Medycyna naturalna ziołolecznictwo

Ziołowa kuracja na zdrowie. Medycyna naturalna na szereg chorób i dolegliwości

medycyna naturalna
Dodane przez Redakcja

Medycyna naturalna skutecznie leczy wiele dolegliwości i chorób. Odpowiednio przygotowane preparaty mogą posłużyć chorym na choroby układu oddechowego, układu krążenia, wątroby i dróg żółciowych, nerek, krwi, skóry oraz cierpiącym na zaburzenia pracy układu neurologicznego. W różnorodnych terapiach często wykorzystuje się zioła i suplementy diety. Warto jednak pamiętać, by zaopatrywać się w nie w odpowiednim sklepie zielarskim, gdzie otrzymamy towar z pewnego źródła. Sprawdź naturalne receptury i wykorzystuj homeopatię z wykorzystaniem ziół leczniczych, by osiągnąć zdrowie i dobre samopoczucie.

Zioła na zapalenie oskrzeli

Objawowe zapalenie oskrzeli przypomina przeziębienie. Zazwyczaj choroba jest wywołana przez wirusy, dlatego antybiotyki niewiele tu pomogą. Czasem przyczyną jest zakażenie bakteryjne i wtedy leczenie antybiotykami jest bardzo wskazane. Ostre zapalenie oskrzeli ustępuje czasem po tygodniu, ale czasem trwa dłużej. Jeżeli jednak choroba przejdzie w stan przewlekły, kaszel i rzężenie w płucach mogą trwać miesiącami. W takich przypadkach raczej nie wyleczymy się sami, możemy jednak złagodzić w znacznym stopniu dolegliwości.

Lecznicze przepisy:

 1. Liść podbiału pospolitego, kwiat bzu czarnego i ziele szparagi po 5 g. Mieszankę ziół zalać szklanką wrzącej wody, zawinąć i odstawić na godzinę. Po przecedzeniu pić 3 razy dziennie.
 2. Łyżkę zmielonego ziela rdestu ptasiego zalać szklanką wrzącej wody. Gotować na łaźni wodnej przez 5 minut i odstawić pod przykryciem na 1-2 godziny. Po przecedzeniu zażywać po 1 łyżce 3-4 razy dziennie.
 3. Liść podbiału pospolitego – 2 części, liść brzozy – 1 część, rumianek – 2 części, ziele bagna – 2 części i ziele lebiodki – 1 część. Składniki zmielić i dokładnie wymieszać. 2 łyżki mieszanki zalać 500 ml wrzącej wody, gotować 10 minut, zawinąć i odstawić na 30 minut. Przecedzić i pić po 1/3 szklanki 3 razy dziennie po jedzeniu. Środek polecany przy przewlekłym zapaleniu oskrzeli.
 4. Łyżeczkę drobno pokrojonego ziela dziewięciornika błotnego zalać szklanką wrzącej wody, odstawić na 2 godziny, przecedzić. Zażywać po 1 łyżce 3-4 razy dziennie.
 5. Łyżeczkę kwiatów arniki górskiej zalać szklanką wrzącej wody i odstawić na 2 godziny. Po przecedzeniu pić po 1 łyżce 3-4 razy dziennie.
 6. Pełną łyżkę rozdrobnionego ziela pokrzywy zwyczajnej zalać szklanką wrzącej wody i gotować 5 minut. Po ostygnięciu przecedzić i przyjmować po 2 łyżki 3-4 razy dziennie dziennie przed posiłkiem

Leczenie niewydolności krążenia i serca

Jest to przypadłość, w której serce nie jest w stanie podtrzymać pełnego krążenia krwi. Niewydolność krążenia jest równoznaczna z niewydolnością mięśnia sercowego. Przy niewydolności lewej komory podwyższa się ciśnienie w lewym przedsionku serca oraz powstają zastoiny żylne w płucach. Natomiast przy niewydolności prawej komory podwyższa się ciśnienie w żyłach obwodowych, powstają obrzęki i powiększa się wątroba wskutek zastoju żylnego. Schorzenia serca leczy lekarz specjalista, natomiast zioła działają pomocniczo.

