich pewna miękkość, a przynajmniej gdzieś pod skórą.

Słowa kluczowe: woda, płynność; emocje oraz marzenia; miękki, jednak czasami surowy.

Więcej na temat znaków zodiaku, ich charakterystyki oraz znaczenia podaje Yasmin Boland w książce „Podręcznik astrologii – wszystko, co powinieneś wiedzieć o swoim horoskopie”.

Autor: Yasmin Boland

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.