kosmetyki Zdrowie

Zestaw podróżny na kąsające stworzenia: komary, kleszcze, muszki i pszczoły

skuteczny sposób na komary
Dodane przez Redakcja

Na łonie natury można miło spędzić czas.  Wypoczynek zakłócić mogą jednak kąsające i kłujące owady. Podajemy skuteczne sposoby na komary, kleszcze, muszki, pszczoły, osy, pająki i inne przeszkadzające stworzenia.

Pszczoły

Użądlenia pszczół są bolesne i mogą powodować gorączkę oraz ból głowy; reakcja alergiczna może wywołać opuchliznę, zaczerwienienie i wysypkę. Należy spróbować usunąć żądło i nałożyć zimny kompres z olejkiem z rumianku rzymskiego lub pospolitego. Jeśli to możliwe, zostawić na kilka godzin, jeśli jednak żądło znajduje się w trudno dostępnym miejscu, przytrzymać kompres przez tak długi okres, jak to możliwe. W obu przypadkach stosować 1 kroplę nierozcieńczonego olejku rumiankowego trzy razy dziennie przez dwa dni.

Osy

Ponieważ jad osy jest zasadowy, po użądleniu należy użyć jabłecznika lub octu winnego: do 1 łyżeczki wlać po 2 krople olejku lawendowego i z rumianku rzymskiego, dokładnie wymieszać i przecierać użądlone miejsce trzy razy dziennie.

Pająki

Rozcieńczyć 3 krople olejku lawendowego i 2 krople olejku z rumianku rzymskiego w łyżeczce alkoholu. Dokładnie wymieszać i nakładać na dane miejsce na skórze trzy razy – powinien wystarczyć jeden dzień takiej kuracji.

Czarna wdowa

Olejek lawendowy znany jest z właściwości neutralizujących truciznę tego pająka. Nałożyć 10 nierozcieńczonych kropli na dane miejsce na skórze i powtarzać co dwie do trzech minut, aż do chwili znalezienia się w szpitalu i uzyskania pomocy medycznej.

Kleszcze

Kleszcza zauważysz dopiero wtedy, gdy ujrzysz jego nabrzmiały odwłok przyczepiony do twojej skóry. Nie wyciągaj go. Dotknięcie papierosem spowoduje, że kleszcz odpadnie, a ten sam efekt uzyskać można dzięki 1 kropli olejku tymiankowego. Następnie należy nakładać 1 kroplę nierozcieńczonego olejku lawendowego co pięć minut i powtarzać tę czynność dziesięć razy, żeby uniknąć infekcji oraz zmniejszyć ból i opuchliznę.

W przypadku, gdy zarazisz się boreliozą, zastosuj szczeć, która działa wspomagająco przy tym schorzeniu.

Użądlenia szerszenia

Przeprowadzić kurację, taką jak w przypadku użądlenia przez pszczołę albo trzy razy dziennie stosować nierozcieńczony olejek lawendowy.

Muszki

Rozcieńczyć 3 krople olejku tymiankowego, cytronelowego lub lemongrasowego w 1 łyżeczce octu winnego z jabłek albo w soku cytrynowym i nałożyć na pokąsane miejsce, żeby złagodzić podrażnienie. Ewentualnie można posmarować niewielką ilością nierozcieńczonego olejku lawendowego.

Pluskwy i pchły

W tym przypadku ważne jest uniknięcie ryzyka infekcji. Przemyj pokąsane miejsca i nałóż nierozcieńczony olejek lawendowy. Ewentualnie można rozcieńczyć 3 krople olejku tymiankowego w occie winnym z jabłek i nałożyć na pokąsane miejsce. Kolejną opcję stanowi olejek eukaliptus promienisty, który można stosować w taki sam sposób, jak olejek lawendowy.

Komary

To, jak poważne jest ukąszenie komara, zależy od miejsca, w którym do niego dochodzi. Malaria przenoszona jest przez komara Anopheles, który obecnie zamieszkuje w ponad stu krajach, a ich liczba wciąż się powiększa. Co więcej, komar ten uodparnia się na zwykłe lekarstwa. Denga to infekcja wirusowa przenoszona przez innego rodzaju komara. To zrozumiałe, że tak jak pewna liczba poważnych chorób wirusowych i bakteryjnych przenoszona jest przez komary, tak też przenoszone mogą być inne, do tej pory niezidentyfikowane. Ponieważ nigdy nie wiadomo, kogo krążący po całym pokoju komar ukąsił, zanim zaczął atakować ciebie, najrozsądniej jest przedsięwziąć wszelkie możliwe środki ostrożności, żeby uniknąć pokąsania. A nakładając olejek ochronny, nie zapomnij o twarzy – w ten sposób być może nie tylko zachowasz twarz, ale także życie! Codzienne zażywanie suplementów witaminy B1 (tiamina) i oleju czosnkowego przynajmniej przez tydzień przed podróżą może zapobiec pokąsaniu, ponieważ, jak wiadomo, substancje te nie są lubiane przez komary.

Jeśli zostałeś już pokąsany, nałóż na zaatakowane miejsce nierozcieńczony olejek lawendowy. W przypadku rozległego pokąsania do 1 szklanki octu winnego z jabłek lub do soku z dwóch cytryn należy dodać 10 kropli olejku lawendowego i 5 kropli olejku tymiankowego. Mieszankę wlać do kąpieli i zamieszać wodę przed wejściem do wanny. Po kąpieli nałożyć nierozcieńczony olejek lawendowy na wszystkie pokąsane miejsca.

Wypróbuj również inne skuteczne środki przeciw komarom.

Autor: Valerie Ann Worwood

 a
Czy wiesz, co mówi o Tobie zdjęcie profilowe na Facebooku?
Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy artykuł. 
Chcę artykuł!
close-link
Zapisz się na newsletter!
Otrzymasz darmowy artykuł "Co mówi o nas zdjęcie na profilu Facebooka".
Zapisz mnie
close-link