Lecznicze przepisy:

 1. Zmieszać po 100 g kwiatostanu głogu, koszyczka rumianku i ziela serdecznika oraz po 50 g liścia brzozy, ziela połonicznika, kłącza perzu, kwiatu wrzosu i kasztanowca. Łyżeczkę ziół zalać szklanką wrzącej wody i naparzać pod przykryciem 20-30 minut. Pić gorące po 1 szklance rano i przed snem. Używać do skończenia całego zapasu.
 2. Zmieszać po 50 g następujące zioła: ziele serdecznika, kwiatostan kocanki i głogu, owoc głogu i róży, liść melisy i pokrzywy, korzeń kozłka lekarskiego i lubczyka. Łyżeczkę ziół zalać szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem 20-30 minut. Pić gorące po 1 szklance rano i wieczorem. Stosować na wzmocnienie mięśnia sercowego.
 3. Zmieszać w równych ilościach następujące zioła: ziele nostrzyka i serdecznika, owoc jarzębiny i róży, korzeń lubczyka, kwiatostan głogu, kwiat tarniny i liść melisy. Łyżeczkę ziół wsypać do szklanki wrzącej wody i zaparzać 30 minut. Podgrzane i odcedzone zioła pić 3 razy dziennie 20 minut przed posiłkami. Stosować przy zapaleniu mięśnia sercowego.
 4. Liście bazylii – 3 części, owoc głogu – 2 części, ziele serdecznika – 2 części i liście maliny – 2 części. Zioła dokładnie wymieszać i 3 łyżki mieszanki zalać 4 szklankami wrzącej wody. Odstawić do zaparzenia na godzinę, przecedzić. Przyjmować 7 razy dziennie po 2 łyżki.
 5. Rozdrobnić liście brzozy i 2 łyżeczki zalać szklanką wrzącej wody. Odstawić na 30 minut, przecedzić, dodać szczyptę sody do picia. Przyjmować regularnie 3-4 razy dziennie co 3-4 godziny.

Możesz również wypróbować sposób na obniżenie ciśnienia krwi opisany w książce Obniż swoje ciśnienie – 10 prostych sposobów – bez leków – w 4 tygodnie. Dzięki tej lekturze przestaniesz zanieczyszczać swoje ciało medykamentami. Co więcej, zredukujesz stres, zaczniesz odżywiać się smaczniej i zdrowiej i…wreszcie poczujesz się lepiej!

Choroby wątroby i dróg żółciowych

O swoim istnieniu przypomina nagle i niespodziewanie. Zazwyczaj swym powiększeniem buntuje się przeciw naszemu odżywianiu i ostrzega, że nasze grzechy żywieniowe mogą doprowadzić powoli do degeneracji wątroby, a ona sama może odmówić swej pracy. Jest ona głównym narzędziem przemiany materii w ustroju człowieka. Można powiedzieć, że jest to niezwykle pracowite laboratorium włączone między układ trawienia i krążenia, które spełnia około 500 ważnych funkcji. Komórki wątroby, która waży około 1,5 kg, produkują bezustannie żółć, zbieraną przez sieć drobniutkich kanalików, uchodzących do dużego przewodu, którym żółć doprowadzana jest do woreczka żółciowego. U osób młodych i zdrowych regeneracja komórek wątrobowych przebiega szybciej niż u osób chorych i w zaawansowanym wieku. Komórki wątrobowe potrzebują na swoją odnowę 50-75 dni. Nie ma ona jednak nieograniczonych możliwości.
Przyczyn powstawania chorób wątroby i dróg żółciowych jest bardzo wiele. Do najczęstszych, oprócz błędów dietetycznych należą: zakażenia (np. wirusami, bakteriami i innymi drobnoustrojami), nadmierne spożywanie alkoholu, kamienie żółciowe, narażenie na kontakt ze szkodliwymi substancjami, niekorzystny wpływ układu nerwowego, przewlekłe stosowanie niektórych leków.
Bez względu jednak na to, jakie by to nie były przyczyny choroby, nie można lekceważyć i należy bez ociągania poddać się leczeniu, które z całą pewnością zezwoli na wspomaganie się ziołami.

