ćwiczenia oddechowe intuicja medytacja Rozwój duchowy Terapie

Ty też możesz medytować jak samuraj! Odkryj sekret Metody Całkowitego Ucieleśnienia

Dodane przez Mariusz Golak

Metoda Całkowitego Ucieleśnienia (TEM – Total Embodiment Method) to niezwykła technika medytacyjna, która została wywiedziona z praktyk dawnych samurajów. Jej największym atutem jest możliwość medytowania bez konieczności wyłączania się z codziennego życia.

Czym jest medytacja? Wielu ludzi skłania się ku zrównywaniu medytacji z określonymi, wymagającymi dyscypliny praktykami, które zakładają siedzenie w ciszy ze skrzyżowanymi nogami i zamkniętymi oczami. Niemal każda medytacja ma jakąś określoną, ustaloną z góry formę, która ją odróżnia od innych. Problem z definicjami medytacji opartych na formach polega na tym, że mogą one spowodować, że kroki i tradycje będziemy cenić wyżej niż świadomość, którą pierwotnie miała ujawnić medytacja. A to przecież jest jej głównym celem.

Czy medytacja zawsze musi oznaczać konieczność wyłączenia się z otaczającej rzeczywistości? Fot. Depositphotos

Metoda Całkowitego Ucieleśnienia (TEM – Total Embodiment Method) – wyzwanie rzucone innym formom medytacji

Metoda Całkowitego Ucieleśnienia (TEM – Total Embodiment Method) nie ma dogmatów ani ustalonych form. Ponieważ bazuje na czystej świadomości zasad i naturalnych cechach ludzkiego ciała, metoda ta jest wysoce elastyczna i łatwo ją zastosować w każdej sytuacji. Możesz być zdumiony tym, jak prosta i skuteczna jest ta metoda. Już po kilku sesjach będziesz w stanie medytować ze względną łatwością, nawet z otwartymi oczami. A wraz z rozwojem praktyki będziesz w stanie chodzić, prowadzić samochód i zajmować się wieloma innymi czynnościami w trakcie medytacji. Podczas podróży medytacyjnej zespolisz swój umysł i ciało w celu osiągnięcia lepszego zdrowia i możliwości. Twój mózg stanie się bardziej elastyczny i doświadczysz więcej spokojnej jasności i inspiracji.

Co daje ci tego typu medytacja?

Kiedy ograniczasz się do praktyki medytacji w pozycji siedzącej, wpajasz sobie przekonanie, że musisz stworzyć idealne warunki zewnętrzne, aby osiągnąć pełnię. Jest to przekonanie, które staje się zarzewiem walki pomiędzy życiem codziennym a świadomością, ponieważ warunki zewnętrzne nigdy nie będą pasowały do obrazu idealnych warunków do medytacji, który masz w głowie. Dzięki prostej zmianie nastawienia, popartej elastycznym podejściem do medytacji, już nie ma potrzeby takiej walki.

Możesz być niewiarygodnie świadomy i zintegrowany, wiodąc aktywne, codzienne życie. Nie zdziw się więc, jeśli zauważysz, że doświadczasz niektórych z następujących zjawisk związanych z głębszymi wzorcami fal mózgowych, nawet podczas ruchu:

  • momenty doskonałej błogiej jasności;
  • spontaniczne pojawianie się spostrzeżeń i rozwiązań problemów, które cię dotąd nękały;
  • odprężenie, gdy długo w sobie trzymane, nierozwiązane problemy umysłowe/emocjonalne i urazy zaczynają się rozpuszczać;
  • niesamowite zaangażowanie w chwilę obecną, takie że czas zdaje się przyspieszać, sprawiając, że upływające godziny odczuwamy jak minuty – jednak, co zadziwiające, może się również wydawać, że czas płynie wolniej, gdy znajdujesz się w skomplikowanej sytuacji życiowej, dając ci więcej czasu, by tak pokierować swoimi działaniami, żeby świadomie dać sobie radę z trudną sytuacją;
  • wzmożenie odczuwania wrażeń fizycznych, takich jak odczuwanie pulsu w całym ciele, odczuwanie momentu, gdy ktoś, kto jest za twoimi plecami, wpatruje się w ciebie lub poczucie bycia jednością z otoczeniem;
  • taki poziom bliskości i przyjemności seksualnej, jakiego nigdy wcześniej nie doświadczałeś;
  • niewytłumaczalne doświadczenia synchroniczności;
  • głębokie stany wizjonerskie;
  • transcendentalne poczucie jedności ze wszechświatem.

Medytacja – jak poprawić swoje zdrowie i samopoczucie w prosty i szybki sposób

Istnieje naprawdę dużo badań naukowych dotyczących korzyści zdrowotnych powiązanych z regularną praktyką medytacyjną. Badania te dowodzą, że medytacja poprawia zdrowie dzięki poprawie funkcji odpornościowej oraz zmniejszeniu stanu zapalnego i bólu w komórkach. Medytacja wzmaga poczucie szczęścia poprzez wzrost pozytywnych emocji z jednoczesnym obniżeniem niepokoju, stanów depresyjnych i stresu.

Stosując metodę TEM, możesz medytować w każdym miejscu i każdej sytuacji. Fot. Depositphotos

Oczywiście medytacja zwiększa twoją zdolność introspekcji, co zapewnia bardziej holistyczną, ugruntowaną perspektywę życiową. Regularna medytacja może również poprawić twoje życie towarzyskie, ponieważ zwiększa inteligencję emocjonalną i zdolność odczuwania współczucia, jednocześnie zmniejszając poczucie niepewności.

