Rozwój osobisty

Spójrz na siebie obcymi oczami. Odkryj, co w życiu jest najważniejsze

Spójrz na swoje życie obcymi oczami
Dodane przez Redakcja

Jeżeli zdarza Ci się zapominać, co tak naprawdę liczy się w życiu, spróbuj zastosować odpowiednie ćwiczenie. Dzięki próbie spojrzenia na siebie „z zewnątrz” nabierzesz dystansu do świata i będziesz postępować właściwie.

Ćwiczenie: Twoje ślady

Czy wiesz, czym jest scenopis obrazkowy? To rysunkowa wersja scenariusza filmowego. Scenarzyści planują w ten sposób na przykład filmy fabularne. Tutaj możesz posłużyć się scenopisem, aby zaplanować film dokumentalny. Pusty szablon scenopisu znajdziesz na mojej stronie internetowej www.ulrike-scheuermann.de i możesz go stamtąd ściągnąć. Są tam także nagrania do obu podróży myślowych z tego ćwiczenia.

Własny punkt widzenia jest zawsze jednym z wielu. Spojrzenie obcymi oczami z przyszłości otwiera nowe perspektywy – w tym ćwiczeniu obowiązuje zasada „im bardziej obco, tym lepiej”. Wyobraź sobie, że jesteś obcą istotą, Satwenem. W czasie, który niemalże wymyka się poza ramy naszej wyobraźni, odwiedzasz Ziemię. W ten sposób możesz zobaczyć ślady innych jako znajdujące się blisko. I możesz spojrzeć na swoje ślady tak obiektywnie, jak to tylko możliwe.

Daleka podróż w myślach

Także ty możesz podróżować we wszechświecie. W wyobraźni wszystko jest możliwe. Zamknij oczy i wyobraź sobie, że jesteś Satwenem: błyszczącą szarozieloną postacią, która porusza się niemalże jak w stanie nieważkości i z szeroką wiedzą oraz wolną od oczekiwań miłością odkrywa i zbiera ludzkie ślady. A tym człowiekiem, którego Satwenowie wybierają, aby zebrać jego ślady, przypadkowo… jesteś ty! Podchodzisz już do lądowania: Kula ziemska zbliża się, widzisz oceany, kontynenty, a wkrótce także okolicę, w której mieszkasz.

gdyby-dzis-byl-ostatni-dzien

Ulrike Scheuermann
Gdyby dziś był ostatni dzień Twojego życia. Odkryj co tak naprawdę liczy się w życiu


Zastanawiałeś się kiedyś co byś zrobił, gdybyś dowiedział się, że dzisiaj jest Twój ostatni dzień życia? Autorka, podobnie jak Steve Jobs, uświadamia nam, że mamy wielkie szczęście, że nie jesteśmy nieśmiertelni, bo to z pewnością doprowadziłoby nas do zmarnotrawienia wielu godzin, dni i lat. Jest przekonana, że rozważania o śmierci pomagają nam w życiu, ponieważ dopiero jego ograniczoność czyni je wartościowym.

Przeanalizuj swoje życie

Widzisz teraz przed sobą pojedyncze ślady i robi się ich coraz więcej: Co rozpoznajesz? Coraz wyraźniej słyszysz swój głos, a nawet własne myśli. Czujesz nastrój własnego życia, jak również emocje, które żywiłeś do innych ludzi i twojego otoczenia.
Spędź kilka minut z zamkniętymi oczami. Prześledź własne ślady, które pozostawiasz, i zmierz ich głębokość. Jeśli dostrzegłeś już wystarczająco wiele, skieruj się z powrotem ku światu zewnętrznemu i otwórz oczy.
Zapamiętaj – albo zanotuj – jakie ślady odkryłeś.

Więcej ćwiczeń i praktycznych porad jak odkryć to, co jest w życiu najważniejsze można znaleźć w książce „Gdyby dziś był ostatni dzień twojego życia”  autorstwa Ulrike Scheuermann.

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.