Lecznicze przepisy:

 1. Sporządzić miksturę z 500 g miodu, 250 ml soku z cytryny i 250 ml oliwy z oliwek. Łyżkę syropu należy przyjmować 3 razy dziennie po 1 łyżce przy przewlekłym zapaleniu woreczka żółciowego.
 2. Około 20 minut po przyjęciu wyżej wymienionej mikstury należy pić odwar sporządzony według poniższego przepisu: wziąć po 50 g korzeni goryczki żółtej, liści i kwiatów kocanki piaskowej, miętę pieprzową, liście i kwiaty nagietka, ziele skrzypu polnego, ślaz dziki, tysiącznik, szałwię i szyszki chmielu. Po wymieszaniu ziół wziąć 3 pełne łyżki mieszanki z dodatkiem 1 łyżki lekko podpieczonych nasion lnu i 1 łyżeczką nasion anyżu i zalać 700 ml wrzątku. Gotować pod przykryciem na małym ogniu przez 25 minut i od razu przecedzić. Pić z dodatkiem miodu i soku z cytryny po 75 g odwaru.
 3. Zamiast odwaru podanego w przepisie powyżej możemy pić 2 godziny po jedzeniu odwar z mieszanki, sporządzonej z 2 łyżek następujących ziół: liści rozchodnika wielkiego, dziurawca, kocanki piaskowej, piołunu, dymnicy pospolitej, akantu długolistnego i korzeni cykorii podróżnika. Zioła z dodatkiem 1 łyżeczki owoców jałowca i 10 owoców dzikiej róży (pokrojonych na połówki) zalać 1/2 litrem wrzącej wody i gotować pod przykryciem 10 minut. Po przecedzeniu pić z dodatkiem miodu i soku z cytryny po 75 g mikstury.
 4. Przez 2 miesiące codziennie na noc robić okłady z rozmaglowanych liści świeżej kapusty na okolicę wątroby. Stosować przy marskości wątroby.
 5. Łyżkę drożdży zagotować w 1/2 szklanki wody i po odstaniu pić zimne na noc. Stosować wspomagająco przy marskości wątroby.

Wiele osób posiada kamienie żółciowe, które powodują u nich szereg dolegliwości. Skuteczne sposoby na ich pozbycie się przez oczyszczania wątroby i woreczka żółciowego opisuje także Andreas Moritz w swojej książce Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego. Jak uniknąć współczesnych chorób.

Schorzenia nerek i pęcherza moczowego

Nerki są narządem wytwarzającym mocz. Odbywa się w nich olbrzymia praca filtracyjna, bowiem przepływa przez nie 1500 litrów krwi w ciągu doby, z której wytwarza się około 150 litrów tzw. moczu pierwotnego i w konsekwencji około 1,5 litra moczu wydalanego na zewnątrz. Z tych to powodów nerki są wręcz kluczowym organem naszego organizmu. Generalnie spełniają one trzy bardzo ważne funkcje dla prawidłowego funkcjonowania organizmu: wydalniczą, wydzielniczą i metaboliczną.
Zakłócenia w pracy nerek mogą wywołać stan zapalny, mogą być też przyczyną tworzenia się złogów, które mogą być przyczyną powstawania piasku lub kamieni. Wśród wielu schorzeń nerek można wymienić m.in. zapalenie miedniczek nerkowych, nerczycę, mocznicę, raka nerek i kamicę nerkową.
Schorzenie pęcherza jest spowodowane zakażeniem różnymi bakteriami. Może ono być wywołane ostrym zapaleniem nerek, może też być wywołane czynnikami zewnętrznymi. Mocz jest wtedy mętny, zawiera dużo czerwonych i białych krwinek oraz bakterii. Zioła w takich przypadkach są bardzo wskazane, zwłaszcza gdy w moczu stwierdzi się obecność bakterii antybiotykoodpornych, jak również w stanach przewlekłych i zapobiegawczo.