Możesz być zdumiony odkryciem, że regularna praktyka medytacyjna wpływa również na mózg, pozytywnie zwiększając substancję szarą. Najbardziej zwiększa się grubość kory w obszarach związanych z utrzymywaniem uwagi. Objętość mózgu może również wzrastać w obszarach związanych z pozytywnymi emocjami, regulacją emocji i samokontrolą. Te istotne zmiany zwiększają stan psychicznego dobrobytu, jednocześnie redukując reaktywność emocjonalną.

Medytacja korzystnie wpływa na stan zdrowia i umysłu. Fot. Depositphotos

Chociaż te korzyści są niesamowite, to – mówiąc szczerze – osiągnięcie ich wymaga dużo czasu i wysiłku; a większość z nas po prostu nie ma czasu ani energii, by poświęcić się formalnej, codziennej praktyce medytacyjnej, więc nie odnosimy takich korzyści…

TEM zapewni ci te korzyści szybciej i łatwiej, a także przeniesie cię w głębsze miejsce, niż możesz sobie wyobrazić, z otwartymi oczami i wtapiając się w twoje codzienne aktywne życie.

Wyobraź sobie, że otrzymujesz te wszystkie udowodnione naukowo korzyści i działają one długofalowo, że dysponujesz codzienną medytacją, która jest dla ciebie dostępna i nie musisz brać sobie wolnego od życia, aby wejść w stan medytacji.

Poznaj potęgę metody TEM!

Regularnie praktykując TEM, transformująca siła medytacji będzie dostępna dla ciebie, kiedy tylko zechcesz przy zaledwie przebłysku intencji.

W trakcie podróży medytacyjnej zauważysz również, że dysfunkcyjne myśli, uczucia i zachowania zaczynają znikać z twojego życia, by zostać zastąpione przez poczucie wewnętrznego spokoju i spełnienia. Zaczniesz doświadczać płynnych stanów, które umożliwiają sukces we wszystkim, o co się starasz, włączając w to twoje związki i powołanie. Doświadczysz więcej inspiracji i kreatywności i będziesz się efektywniej uczył, będziesz też miał lepszą pamięć. Twój mózg zacznie w naturalny sposób uwalniać substancje chemiczne, które poprawią twoje zdrowie i siły witalne o wiele bardziej niż wtedy, gdybyś nie praktykował medytacji codziennie. Będziesz odczuwać mniejszy stres, niepokój, a nawet zaczniesz czuć się tak, jakbyś nigdy nie był sam, nawet jeśli nikogo nie będzie w pobliżu. Będziesz bardziej zrelaksowany, gdy znikną stare, nierozwiązane problemy psychiczne i emocjonalne.

Co więcej, będziesz jadł, spał i żył pełniej, niż myślałeś, że to w ogóle możliwe. Dzięki wytrwałej praktyce będziesz prowadził pełne zaangażowania życie z żywą świadomością i spójnością, a to oznacza, że będziesz mądrzejszą, bardziej świadomą i uzdolnioną osobą, niż kiedykolwiek sobie wyobrażałeś.

Naprawdę możesz medytować jak mistrz samurajski. I co więcej, możesz to robić z otwartymi oczami, podczas rozmowy, chodzenia, a nawet w czasie pracy.

Gdy się w pełni odprężysz, poczujesz, że twoja świadomość staje się pełniejsza. Fot. Depositphotos

Gdy będziesz praktykował krótką medytację, twój mózg będzie przechodził z normalnego, skoncentrowanego, stresującego, pobudzonego stanu fal beta, w którym domyślnie żyjesz przez cały czas, do medytacyjnego, płynnego stanu fal alfa. Gdy się odprężysz, osiągając bardziej rozszerzoną świadomość, twój umysł wyjdzie poza stan alfa i przejdzie w stan theta, delta i przypuszczalnie nawet w stan fal gamma, który pobudza głęboko pozytywne, trwałe zmiany strukturalne w twoim mózgu.

W miarę kontynuowania praktyki będziesz mógł wchodzić w stany głębokiej świadomości i jasności niemal machinalnie. Wyobraź sobie, że idziesz na rozmowę o pracę i tuż przed spotkaniem z potencjalnym szefem błyskawicznie przechodzisz w żywą, spokojną jasność umysłu, która ujawnia twoje najlepsze wewnętrzne aspekty. Z takimi cechami świadomości jest o wiele bardziej prawdopodobne, że otrzymasz tę pracę, jeśli ci ona odpowiada, niż byłoby w innym przypadku.

Bądź jak samuraj!

Geniusz samuraja polegał na skuteczności. Nie interesowała ich medytacja siedząca jako dodatek do treningu sztuk walki (chociaż wielu samurajów z pewnością praktykowało medytację siedzącą jako praktykę religijną), ponieważ takie podejście byłoby bezużyteczne na polu bitwy, gdzie w jednej chwili potrzebna była spokojna, czysta, żywa świadomość pojawiająca się w obliczu makabrycznych obrażeń i groźby śmierci. Dzięki regularnej praktyce w codziennym życiu możesz bez wysiłku medytować w ciągu kilku minut, sekund lub nawet w jednej chwili, w zależności od tego, w jaki sposób twój mózg jest przystosowany do medytacji. To jest doprawdy cudowne.

Wszystkie sekrety Metody Totalnego Ucieleśnienia (TEM) odkryje przed tobą książka Richarda L. Haighta „Sekret medytacji samuraja”.

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.