aktywność fizyczna czakry Ezoteryka joga Medycyna naturalna Terapie Zdrowie

Joga dla ciała subtelnego – wkrocz na nowy poziom jogi!

joga dla ciała subtelnego
Dodane przez Ewelina Kuryłowicz

Odblokuj moc kręgosłupa – poznaj potencjał swojej miednicy

Podstawa kręgosłupa jest „źródłem najdłuższej rzeki”, rzeki olbrzymiej siły i potencjału, która płynie przez trzon kręgowy. Ten potok mogą ujarzmić ruchy dna miednicy i subtelne ruchy kości ogonowej. Zaczynamy nawigować biegiem tej kręgowej rzeki od kości ogonowej i krocza. Niczym kil łodzi, miednica zapewnia kręgosłupowi stabilność oraz stanowi przeciwwagę dla czaszki. Z tego powodu ważne jest odpowiednie ustawienie i wyważenie miednicy – a nie jest to łatwe zadanie, ze względu na siły ściskające, działające zazwyczaj u podstawy kręgosłupa. Jednak ruch panewki stawu biodrowego, kości ogonowej i dna miednicy umożliwia przepływ mięśniowy i nerwowo-naczyniowy pomiędzy nogami, tułowiem i czaszką. To dzięki pozbyciu się sztywności i zatoru w pierwszej czakrze – Muladharze – wysublimowane kanały wewnątrz ciała subtelnego mogą płynąć bez przeszkód.

Fot. Pixabay

Trzy ćwiczenia, które zwiększą twoją świadomość biodra

Te trzy ćwiczenia pomagają przyciągnąć uwagę do struktur w panewce stawu biodrowego i wokół niej. Pierwsze ma na celu zwiększenie zakresu ruchu bez obciążenia. Drugie aktywnie rozciąga boczne mięśnie uda. A ostatnie, czyli pozycja drzewa, zapewnia biodru stabilność poprzez obciążenie. Każdy z tych ruchów zacznij od określenia, która z twoich panewek stawu biodrowego ma bardziej ograniczony ruch. W ten sposób zyskasz większą inteligencję somatyczną i bardziej dostroisz się do subtelnych pociągnięć, obrotów oraz zmian w tej strukturze. Po dostrzeżeniu różnic pomiędzy swoimi biodrami możesz określić, która strona powinna zostać wzmocniona, a którą należy rozluźnić. Podejdź do poznawania swojego ciała z ciekawością. Niech twoją intencją będzie osiągnięcie większej symetrii.

RUCH OKRĘŻNY W PANEWKACH STAWU BIODROWEGO

Ta seria ruchów przynosi panewkom stawu biodrowego płynność i łatwość ruchu. Pomaga również ocenić zaburzenia równowagi i asymetryczne wzory w obrębie więzadeł, mięśni stawu biodrowego oraz okolic krzyża. Wykonuj te ruchy powoli i inicjuj je poprzez rotację panewki stawu biodrowego, z niewielką pomocą muskulatury nóg. Wyczuj kolistą płynność torebek stawu biodrowego.

Połóż się na plecach i rozluźnij się w savasanie. Wykonaj rotację zewnętrzną kości udowej w panewce stawu biodrowego i przyciągnij do siebie jedną nogę, by przyjąć pozycję drzewa. Trzymaj stopę na podłodze i przesuń kolano w bok, blisko podłogi. Następnie przesuń nogę z powrotem do pozycji savasany, inicjując ruch poprzez obrót panewki stawu biodrowego. Powtórz całą procedurę od pięciu do ośmiu razy po jednej stronie ciała. Następnie powtórz ten sam ruch z drugiej strony, powoli i bez użycia siły. Nie utrzymuj pozycji – wchodź w nią i z niej wychodź, prowadząc nogę wzdłuż podłogi do pozycji drzewa, a następnie ponownie ją prostując. W trakcie wykonywania ruchów porównaj obie strony: czy któraś wydaje się bardziej „kleista” lub luźna? Czy czujesz z jednej strony blokadę? Czy ograniczenie ruchu występuje w wewnętrznej czy zewnętrznej części panewki stawu biodrowego?