Lecznicze przepisy:

 1. Działanie moczopędne i leczniczo-ochronne. Gotować 2 łyżki ziela skrzypu polnego w 1/2 litra wody 3-5 minut. Po tym czasie zioła ostudzić i przelać do termosu. Ilość tą pić w 2-3 porcjach przez cały dzień.
 2. Działanie moczopędne. Wziąć po łyżeczce ziela skrzypu, owocu jałowca, liści brzozy i czarnej porzeczki. Zioła drobno posiekać i zalać je 2 szklankami wrzącej wody. Gotować 15 minut, odcedzić. Pić 1-2 razy dziennie po 1 szklance.
 3. Działanie moczopędne i przeciwzapalne. Sporządzić napar z 1 łyżki kwiatów chabru bławatka na szklankę wrzącej wody. Zaparzać 10-15 minut i pić po 1/2 szklanki 2 razy dziennie między posiłkami.
 4. Działanie moczopędne i przeciwzapalne. Łyżkę korzenia wilżyny ciernistej gotować 3 minuty w 2 szklankach wody. Pić 2-4 razy dziennie po 1-1/2 szklanki przed posiłkami.
 5. Działanie moczopędne i odkażające drogi moczowe. 1-2 łyżki mącznicy lekarskiej gotować w szklance wody 5-7 minut. Po przecedzeniu pić co 3 godziny po 2-3 łyżki dziennie. Prawidłową reakcją jest zabarwienie się moczu na zielono.

Uwaga! Mącznica jest niewskazana dla osób po operacjach nerek dla kobiet w ciąży.

Poznaj sposób na bezsenność

Przeciętnie człowiek przesypia 1/3 część swojego życia. Sen to zjawisko powszechne i naturalne i może dlatego poświęcamy mu zbyt wiele uwagi. Czym on jest tak naprawdę, uświadamiamy sobie dopiero wtedy, gdy wystąpią z nim kłopoty. Za sen odpowiedzialny jest centralny układ nerwowy człowieka. Tak więc w mózgu znajduje się ośrodek snu i czuwania. Rytmiczność czuwania i snu zależy od tzw. „zegara biologicznego człowieka” i od czynników zewnętrznych. Mechanizm fizjologiczny tego zegara znajduje się w części mózgu zwanej podwzgórzem. Oprócz snu i czuwania reguluje ono także temperaturę ciała, wydzielanie hormonów, przemianę materii i inne czynności.
Pomocne przy bezsenności będą z całą pewnością poniższe porady.

Lecznicze przepisy:

 1. Zmieszać 30 g korzenia waleriany, po 10 g ziela mięty pieprzowej, kwiatu kuklika pospolitego, kwiatu lawendy, ziela pierwiosnka, ziela dziurawca i 20 g ziela melisy. Ciepłą herbatę pić 2 razy dziennie (rano i przed snem) po 1 szklance.
 2. Zalać szklanką wrzącej wody 1 łyżkę melisy. Po naciągnięciu pić 2-4 razy dziennie po 1/2 szklanki naparu.
 3. Łyżkę rozdrobnionych korzeni waleriany (kozłka lekarskiego) zaparzyć w 1 i 1/2 szklanki wody, przecedzić po 30 minutach i pić po 1/4 szklanki 2-3 razy dziennie.
 4. Zmieszać po 50 g liścia mięty pieprzowej i melisy, koszyczek rumianku, szyszki chmielu oraz ziela serdecznika. 1 łyżkę ziół zalać szklanką wrzącej wody i odstawić do naciągnięcia na 15 minut. Po przecedzeniu pić szklankę naparu przed snem. Stosować do wyczerpania ziół.
 5. Zmiażdżyć na proszek 2 płaskie łyżeczki kozłka lekarskiego i zalać 250 ml spirytusu. Odstawić na 10 dni. W tym czasie pojemnikiem od czasu do czasu wstrząsać. Spożywać po 60 kropli nalewki wlanych do szklanki gorącego mleka przed snem.

