medytacja motywacja pozytywne myślenie Rozwój duchowy Rozwój osobisty Terapie

Czym jest mantra?

Mantry
Dodane przez Redakcja

Mantry to mistyczne energie dźwiękowe, uniwersalne moce, które są osadzone w strukturze dźwiękowej. W trakcie recytacji mantry wibracja dźwiękowa jest uwalniana i rozwija swoją moc. Wibracja jest również uchwycona w sanskrycie, starożytnym języku, którego wieku wciąż nie jesteśmy w stanie dokładnie określić. Prawdopodobnie jest to jeden z najstarszych języków na świecie, który nadal jest w użyciu. Jedno jest pewne: mantry (ich energia, ich wibracja dźwiękowa) istniały przed językiem. Słowa dla mantr pojawiły się później. Najpierw była wibracja, sam dźwięk, a następnie słowo.

Mantry aktywują nasze psychoaktywne centra energetyczne

Jeśli intonujemy sylaby sanskryckie w tradycyjny sposób, energia mantry może być doświadczana w naszym własnym ciele. Dzięki szczególnemu połączeniu dźwięku, wibracji, energii, melodii, metryki i znaczenia, mantry prowadzą nasz umysł do wewnątrz, aktywują nasze psychoaktywne centra energetyczne i rozszerzają nasz doświadczalny świat w kierunku wyższej rzeczywistości.

Obie sylaby słowa mantra odnoszą się do sanskryckich terminów mananat (myśleć) i trayate (wyzwalać, prowadzić do wyzwolenia). W indyjskich pisma na temat nauk mantr, Mantra Shāstras, zapisane jest, że mantra jest tym, dzięki czemu jest się „chronionym i wyzwolonym poprzez ciągłe myślenie i pamiętanie” (mananāt trāyate iti mantraḥ). Poprzez powtarzanie mantry dochodzimy do wyzwolenia.

Zgodnie z inną interpretacją, mantra jest tym, co uwalnia nas od myślenia lub daje nam pewną ochronę umysłu. Podczas praktyki możemy bezpośrednio doświadczyć, jak nasz umysł staje się jasny i wchodzi w harmonijną, spokojną wibrację. Dyskursywne, osądzające, analizujące myślenie ustaje, a przed nami otwierają się nowe drzwi, które zapraszają do przejścia przez nie i poszukiwania wskazówek.

W Jogasutrach Patańdżalego czytamy: „Poprzez wyciszenie umysłu człowiek dociera do swojej prawdziwej natury” (YS I.1-3). W pełni świadome wyciszenie umysłu jest stanem nadświadomości, w którym możemy otrzymać wgląd w naszą boską naturę. Kiedy medytacja mantry staje się szczególnie głęboka, prowadzi nas tam. W tym stanie myśli i codzienne słowa nie są już namacalne. Często mantra odchodzi od nas jakby sama z siebie – nie jest już potrzebna jako cenny instrument. Wtedy umysł jest całkowicie pochłonięty czystą wibracją. W ten sposób mantra toruje ścieżkę, a my jesteśmy zaproszeni do podążania nią.

Intonowanie mantr może przynieść wewnętrzny spokój, zwiększyć koncentrację i podnieść wibracje energetyczne, prowadząc do głębszej duchowej harmonii (fot. depositphotos).

Nauka i pogłębianie medytacji z mantrą

Mantry mają bardzo szczególną fascynację i działanie. Mogą one uduchowić twoje życie, napełnić je nową siłą, a także skierować je ku wyższej rzeczywistości. Po części proces ten można wyjaśnić naukami mantr hinduskich pism, ale po części pozostaje to tajemnicą. Działanie mantr jest nauką doświadczalną. Techniki zawarte w tej książce oraz obszerna wiedza teoretyczna zapewniają bogactwo narzędzi. Jeśli będziesz regularnie używać ich w medytacji, moc mantr rozwinie się w tobie oraz w twoim życiu i będzie wpływać na ciebie w najróżniejszych obszarach.

Medytacja z mantrami może być stosowana w wielu obszarach, takich jak:

 • równoważenie, a także relaks w codziennym życiu,
 • balans energetyczny,
 • zdrowie i witalność,
 • odwaga i energia,
 • jasność, skupienie i uważność,
 • wdzięczność, dobra wola, życzliwość, szacunek dla Boga,
 • rozpoznawanie części radźasu i tamasu w kryzysach życiowych i trudnych sytuacjach,
 • rozwój osobowości,
 • rozwój duchowy,
 • prowadzenie sattvicznego stylu życia.

Dzięki mantrom możesz:

 • pogłębić swoją medytację,
 • nadać medytacji nowe impulsy,
 • uspokoić umysł,
 • wznieść umysł na wyższe poziomy,
 • wzmocnić nerw błędny,
 • wprowadzić cały system ciało–umysł–duch w harmonijne wibracje,
 • otworzyć swoje serce,
 • kultywować oddanie i miłość,
 • ustanowić lub wzmocnić połączenie z boskością,
 • połączyć się z błogosławieństwem i energią przewodnią,
 • głęboko uświadomić sobie, kim jesteś, a także czego naprawdę potrzebujesz,
 • wejść na nowe poziomy świadomości,
 • uwolnić się od cierpienia i kawałek po kawałku rozpuścić swoją karmę,
 • odnaleźć przewodnictwo do głębokiej wewnętrznej oraz zewnętrznej wolności.

Mantry miłości, współczucia, zaangażowania w świat

Om Namo Bhagavate Vasudevaya

Jest to mantra oddania, miłości, bliskości z Bogiem: „Szacunek (Namo) dla Boskości (Bhagavate), dla światła wszystkich stworzeń (Vasudeva)”. Vasudeva jest imieniem Kryszny i dosłownie oznacza: to, co świecące, promienne (Deva) we wszelkim stworzeniu (Vasu).

Wdech na Om Namo Bhagavate – cześć dla wszechobecnej Boskości. Wydech na Vasudevaya – to światło i esencja we wszystkich istotach. Inną możliwością jest intonowanie całej mantry naraz. Wdech na Om Namo Bhagavate Vasudevaya – jestem połączony z boskim światłem. Wydech na Om Namo Bhagavate Vasudevaya – z mojego serca emanuję światłem, miłością i radością do siebie i do całej atmosfery.

Om Benza Satto Hung

Ta mantra pomaga rozpuścić negatywną karmę stworzoną przez wiele wcieleń: „Buddo oczyszczenia we mnie, który uosabiasz wszystkich Buddów, proszę wzmocnij moją determinację, by oczyścić i przekształcić moją karmę. Daj mi zdolność wypełnienia umysłu niezniszczalną mocą diamentu, dobrem, cnotą, życzliwością i miłością”.

Nawet jeśli nasz potencjał pozostaje w ciemności, nie musi tak być zawsze. Negatywna karma może zostać przekształcona.

Więcej mantr znajdziesz w książce „Medycyna mantr – rewolucyjne połączenie medycyny wibracyjnej i duchowości. Odkryj mantry, które oczyszczą i uzdrowią twoje ciało, przyciągną miłość i transformację, a także ukierunkują cię na najwyższą siłę” autorstwa dr med. Ingfried Hobert.

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.