Następny etap ćwiczenia wymaga ruchu półkolistego panewki. Ponownie przesuń zgięte kolano w bok, by wykonać rotację zewnętrzną. Następnie ułóż stopę tej nogi na podłodze i delikatnie pociągnij kolano w górę, w kierunku sufitu. Ułóż kolano w łuk w poprzek linii pośrodkowej ciała, by przeszło wraz z biodrem w rotację wewnętrzną. W tym momencie zewnętrzna część twojego biodra uniesie się na kilka centymetrów od podłogi. Następnie, z wewnętrznego kąta kolana i biodra, przesuń stopę ponownie do pozycji savasany. Cały czas dotykaj nią podłogi. Powtórz cały proces z drugiej strony. Ten ruch opisuje kolisty obrót stawu biodrowego, ponieważ łączy rotację zewnętrzną, zginanie, rotację wewnętrzną i rozciąganie biodra. Wykonuj go na przemian prawą i lewą stroną, łącznie od pięciu do siedmiu zestawów. Ponownie porównaj obie strony. Ćwicz to miejsce, w którym poczujesz ucisk, by osiągnąć większą mobilność. Wykonując te koliste ruchy, wizualizuj sobie, że twój staw biodrowy zostaje nasmarowany mazią stawową. Pomoże ci to nawilżyć i odżywić torebkę stawu.

CZERPANIE NEKTARU Z GRUSZKI

By rozciągnąć leżący u podstawy miednicy mięsień gruszkowaty i zaczerpnąć z niego soku (amrity), ułóż nogi w sukhasanie (pozycji zadowolenia). Upewnij się, że twoje stopy znajdują się dokładnie pod kolanami – a nie obok ud. Ustaw nogi tak, by golenie ułożyły się mniej więcej równolegle do przedniej krawędzi maty. Wygnij się do przodu, wydłużając talię boczną i rozciągając przednią część kręgosłupa. Oprzyj czoło o podłogę, klocek lub wałek. Napnij lekko stopy. Poczuj, jak rozciągają się mięśnie twoich pośladków i mięsień gruszkowaty. Utrzymaj tę pozycję przez 2–3 minuty. By ją opuścić, ułóż ręce na podłodze, obok kolan, i odepchnij się na nich, by się podnieść. Powtarzaj ćwiczenie i zmieniaj przy tym nogi – tak, by druga goleń znalazła się z przodu. Porównaj obie strony ciała pod kątem napięcia, które poczułeś w mięśniu gruszkowatym i stawie biodrowym. Przypomnij sobie luz lub napięcie, które wyczułeś podczas wykonywania ćwiczenia „ruch okrężny w panewkach stawu biodrowego”. Zauważ, w jakie sposoby napotkasz tę samą konstelację blokad w stawie biodrowym i otaczających go mięśniach.

Fot. Pixabay

STOJĄCE DRZEWO

Stań w vrksasanie (pozycji drzewa) i skieruj uwagę na nogę, na której stoisz. Dociśnij piętę do podłogi i aktywnie unieś wewnętrzny łuk stopy. Podnieś drugą stopę i utrzymuj ją – pewnie i tak wysoko, jak tylko możliwe – przy wewnętrznej krawędzi stojącej nogi. Mocno wciśnij stopę zgiętej nogi w wewnętrzny brzeg uda drugiej. Pomoże to zwiększyć przepływ krwi przez tętnicę udową oraz mięśnie pachwiny. Jednocześnie odciągnij wewnętrzną część podniesionej nogi od linii pośrodkowej ciała. Zwróć uwagę, że panewka stawu biodrowego stojącej nogi przesuwa się na bok, a cała twoja miednica odsuwa się od zgiętego kolana. Zabezpiecz i ustabilizuj swoją pozycję poprzez przyciągnięcie głowy kości udowej do panewki stawu po stronie stojącej nogi – niczym w technice choinki. Postaraj się ułożyć i wyśrodkować staw biodrowy stojącej nogi bezpośrednio nad kostką. Poczuj, jak zabezpieczenie głowy kości udowej utrwala cię w pozycji drzewa i działa niczym miniaturowa bandha. Unikaj zaciskania pośladków i napinania dna miednicy. Zabezpiecz swoją pozycję, wykorzystując w tym celu przypominający imadło nacisk krętarzy większych po zewnętrznej stronie bioder. Utrzymuj pozycję przez minutę lub dwie z obu stron ciała.

Więcej na temat fizycznej i energetycznej anatomii jogi można przeczytać w książce Tiasa Little pt. „Joga dla ciała subtelnego”.

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.