W rozprawieniu się z bezsennością równie przydatna może okazać się aromaterapia z wykorzystaniem olejków eterycznych.

Bóle głowy i migrena do pokonania

Ból głowy może być spowodowany czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Do przyczyn wewnętrznych należą m.in.: urazy głowy, zapalenie zatok nosowych, nieżyt nosa, skrzywienie kręgosłupa i wiele innych trudnych do rozpoznania.
Natomiast migrena jest szczególnym rodzajem bólu głowy, występującym napadowo. Tym napadom mogą towarzyszyć zaburzenia wzroku, żołądka i jelit.
Zioła i preparaty roślinne mają korzystne działanie w zwykłych bólach głowy, natomiast przy migrenie można je podawać wspomagająco.

Lecznicze przepisy:

 1. Zmieszać po 100 g kwiatu rumianku i lipy oraz po 50 g liści melisy, mięty pieprzowej, ziela dziurawca, jemioły i nostrzyka. Wsypać łyżeczkę ziół na szklankę wrzącej wody, naparzać pod przykryciem 20 minut i przecedzić. Pić rano i wieczorem po 1 szklance lekko ogrzane.
 2. Zmieszać po 50 g liścia melisy, ziela dziurawca i kwiatu pierwiosnka oraz po 20 g korzenia kozłka lekarskiego, kwiatu lawendy i szyszek chmielu. Łyżeczkę ziół wsypać do szklanki wrzącej wody i naparzać pod przykryciem 20 minut. Po przecedzeniu lekko podgrzać i pić rano i wieczorem przy migrenie.
 3. Łyżkę wysuszonego ziela lebiodki pospolitej zalać 500 ml wrzącej wody. Zawinąć, odstawić na 30 minut i przecedzić. Przyjmować po 1/2-2 szklanki 2-3 razy dziennie. Uwaga! Nie należy używać w czasie ciąży.
 4. Łyżkę wysuszonych kwiatów bzu syberyjskiego zalać szklanką wrzącej wody, odstawić na 20 minut pod przykryciem i przecedzić. Pić 1/4 szklanki 3-4 razy dziennie na 15 minut przed posiłkami. Można dosłodzić miodem.
 5. Zalać szklanką wrzącej wody łyżkę zmielonego korzenia kozłka lekarskiego i gotować 15 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Zażywać 1 łyżkę 3 razy dziennie.

Trądzik pospolity – jak się go pozbyć?

Jest to choroba związana z nadczynnością gruczołów łojotokowych. Polega ona na zaczopowaniu przez masy rogowe ujść gruczołów łojowych. Wskutek zalegania łoju tworzą się grudki, które ulegają wtórnemu zakażeniu, bardzo często gronkowcem białym lub innymi mikroorganizmami. Korzystnie na trądzik wpływa słońce, a także stosowne mieszanki wysuszających papek. Natomiast stosowanie ziół wewnętrznie działa tonizująco i odtruwająco.

 1. Zmieszać po 100 g ziela bratka polnego i krwawnika, po 50 g ziela serdecznika, koszyczka rumianku, liścia pokrzywy, kłącza perzu i liścia pokrzywy oraz po 20 g ziela tysiącznika i szyszek chmielu. Łyżeczkę ziół wsypać do szklanki wrzącej wody i naparzać pod przykryciem przez 30 minut. Przecedzić, podgrzać i pić rano oraz wieczorem.
 2. Dokładnie wymieszać następujące zioła: kwiat nagietka i bzu czarnego, korzeń łopianu, mniszka lekarskiego i arcydzięgla, ziele macierzanki, dziurawca i fiołka trójbarwnego, kłącze perzu, liść brzozy i szałwii. Pełną łyżkę ziół zalać szklanką wrzącej wody i odstawić pod przykryciem na 3 godziny. Przecedzić, lekko podgrzać i pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkami.
 3. Wziąć 20 g kłącza perzu oraz po 10 g ziela bratka polnego, skrzypu i liścia pokrzywy. 2 pełne łyżki ziół zalać szklanką zimnej wody i powoli doprowadzić do wrzenia. Odstawić na 15 minut do naciągnięcia. W ciągu dnia pić 3 porcje tak zaparzonych ziół. Można również przemywać nimi twarz.
 4. Zmieszać następujące zioła: liść orzecha włoskiego – 60 g, korzeń łopianu – 40 g, ziele dziurawca – 50 g, ziele skrzypu polnego – 30 g. Sporządzić napar z łyżki ziół na 2 szklanki wody. Pozostawić na 1 godzinę pod przykryciem, odcedzić. Pić do 3 szklanek dziennie między posiłkami.
 5. Do ciemnej butelki wsypać po 1 łyżeczce rumianku, rozmarynu i szałwii. Całość zalać 1 szklanką wódki czystej. Raz dziennie butelką silnie potrząsać. Po 3 dniach odlać 1/4 nalewki i zalać ją szklanką wody mineralnej. Otrzymanym tonikiem przecierać skórę kilka razy dziennie. Następnie czynność powtórzyć.

Twoją skórę uleczy także srebro koloidalne, które skutecznie oczyszcza i odkaża. Nadaje się do każdego typu cery i działa przeciwzapalnie oraz łagodzi podrażnienia

Anemia – proste leczenie

Jest to choroba związana z obniżeniem stężenia hemoglobiny i liczby krwinek czerwonych poniżej wartości prawidłowych. Pojawia się ona w momencie, kiedy wytwarzanie czerwonych krwinek jest niedostateczne lub występuje ich szybka utrata. Typowe objawy tej choroby to: przyspieszenie czynności serca i oddechu, bóle i zawroty głowy, szum w uszach, osłabienie mięśni i stany podgorączkowe. Także w tej chorobie wielce pomocne mogą być zioła.

Lecznicze przepisy:

 1. Zmieszać po 100 g liści pokrzywy i owocu róży, po 50 g liści czarnej porzeczki, kwiatu rumianku, korzeni mniszka i arcydzięgla, kłącze perzu oraz 20 g ziela tysięcznika. Łyżeczkę ziół zalać szklanką wrzącej wody i naparzać pod przykryciem 20 minut. Po przecedzeniu pić gorące 2-3 razy dziennie po jedzeniu.
 2. Zmieszać po 50 g następujących ziół: liść pokrzywy, porzeczki czarnej, orzecha włoskiego i bobrka trójlistnego, owoc róży, jarzębiny i jałowca, ziele krwawnika, korzeń mniszka lekarskiego, kłącze tataraku oraz kwiatostan głogu. Kopiastą łyżkę ziół zalać szklanką wrzącej wody na 3 godziny. Po przecedzeniu i podgrzaniu pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkami.
 3. Zmieszać liście pokrzywy, kwiatostan krwawnika pospolitego i korzeń dziurawca w równych proporcjach. Łyżkę ziół zaparzać przez 3 godziny w 1 i 1/2 szklanki wrzącej wody. Po przecedzeniu pić w 3 porcjach w ciągu dnia na 20 minut przed posiłkami. Kurację prowadzić przez 8 tygodni.
 4. 3 łyżki mieszanki z kwitnących szczytów pędów gryki, liści pokrzywy i wierzbówki wąskolistnej zalać 2 szklankami wrzącej wody. Odstawić na 3 godziny i przecedzić. Pić w 3-4 porcjach dziennie na 20 minut przed jedzeniem. Stosować przez 8 tygodni.
 5. Zmieszać po 10 g liści babki zwyczajnej, ziela dziurawca i centurii pospolitej, po 25 g korzenia mniszka, owocu czarnej porzeczki, kłącza wraz z korzeniami omanu wielkiego, po 20 g znamion kukurydzy i liści poziomki leśnej, 15 g miodunki oraz 75 g owocu (tłoczony) róży dzikiej. Łyżkę ziół zalać szklanką wrzącej wody i naparzać pod przykryciem 15 minut. Pić ciepłe zioła 3 razy dziennie po 1/3-1/2 szklanki.

Recepta na wzmocnienie odporności, regeneracja i rekonwalescencja

Nasze ciało cały czas jest atakowane przez tysiące wrogów. Są to wirusy, bakterie, grzyby i trucizny. Nie ma chwili, w której nasz organizm nie stacza z nimi walki. Jeśli zwycięża, choroba nas omija. W przeciwnym przypadku czekają nas dolegliwości chorobowe.
Najprostsze działania profilaktyczne podnoszące odporność organizmu to hartowanie powietrzem wodą, przebywanie w nieprzegrzewanych pomieszczeniach. Należy się również ubierać starannie, odpowiednio do warunków pogodowych.
Wiele osób przeprowadza kuracje uodparniające dopiero zimą lub późną jesienią. Jest to zbyt późno, by organizm mógł odpowiednio wykorzystać dostarczane nam składniki podnoszące odporność. Należy zatem o takich kuracjach pomyśleć dużo wcześniej.

Lecznicze przepisy:

 1. 1/2 litra owsa przepłukać i pozostawić przez dobę w wilgotnym stanie w ciepłym miejscu. Po napęcznieniu włożyć go do naczynia, najlepiej kamiennego i zalać 4 litrami wody. Wygotować do połowy nalanego płynu. Wywar przecedzić przez płótno, osłodzić miodem i podawać jako napój. Dla poprawy smaku możemy doprawić sokiem z cytryny. Pozostały po wygotowaniu owies zalać ponownie wodą i postępować jak poprzednio. W podobny sposób można przygotować wzmacniający i odżywczy napój z jęczmienia i pszenicy.
 2. 400 g czosnku obrać, umyć i utrzeć na tarce. Wycisnąć sok z 24 cytryn, wymieszać z utartym czosnkiem i przelać do słoika, którego otwór należy owinąć gazą. Łyżeczkę mieszanki rozpuścić w szklance wody i pić 2 razy dziennie.
 3. Przygotować około 200 g czosnku, obrać i pokroić na kilka części. Tak przygotowany włożyć do słoika i zalać 1/2 litra wody po ukiszonych ogórkach. Słoik zamknąć i odstawić na 2-3 tygodnie w ciemne, ale niezbyt ciepłe miejsce. Do bezpośredniego użycia część płynu ostrożnie zlać do butelki. Dzieciom podawać 1/2 łyżeczki rozcieńczone 2-3 łyżkami letniej wody. Starszym dzieciom dawkować po 1 łyżce dziennie, a dorosłym taką dawkę 3 razy dziennie. Specyfik podawać około 3 godziny po jedzeniu.
 4. Pokroić w plasterki jabłka i wysuszyć je powoli na blaszce w piekarniku. Osobno wysuszyć owoce berberysu. Przygotować 1 porcję berberysu, 5 porcji suszu jabłek i zemleć w młynku do kawy. Przełożyć wszystko do ciemnego słoiczka lekko ubijając. Zażywać od 5 do 10 łyżeczek dziennie.
 5. Rozgnieść 1 szklankę owoców dzikiej róży i wsypać do słoika. Dodać do tego 2 łyżki liści brzozy i zalać butelką wina gronowego lub owocowego. Dodać do tego 1/2 szklanki cukru, zamknąć i odstawić na 8 dni, często w tym czasie mieszać. Następnie odcedzić i przelać do butelki. Pić po małym kieliszku 3 razy dziennie.

Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami Zbigniewa Ogrodnika, w których znajdziesz wiedzę z zakresu medycyny naturalnej i wykorzystaniu roślin w celach zdrowotnych.

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.